3 ülkeden sanatçılar Tunus'ta buluştu (video)

Tunus'ta düzenlenen Mağrip-Türk Ekonomi ve Kültür Forumu renkli görüntülere sahne oldu. Bu yıl 2. kez düzenlenen foruma katılım geçen yıla göre oldukça fazla. Yusuf Sami Kamadan yazdı.

3 ülkeden sanatçılar Tunus'ta buluştu (video)

 

 

Tunus'ta Mağrip-Türk Ekonomi ve Kültür Forumu düzenlendi. Forumla, Mağrip ülkeleriyle Türkiye arasındaki tarihi, kültürel ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Farklı ülkelerden 350 temsilcinin yer aldığı foruma, Türkiye'den 120 işadamının yanı sıra sanatçılar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve bilim insanları da katıldı.

Sanat sergileri açıldı

Sidi Kasım Zellici Sanat Merkezi’ndeki forumlar sırasında Fransız, Türk ve Tunuslu sanatçıların eserlerini buluşturan bir sergi de açıldı. Forum kapsamında Türk tezhip ve hat sanatçıları da çalışmalarını sergilediler.

5 gün boyunca çeşitli etkinliklerle süren forumda diğer ülkeler de kendi kültürlerini tanıttı. Habib Burgiba Caddesi’nde gösteri yapan Cezayirli grup büyük ilgi gördü.

Tiyatral bir gösteri

Mağrip-Türk Ekonomi Forumu kapsamında, Osmanlı Sarayı’nı temsilen tiyatral bir gösteri de sunuldu. 4. Ahmed tarafından Tunus'a gönderilen Osmanlı elçisinin, Vali Hammude Paşa’ya verdiği talimatlar canlandırıldı.

Sempozyumların ardından sanayi, teknoloji ve bilim alanında bildiriler sunuldu. Başkent Tunus’ta düzenlenen forum Manastır ve Kayrevan'da da gerçekleştirilecek.

 

 

Yusuf Sami Kamadan yazdı

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2014, 17:01
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26