250 yayınevi Erbil Kitap Fuarı'nda buluştu

9. Erbil Kitap Fuarı 14 ülkeden 250’yi aşkın yayınevinin katılımı ile kapılarını açtı. 10 gün sürecek fuar kapsamında konferanslar da gerçekleştirilecek.

250 yayınevi Erbil Kitap Fuarı'nda buluştu

 

Erbilli kitapseverlerin her yıl heyecanla beklendiği Erbil Kitap Fuarı, bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani'nin yaptığı açılışla kitapseverlere merhaba dedi. Barzani yaptığı konuşmada fuara her sene daha çok yayınevinin katıldığını belirtti. Fuarda hiçbir sansür ve sınırlamaya gidilmediğini altını çizen Barzani; kültürün huzurlu bir hayatın temeli olduğunu vurguladı. Fuara her sene olduğu gibi bu yıl da Arap dünyasından çok sayıda yayınevi katıldı.

9. Erbil Kitap Fuarı'na yoğun katılımın dikkat çeken ülkesi Lübnan. Fuarın geçen seneye oranla ziyaretçi sayısında bir nebze düşüş var. Yayıncılarsa bu sene fuara ilginin daha az olmasını Kürt bölgesinin içinde bulunduğu bütçe krizine bağlıyor.

Bu sene 9. kez düzenlenen Uluslararası Erbil Kitap Fuarı'nın katılımcılarından Mukiryani Yayınevi, etkinliğe 216 değişik eserle katıldı. Kitaplar; siyasi, çocuk, tarih, felsefe ve çeşitli alanlarla ilgili. Yayınevi yetkilileri amaçlarının düşük fiyat sunarak daha fazla okuyucu çekmek olduğunu söylediler: "Bu bir anlamda bizim için sosyal yardım amacı da taşıyor. Zaten özellikle bu sene böyle bir tavra daha çok ihtiyacımız var. Çünkü Bağdat ile bir bütçe sorunu yaşıyoruz. Bu ister istemez okuyucuya da yansıyor. Kürt halkı aslında okumayı seven bir halktır ama bu sene böyle bir sorunumuz var."

Her şeye rağmen Erbilli okuyucular on gün boyunca kitaplara daha ucuza ulaşabilecekleri için mutlu. Fuarın ziyaretçilerinden bir kitapsever şu ifadeleri kullandı: "Erbil Kitap Fuarı benim için gerçekten çok değerli. Burada çok zengin bir eser çeşitliliği var. Daha da önemlisi fuarda kitap fiyatları dışarıdaki dükkânlara göre daha ucuz. Eğer on gün burada zevkine göre alışveriş yaparsan kâra geçiyorsun. Bizler için de tabii fiyatın uygun olması çok önemli. Fiyatlar ne kadar uygun olursa insanlar da o kadar çok okur."

Fuara Türkiye’den Deng Yayınları ve Semerkand Yayınları katılıyor. 10 gün sürecek olan fuar kapsamında çeşitli toplantı ve konferanslar da düzenlenecek.

 Simla Yerlikaya haber verdi

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2014, 11:25
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26