2018, Cengiz Aytmatov Yılı ilan edildi (video)

Cengiz Aytmatov'un doğumunun 87. yılı için Bişkek'te farklı etkinlikler düzenlendi. Ülkede Ulusal Edebiyat Günü olarak kutlanan 12 Aralık tarihinde, ülkenin önde gelen yazarları da hatırlandı.

2018, Cengiz Aytmatov Yılı ilan edildi (video)

Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, doğumunun 87. yılında unutulmadı. Kırgızistan'da usta yazar için her yıl düzenlenen etkinliklerin ilk ayağı 9 Aralık'ta sona eren Aytmatov Filmleri Haftası'ydı. 10 Aralık'taysa Cengiz Aytmatov'un eserlerinden uyarlanan filmlerde yer alan şarkılar bir konserde buluştu. Edebiyat alanında dünya çapında unutulmaz eserlere imza atan Aytmatov için, ülkesinde hafta boyunca sempozyumlar da düzenlendi. 2018, Aytmatov Yılı ilan edildi.

Ailesi, arkadaşları ve çok sayıda sanatseverlerin katılımıyla gerçekleşen 12 Aralık'taki anma programının adresi ise Aytmatov Anıt Mezarı'ydı. Başkent Bişkek'teki Ata Beyit Anıt Mezarlığı'ndaki anma töreninde Aytmatov'un mezarına çiçekler bırakıldı.

Törende konuşan Kazak yazar Muhtar Şahanov, şu ifadeleri kullandı: “Cengiz Aytmatov, tüm Türk ve Müslüman dünyasında tanınan ve sevilen bir kişidir. Onun yapıtları, dünyada 183 diline çevrildi. Şu anda yaşayan yazarlar arasında, Aytmatov'un yeri çok ayrıdır. Aytmatov ağabeyimle ikimiz iki yapıtı ortak yazdık. Bunlar 'Dağlar Devrildiğinde' ve 'Yüzyılların Buluşmasındaki Konuşma' isimli kitaplardı. Ardından Sokrat'ı Anma Gecesi isimli bir dramaya beraber imza attık. Bu drama, 10'u ülkenin tiyatro sahnelerinde yer aldı. Kaleme aldığımız kitaplar bir çok dilde basıldı. Cengiz Aytmatov'la dostluğumuz uzun yıllara dayanıyor. Ben, o gidince yalnız kaldım. Çünkü o hiç kimseye benzemeyen bir insandı. Onu çok özlüyorum.”

12 Aralık aynı zamanda ünlü şair Alıkul Osmonov'un da ölüm yıldönümü. Ülke için ayrı bir öneme sahip bu tarih, Kırgızistan Yazarlar Birliği tarafından “Ulusal Edebiyat Günü” olarak kutlanıyor. Bu özel gün dolayısıyla “Emek Veren Yazarlar ve Yeni İsimler” isimli bir tören de düzenlendi.

Kırgızistan Ulusal Kütüphanesi'ndeki törende hem Cengiz Aytmatov hem de şair Alıkul Osmonov bir kez daha hatırlandı. Törenin sonunda, TÜRKSOY tarafından Kırgızistan'ın yaşayan yazarlarına özel ödüller de verildi.

 

Uğur Özen haber verdi

Yayın Tarihi: 15 Aralık 2015 Salı 13:32 Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2015, 13:32
banner25
YORUM EKLE

banner26