2016 Türkçe Yaz Okulu Başladı (video)

Yunus Emre Enstitüsü'nün gelenekselleşen yaz okulu projesi, dünyanın dört bir yanından öğrencileri buluşturmaya devam ediyor. Bu yıl 7’ncisi düzenlenen Türkçe Yaz Okulu programı kapsamında öğrenciler hem Türkçe öğrenme, hem de Türk kültürünü keşfetme şansı buluyor.

2016 Türkçe Yaz Okulu Başladı (video)

Türk dilini, tarihini ve sanatını tanıtma amacıyla farklı projelere imza atan Yunus Emre Enstitüsü'nün “Türkçe Yaz Okulu” programı başladı. 4 kıtada, 37 ülkede 45 merkeziyle Türkiye’nin kültür diplomasisi görevini üstlenen Yunus Emre Enstitüsü, program kapsamında kültür elçisi öğrencilerini 1 ay boyunca Türkiye’de ağırlıyor.

Bu yıl 7’ncisi düzenlenen Türkçe Yaz Okulu programı, yurt dışında faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüleri ile Türkoloji bölümlerinde öğrenim gören farklı ülkelerden misafirlerin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Gruplara ayrılan öğrenciler, Türkiye’nin 16 farklı şehrinde bulunan 20 üniversitede  Türk dili eğitim öğrenimi görüyor.

Türkçe Yaz Okulu projesi hakkında Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yalçın Yılmaz şu şekilde konuştu: "Dünyada bizi tanıyacak tarihimizi, kültürümüzü en doğru kanallarda öğrenecek binlerce öğrenci demektir. Dolayısıyla Türkçe etkin bir ulaşım noktası haline geliyor. Yunus Emre Enstitüsü 37 ülkede 45 yerde açıldı. Sudan’dan Moğolistan’a dünyanın dört bir yanında Türkçe’nin izleri bulunabiliyor. Buralarda yapılan sanat atölyeleri, sinema günleri, yazar-şair buluşmaları, sempozyumlar, Türkçe’nin ve Türkiye’nin tüm dünyadaki vizyonunu ortaya koyuyor aslında.”

Türk kültürünü de yakından tanıyorlar

İletişim dili olarak Türkçe'nin kullanıldığı organizasyonda bulundukları şehirlerin öne çıkan tarihi ve turistik yapılarını görme imkânı bulan öğrenciler, aynı zamanda geleneksel Türk sanatlarını da yakından tanıyor.

Türkiye'nin dört bir yanında konuk olan öğrenciler, hem kaldıkları şehrin hem de civardaki yerleşim yerlerinin tarihi ve kültürel adreslerini gezerken Türk kültürünü keşfetmenin mutluluğunu yaşıyor.

16 ildeki 20 üniversitede gerçekleştirilen Türkçe Yaz Okulu programı "1000 Yılın Sesi Türkçe Bayramı" adlı kapanış programı ile 27 Ağustos’ta sona erecek. Görkemli organizasyonun ardından konuk öğrenciler ülkelerine geri dönecekler.

 

Ayşe Sonuşen

Yayın Tarihi: 03 Ağustos 2016 Çarşamba 10:20 Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2016, 10:20
banner25
YORUM EKLE

banner26