2 ülke çocukları resimde buluştu (video)

İstanbul'da aynı yaş grubuna ait Suriyeli mülteci çocuklar ve Türk çocukların çalışmaları biraraya getirildi. Yaklaşık seksen çocuk aynı tuvale hayallerini, kendi dünyalarını ve duygularını aktardı.

2 ülke çocukları resimde buluştu (video)

Suriyeli ve Türk çocukların hayal güçlerini tuvallere yansıttıkları resimler "2 El 1 Fırça" adlı sergi ile Taksim Metrosu'nda görücüye çıktı. 140 resimden oluşan sergi, gönüllü üniversite öğrencilerinin çabalarıyla bu yıl 2.'si gerçekleştirilen "2 El 1 Fırça" projesi kapsamında hayata geçirildi. Sergi ile İstanbul'da yaşayan Suriyeli mülteci çocukların aidiyet hislerinin kuvvetlendirilmesi hedefleniyor.

Serginin koordinatörü İbrahim Kibar, projeyle ilgili şu ifadeleri kullandı: “Projemizin ismi buraya kopup getirilen Suriyeli çocuklarımızla Türkiyeli çocuklarımıza işaret ediyor. Suriyeli mültecilerin burada doğan ve çeşitli zorluklara maruz kalan çocukları da var. Bunlar 10 binlerle ifade ediliyor. İstanbul bölgesinde farklı entegrasyon çalışmalarına ihtiyaç var. Biz de bir grup arkadaş olarak bu projeyi ortaya koyduk.”

Sergi için Surıyelı mülteci çocukların eğitim gördüğü bir okul ile farklı bir okulda okuyan aynı yaş gurubuna ait Türk çocukların çalışmaları biraraya getirildi. Yaklaşık seksen Suriyeli ve Türk çocuk aynı tuvale hayallerini, kendi dünyalarını ve duygularını aktardı. Ortaya renk renk boyalarla çizilen ortak duygular ve kareler çıktı.

Suriyeli ve Türk çocukların tüm farklılıklarını yıkarak ortaya çıkardıkları resimler, 30 Kasım'a kadar Taksim Metrosu Sergi Alanı’nda meraklılarıyla buluşacak.

 

Ayşe Sonuşen haber verdi

Yayın Tarihi: 04 Aralık 2015 Cuma 11:23 Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2015, 11:23
banner25
YORUM EKLE

banner26