2. Balkan Tarihi sempozyumu Karadağ'da yapıldı (video)

Karadağ'da Osmanlı'nın mimari ve kültürel mirasını konu alan bir sempozyum gerçekleştirildi. Türkiye ve Karadağ'dan çok sayıda kurum ve üniversitenin destek verdiği sempozyumda Osmanlı Mirası ve Defter-i Hakani adlı bir sergi de açıldı.

2. Balkan Tarihi sempozyumu Karadağ'da yapıldı (video)

Karadağ'ın başkenti Podgorica, 2. Uluslararası Balkan Tarihi Araştırmaları sempozyumuna ev sahipliği yaptı. Sempozyumun bu yılki konusu Osmanlı'nın Balkanlar'daki tarihi mirasıydı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Türk Tarih Kurumu'nun desteklediği sempozyuma TİKA ve Yunus Emre Enstitüsü de katkı sağladı. Türkiye’den Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin de katıldığı sempozyumun ilki “Balkan Tarihi Araştırmaları ve Metodolojik Yaklaşımlar” başlığı altında Balıkesir'de gerçekleştirilmiş ve Balkanoloji Enstitüsü'nün kurulması önerilmişti.

Podgorica'daki sempozyuma; Bulgaristan, Arnavutluk ve Sırbistan'dan ilgililer katılırken Türkiye'den 27 üniversite sunumları ile destek verdi. Mirası Yeniden Düşünmek, Balkanlar’da Osmanlı Mirasının Tespitinde Defter-i Hakani, Ortak Hafızadan Yansıyanlar ve Osmanlı'nın Balkanlar’daki İzleri konuları gündemdeydi. Sempozyumun katılımcılarından olan ve kökü Defter-i Hakani'ye dayanan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, bu arşivin önemli bir bölümünü muhafaza ediyor. Araştırma ve çalışmalar için bu kayıtlar önemli yer tutuyor.

Konuşmalarda Osmanlı'nın Balkanlar'a bıraktığı tarihi eserlerin yanı sıra sosyal ve kültürel mirasın korunması ve yaşatılması da değerlendirildi. Balkanlar'da farklı etnik ve dini toplulukların hoşgörü içinde yaşamasında Osmanlı’nın etkisi vurgulandı.

Türkiye ve Karadağ ilişkilerine olumlu etki yapması beklenen sempozyum kapsamında bir de sergi gerçekleştirildi. Karadağ'ın başkenti Podgorica'da, Balkanlar'da Osmanlı Mirası ve Defter-i Hakani isimli bir sergi açıldı. Sergi sanatseverler tarafından büyük ilgi gördü.

Balkanlar'da Osmanlı Mirası sempozyumlarının önümüzdeki yıl Romanya’da “Kültürlerarası Diyalog” başlığı altında düzenlenmesi planlanıyor.

 Rina Gurgule haber verdi

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2014, 11:02

Eslem Nilay Bozdemir

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26