18. yy'dan gelen bir Osmanlı lezzeti: Lokum

Osmanlı sarayının şekercibaşısı Ali Muhiddin Hacıbekir’in 1777’den bu yana ürettiği lokum bugün dünyaya 'Türk lezzeti' olarak tanınıyor. Lokum ve yine bir Türk tatlısı olan baklava, bugün Yunanistan’da da vazgeçilmez lezzetlerden. Tuğçe Özerdem yazdı.

18. yy'dan gelen bir Osmanlı lezzeti: Lokum

 

 

Osmanlı döneminde önce Balkanlar'a, oradan da Avrupa'ya yayılan bir Osmanlı geleneğinin adı lokum. Osmanlı sarayı tarafından şekercibaşı olarak ilan edilen Hacıbekir, iki asırlık geleneğin en güzel temsilcisi.

19. yüzyılda İstanbul'da tattığı lokumları ülkesine götüren bir İngiliz turist sayesinde, Türk lokumunun Avrupa'da tanınmasına vesile olan Hacıbekir, Türk lokumunu dünyaya "Turkish Delight" adıyla duyurdu.

Türk lezzetine sadık kaldık

1777 tarihinden bu yana faaliyet gösteren Hacıbekir lokumlarının yöneticilerinden Hande Hacıbekir, şunları söyledi: "İlkelere sadık kalarak babamızdan aldığımız mirası bugünlere kadar taşıdık. Bugün 20'ye yakın lokum çeşidini satışa sunuyoruz. İstendiği takdirde 50-100 çeşit de lokum yapılabilir. Bizim lokumlarımız bugün hala elle yapılır ve elle kesilir. Bu çok özel bir imalattır. Hacıbekir, geleneksel Türk lezzetine sadık kalarak, Osmanlı kültürünün bir parçası oldu."

Hacıbekir lokumları ilk kez 1873'te, Viyana Fuarı'nda gümüş madalya ile ödüllendirildi. Fuarda Batılı ülkelerin marka kullandığını gören Hacıbekir, Osmanlı'nın ilk markası oldu.

Şerbet ve akide şekeri

Osmanlı saray mutfağından Osmanlı'nın hâkimiyetindeki ülkelere göç eden bir diğer lezzet ise şerbetler. Hint hurması meyvesinden yapılan mayhoş şerbet de, Hacıbekir'in vazgeçilmez tatlarından. Geleneksel lokumların ve hurma şerbetinin yanı sıra, Osmanlı lezzeti olarak kabul edilen bir diğer lezzet de akide şekerleri. 

Akide şekerinin tarifinin çok eskilere dayandığını söyleyen Hande Hacıbekir, "Akide şekeri, yanı sıra mangır şekeri olarak da biliniyordu. Bu şeker yapılıp yeniçerilerin ulufe törenlerinde dağıtılırmış. Akidenin kelime kökü akit. Yani yeniçerilerin devlete bağlılığını temsil edermiş. Akide yeniyorsa ‘her şey yolunda’ demektir." şeklinde konuştu.

Yunanlılar, Türk tatlıları yiyor

Yunan mutfağındaki tatlıların büyük bir kısmını, Türk mutfağından aşina olunan tarifler oluşturuyor. Tavuk göğsü, kazandibi, baklava gibi birbirinden lezzetli tatlıların isimleri Türkler için olduğu kadar, Yunanlar için de tanıdık. Çoğu kez Türkçe isimlerle anılan bu tatlılar, ortak kültürün bir yansıması.

Baklava Osmanlı’dan miras kaldı

Yunanistan'da kahvenin yanında sunulan lokumlar, Türkiye'deki gibi Yunanistan'da da çeşitlilik gösteriyor. Son yıllarda tartışmalara sebep olan, Türkiye ve Yunanistan'ın paylaşamadığı baklava da, Yunanistan'daki pastanelerdeki yerini alıyor. Türkiye ve Yunanistan baklava hangi ülkeye ait diye tartışırken, karar Avrupa Birliği Komisyonu’ndan geldi.

Antep baklavası, AB'nin tescili ile Türk ürünü oldu. Baklava resmen Türk tatlısı olarak tanınsa da, Yunan kültürünün Osmanlıdan miras lezzetlerinden biri olarak, Yunan sofralarını süslemeye devam ediyor. 

 

 

Tuğçe Özerdem yazdı

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2013, 17:09
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26