17. Uluslararası Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması Moskova'da Yapıldı (video)

17. Uluslararası Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'nda birinciliğe Malezya'dan Abdullah Fehmi, İkinciliğe Yemen'den Yusuf Abdullah, Üçüncülüğe ise Bahreyn'den Ali Salih Ali Umar layık görüldü.

17. Uluslararası Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması Moskova'da Yapıldı (video)

20 milyonu aşan müslüman nüfusuyla İslam Konferansı Örgütü'nde “gözlemci üye” statüsü alan Rusya Federasyonu, inanç özgürlüğü konusunda Avrupa'dan farklı bir noktada olduğu iddiasında. Rus yetkililer müslüman nüfusun düzenlediği programlara izin vermek suretiyle bu iddiayı destekliyorlar. Bu etkinliklerden birisiyse “Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışı”. 

17. Uluslararası Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması”na ev sahipliği yapan Moskova'da müslümanların adresi Kirokus fuar alanındaki Muslim Magomayev Konser Salonu'ydu. Gecenin açılış konuşması Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin tarafından yapıldı. Rusya'da yaşanan müslümanlığın dünyaya örnek olduğunu ifade eden Ravil Gaynutdin, barış ve kardeşlik içerisinde yaşamanın önemini vurguladı.

Kur'an-ı Kerim okuma yarışmasında bu yıl ilk olarak hafızlık üzerinden değerlendirme yapılırken, fonda Rusya müslümanlarının hayatından kesitler yansıtıldı. Dünyaca ünlü hafızlardan oluşan jüri, yarışmacılara dair “hafızlık bilgisi”, “okuma güzelliği” ve “tecvid” kuralları üzerinden değerlendirme yaptı. Otuz farklı ülkeden 40 yarışmacının katıldığı programda birinciliğe Malezya'dan Abdullah Fehmi, ikinciliğe Yemen'den Yusuf Abdullah, üçüncülüğe ise Bahreyn'den Ali Salih Ali Umar layık görüldü. Dereceye giren 3 hafızın ödül olarak Umre'ye gönderileceği yarışmanın Türk katılımcısı ise Uğur Ayvaz'dı. 

2000'de Moskova ve 2005'te Rusya genelini kapsayacak şekilde tasarlanan yarışma 2007'den itibaren uluslararası düzeyde gerçekleştiriliyor. Rusya'da yaşayan müslümanlar için son derece önem taşıyan etkinlik, Rus yetkililer tarafından da destekleniyor. Ülkede yaşayan müslümanlar için her türlü maddi ve manevi yardımı gerçekleştirdiğini kaydeden Kremlin de siyasi sorunların çözülmesi için sık sık bölge müftülükleriyle temas kuruyor.

 

Barış Mutlu

Yayın Tarihi: 03 Ekim 2016 Pazartesi 12:26 Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2016, 12:26
banner25
YORUM EKLE

banner26