100 Osmanlı denizcisi bir kitapta (video)

Kültür A.Ş tarafından hazırlanan İstanbul'un 100 Denizcisi kitabı okurlarla buluştu. Kitapta, Osmanlı'dan bugüne Türk denizciliğinin önde gelen isimleri tanıtılıyor.

100 Osmanlı denizcisi bir kitapta (video)

"İstanbul'un 100'leri" kapsamında serinin 75. kitabı olarak hazırlanan İstanbul'un 100 Denizcisi kitabı çıktı. Kitap, Osmanlı denizciliği konusunda yetkin isimlerden biri olan İstanbul Üniversitesi Yeniçağ Kürsüsü Profesörü İdris Bostan tarafından hazırlandı.

Osmanlı'dan bu yana İstanbul denizcilerinin çok da bilinmeyen biyografilerini aydınlatan eser bu alanda kaleme alınan yapıtlar arasında büyük önem taşıyor. Kitapta özellikle Osmanlı tarihinde devletin vezirlik, sadrazamlık gibi rütbelerine kadar yükselen, kaptân-ı deryâların, Türk denizciliğine hizmeti geçen başarılı denizcilerin hikayelerine yer veriliyor. Eser aynı zamanda Türk denizcilik tarihinde önemli yer tutan denizcilerin yaşantısını da yakın plana alıyor.

Gazi Süleyman Paşa ve Hamza Bey ile başlıyor kitap

İstanbul'un 100 Denizcisi kitabının editörü Betül Eren, kitapla alakalı şu şekilde konuştu: “İstanbul'un fethinden sonra Osmanlı'nın deniz üssünün İstanbul'a taşınmasıyla Haliç'te Tersâne-i Âmire'nin kurulmasıyla başlayan bir donanma faaliyeti ve artık devletin denizcilerinin İstanbul'da yetişmeye başlamasıyla başlayan bir kaptanlık, kaptan-ı deryalık kurumu var. Kitap bu şekilde, bu dönemle birlikte başlıyor.”

İstanbul'un fethinde de önemli yer tutan denizciliğin tarihsel gelişimi de denizcilerin biyografileriyle gözler önüne seriliyor. Eser, Barbaros Hayrettin Paşa, Turgut Reis, Kılıç Ali Paşa gibi tarih sahnesinde önemli yer tutan denizcilerin isimlerine de kronolojik bir sırayla yer veriyor. İstanbul'un fethinde kaptanlık yapmış Gazi Süleyman Paşa ve Hamza Bey ile başlayan kitap, dönem olarak Osmanlı'nın son döneminde bahriye nazırlığının nihayete ermesiyle beraber sona eriyor.

Osmanlı denizcilik kurumunun tarihi gelişiminin önemli yer tuttuğu kitapta yer alan bu isimlerin denizcilik faaliyetlerine ağırlık verilirken, bu denizcilerin göreve geldikleri diğer mevkilerden de bahsediliyor. Denizcilerin katıldığı savaşlar, donanmaya getirdiği yenilikler, başarısızlık yahut başarı hikayeleri de kitapa okuma kolaylığı açısından önemli bir özellik kazandırıyor.

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2015, 13:34
banner12
YORUM EKLE

banner19