1. Dünya Savaşı'nın izleri bu fotoğraf sergisinde (video)

Ana Hatlarıyla 1. Dünya Savaşı fotoğraf sergisi İstanbullular'la buluştu. Belçika İstanbul Başkonsolosluğu ve Notre Dame de Sion Fransız Lisesi işbirliğinin sonucu olan sergi, 1. Dünya Savaşı'nın farklı coğrafyalarda bıraktığı izleri gün yüzüne çıkarıyor.

1. Dünya Savaşı'nın izleri bu fotoğraf sergisinde (video)

Tarihin tanıklık ettiği en büyük savaşlardan biri 1. Dünya Savaşı. Kayıt makinelerinin çok yaygın kullanılmadığı o yıllara ait az da olsa objektiflere yansıyan kareler, bir sergiyle gün yüzüne çıktı. 1. Dünya Savaşı'ndan arda kalanlar “Ana Hatlarıyla 1. Dünya Savaşı” fotoğraf sergisinde buluştu. 19 Ekim’de açılan sergi, Belçika İstanbul Başkonsolosluğu ve Notre Dame De Sion Fransız Lisesi işbirliyle hayata geçirildi.

Sergide uluslararası planda Birinci Dünya Savaşı'nın hikayesi anlatılıyor. Sergilenen fotoğraflar, savaşın yaşandığı Kamerun'un sıcaklarından, Kafkasya'nın karına, Westhoek'un çamurlarından, Çanakkale'nin sahillerine kadar geniş bir yelpaze sunuyor.

Ayrıca sergide sergilenen fotoğraflar arasında, Belçika'nın 1. Dünya Savaşı'nın ilk aylarında istila edilmesi ve yağmalanması ile dört yıllık Alman işgalinin getirdiği işsizlik, yoksulluk gözler önüne seriliyor.

1. Dünya Savaşı yıllarında yazılmış asker mektuplarının da gösterildiği sergi, 3 Kasım'a kadar Notre Dame De Sion Fransız Lisesi'nde ziyarete açık kalacak.

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 15:24
YORUM EKLE

banner19