Zarif bir köprü Mostar dergisi!

Medeniyet tasavvuruna sahip Mostar dergisi, aktüalitenin de etiği ve niteliği olabileceğini ispatlıyor..

Zarif bir köprü Mostar dergisi!

İnsan özü itibariyle unutmaya meyilli bir varlıktır. Unutmamak için hatırlamak, hatırlamak için anmak, sık sık tekrar etmek son derece önemlidir. Yazılı ve görsel medyamızın manipüle ettiği ve bazen de dezenformasyonla halka sundukları aktüalite suya yazılan yazı niteliğinde haberler sunuyor. Bugün sık kullanılan tabirle ‘bize dayatılan gündem’ sonrasında akl-ı selim her insan ‘Aslında ne oldu’ sorusunu maalesef sormak zorunda kalıyor.

Mostar Köprüsü

Burası Türkiye, burada her şey olmamalı

Mostar DergisiEtrafımızda cereyan eden olaylara, hazırlayan ve sunanların ve dahi patronların dünya görüşünün gözlüklerinden bakmak bizi ülke gündemine, siyaset ve ekonomisine yabancılaştırıyor. Dolayısıyla da bugün duyduğumuz haberi yarın unutuyor, sonra da ‘Burası Türkiye, burada her şey olur’ deyip geçiştiriyoruz. Evet, burası Türkiye; burası her unsuruyla üzerinde yaşayanların vatanı, vatanımız. O zaman burada her şey olmamalı.

Hipnozdan kurtulmaya ihtiyacımız var

İşte tam bu noktada olayları hakikatleriyle sunan bir mecra, iletişim dünyamızın en önemli ihtiyaçlarından biridir. Sistematik bir şekilde tarihimizin, kültürümüzün ve günlük yaşantımızın şekillendirildiği iletişim camiasında yazılı mecra, görsel mecraya göre biraz daha kalıcılık arz eder. Aynı şekilde dergi de, günlük neşriyat karşısında daha kalıcıdır. Ama ne olursa olsun bizim hatırlamaya, hipnozdan kurtulmaya ve irademizi kullanmaya ihtiyacımız var. Bu bir dergiyle olur, bir televizyon ile olur veya bir sözle yahut da bir nazarla; nasıl olursa…

Mostar DergisiMostar köprüsünün işlevini görüyor bu dergi

Mostar dergisi; medeniyet, kültür ve aktüalite üzerine kurulmuş önemli bir köprüdür bizler için. İç ve dış siyasetten ekonomiye, tarihten kültür ve edebiyata, sosyal hayattan bireye kadar uzanan bu köprü, üzerinden geçenleri medya seline kapılmadan sağ salim karşıya ulaştırıyor. Daha da önemlisi geçmişimizle barışıp, yüzleşme imkânı sunuyor. Geçmiş ve bugün arasına kurulan bu sağlam köprü üzerinden geçerken, resmî tarihin üzerimize yüklediği komplekslerimizden sıyrılıp özgüvenimizi kazanmamıza zemin hazırlıyor.

Mostar’ın kardeş şehirlerini, onun sayesinde daha çok seviyoruz

Mostar, İstanbul, Semerkand gibi bilim, sanat ve edebiyatta ekoller oluşturan ve modern bilime sağlam bir zemin hazırlayan şehirleri de derginin yıl dönümünde geniş kapsamlı yazılarıyla gündeme taşıyor. Bu sayılar âlimlerden bilimlere, eserlerden şehirlere medeniyetimizin sağlam kalelerini bizlere tanıtıyor. Biz de tanımakla kalmıyor, bir kez daha seviyoruz bu şehirleri.

Mostar DergisiZengin içerikli sayılarını layık-ı veçhiyle okuyucunun istifadesine sunan teknik ekip ve aynı zamanda konusunda söz sahibi kalemlerin ufuk açıcı yazılarıyla dergi, aldığı ödülü ne kadar hak ettiğini gösteriyor.

Görsel başarısı özel sayılarda kendini gösteriyor

Grafik dizaynı ve fotoğrafları derginin diğer bir dikkat çeken özellikleri arasında yer alıyor. Mostar dergisi, böylece görsel anlamda kaliteli bir dergiden bekleyebileceğimiz zenginlikle karşımıza çıkıyor.

Derginin görsel başarısı kanımca özel sayılarda biraz daha ön plana çıkıyor. Zaten bu şehirlerin isimleriyle taşıdığı gizemi bir de resimlerle görmek oldukça güzel diye düşünüyorum. Kim bilir belki bir gün Bağdat’a, Basra’ya, Kurtuba ve Şam’a da köprüler kurar Mostar. 

 

 

 

 

Tuğba Kaya bu şehirlerde olmayı diledi

Yayın Tarihi: 21 Mayıs 2010 Cuma 18:33 Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 12:57
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
...
... - 12 yıl Önce

Belli bir ağırlığı olan dergi

bir dost
bir dost - 12 yıl Önce

en sevgiliden gelen dergidir, şiddetle tavsiye edilir

...
... - 12 yıl Önce

Müslüman en iyisini kalitelisini yapmalıdır.Müslümanın asaletine ancak bu yakışır.

banner26