Yola Düşmek İçin Yoldan Çıkmak Gerek

Yolcu dergisi 14. yılındaki 79. durağında 'Yoldan Çık' diyerek yine çarpıcı bir seslenişle okuyucularına seslendi. Mustafa Uçurum yazdı.

Yola Düşmek İçin Yoldan Çıkmak Gerek

“Yaramız sıcak dostum. Kalbimize saplanmış hançerin yakıcı ışıltısı bu.” diyor “Yoldan Çık” isimli giriş yazısında Ömer İdris Akdin. Yolcu dergisinin değişmez kaptanı, 14 yıllık uzun soluklu yolculukta zihinlere kazınan sayılarla, çağrılarla içimizdeki heyecanı diri tutmaya çağırıyor yine bizleri.

Karmaşık vakitlerden geçiyoruz. Asırlık çıkmazların içinde bunalan yüreğimize su serpecek küçük bir ışığın ardına düşüyoruz bir ümittir diyerek. Bazen umuttur diyerek tutulan dalların nasıl bir bir kırıldığına şahit oluyoruz. Tavır almak, duruşunu belli etmek, hangi safta durduğunu pekiştirmek; belirsizlik ortamında kişiyi kişilik sahibi yapıyor. Bunun idrakine vararak yaşamak gerek.  

Yolcu dergisi, her şeyiyle tam bir tavır dergisi. Mizanpajından başlayan özgünlüğü, sesinin rengiyle daha bir anlam kazanıyor. 14. yılında 79. sayıya ulaşması, ağır ve emin adımlarla yol almak istediğinin en net göstergesi. Kalıcı olmak, zihinde yer eden sayılar çıkarmak istiyor Yolcu.

Yoldan çık ki yola giresin

Ömer İdris Akdin, dergideki Seyir Defteri’ne Resulullah’ın yaşantısından bir kesit sunarak başlıyor. Düzenleri bozulan, rahatları kaçan şehrin ileri gelenlerinin peygambere bin bir teklifle gelerek onu yolundan döndürmek istemelerine, tuttuğun bu yoldan çık demelerine verdiği cevabı alıyor yazısına.

Eğer tutulan yol hakikat değilse bir an önce en doğru yolu bulup yola düşmek gerek. Günümüzün akla ziyan yollarını anlatıyor Ömer İdris Akdin. Aslında hakikat görünenin hakikat olmadığının farkına varmak gerek.

Geçmişle günümüz arasında acılar fotoğrafı sunuyor Akdin bizlere. Bugün tuttuğumuz yolların sonunun felaketlere çıktığını, kirli ellerin ruhlarımızı bile kirlettiğini anlatıyor, “Elleriniz çok kirli, iz bırakışınız ondan.” diyerek. Ardına “iyi yoldadır” diye düşülen istismarcıların ülkeyi sürüklediği çıkmazlara da değiniyor Ömer İdris Akdin. Kim olursa olsun dini istismar ederek yer edinmeye çalışanların ülke üzerindeki yıkıcı etkisinden bahsederek, imkânların hoyratça harcanmasının tamiri zor sonuçlarını anlatıyor.

Tutulan yolları değiştirmek gerek. Çünkü çıkmazlarımız her gün biraz daha çoğalıyor. Demek ki bu yol, bu gidişat hayra alamet değil.

Yolcu yoluna devam ediyor

Umutsuzluk her yeri kaplasa da insanı ayakta tutan yegâne güç elbette umuttur. Umut yoksa yaşamak da bir cendereye dönüşür. Yolcu dergisi, “Yoldan Çık” diyerek ulaştığı 79. sayısında yenilenmiş bir yayın kuruluyla okuyucularının karşısına çıktı. Belirlenen editörler ve yayın periyoduyla Yolcu, okuyucuları ile daha sık ve sıkı sayılarda buluşacağının işaretini veriyor.

Derginin 79. sayısında orta sayfada Selçuk Küpçük’ün Güven Adıgüzel’le gerçekleştirdiği bir söyleşi yer alıyor. Adıgüzel’in son kitabı “Perilerin Dili” merkezli bir söyleşi bu. Şiirler, denemeler ve öykülerle okuyucularını bekliyor Yolcu.

Yolcu dergisi, okuyucuyu kalbinin sesini dinlemeye çağıran seslenmelerine devam edecek. İlk günkü gibi aynı içtenlikle ve sıcaklıkla. Ayrıca; cezaevlerine ve garibanlara ücretsiz gönderilmeyi de sürdürerek.

 

Mustafa Uçurum

YORUM EKLE