Yetişemediğimiz dergilerin düşleri!

Düş Çınarı Edebiyat Ürünleri Seçkisi'ni elimizdeki birkaç sayısından yola çıkarak anlatmaya çalıştık… 90'larda edebiyatçıları buluşturmasıyla dikkati çekiyordu.

Yetişemediğimiz dergilerin düşleri!

Nurettin DurmanDüş Çınarı şair Nurettin Durman’ın editörlüğünde çıkan bir dergiydi. Bugünün bizim gibi genç okurları bu türden dergileri sadece yazılarda ya da sohbet ortamlarında duyabiliyorlar. Bizim elimizde 2-16 sayıları arasından 7 cildi bulunuyor. Bu sayılardan yola çıkarak dergide kimlerin yazdığını, hangi dönemde çıktığını, hangi periyotlarla yayın yaptığını kısaca anlatmaya çalışacağız.  

Malum olduğu üzere Nurettin Durman edebiyat camiasında dergilere ya yayın kurulunda bulunmaktan ya da ürünleriyle o dergilere destek vermekten hiçbir zaman kaçınmamış önemli şairlerimizden biri. Başka hangi dergilerde yayın yönetmenliği yaptı bilemiyoruz. Düş Çınarı gibi hâlâ edebiyat camiasında adının geçtiği bir dergi çıkarmış olması bizim için de önemli.  

90’ların ortasından 2000’lere kadar çıkan Düş Çınarı, çıktığı günleri ve süreyi göz önüne alırsak 90 kuşağı edebiyatçılarının soluklandıkları, sivrildikleri bir yer olmuş. Dergide yazan isimlerin her biri bugün kalemlerinin arkasındalar. Bazılarının ilk kitapları bu süre içerisinde çıktı. Elbette aralarında edebiyattan kopanlar da olmuş. Bu da edebiyat serüvenin sonuçlarından biri.  

Düş ÇınarıDüş  Çınarı zannediyoruz ki yayıncılık da yaptı. Derginin ikinci sayısında şöyle bir ilan var:  

Düş  Çınarı’ndan bir ilk kitap.

Hüseyin Akın.

Sevmek. Karanfil ve Kiraz.

Şiir.

Çıktı.  

Dergi iki ayda bir yayımlanmış. Edebiyat Ürünleri Seçkisi ibaresi derginin adının hemen altına yer alıyor. Elimizdeki ilk sayı 2. sayı. Ocak-Şubat 1997 tarihini taşıyor. Dergi bu durumda ilk sayısını Kasım-Aralık 1996’da çıkarmış olmalı. 

Aralarında bir sayı var ki saklanacak dergiler arasında başı çekiyor.

9970
Adem Turan, Hüseyin Akın, Nurettin Durman

Mart-Nisan 1998 tarihli 9. sayıda edebiyatçıların birbirlerine gönderdikleri mektuplar, telgraflar var. Ramazan Dikmen’den Hasan Aycın’a, Ali Haydar Haksal’dan Âlim Kahraman’a 1978-Erzurum, Hasan Aycın’dan Arif Ay’a, Talat Halman’dan Arif Ay’a…  

Derginin 4. sayısında uzunca bir kısım da Mustafa Özçelik’e ayrılmış. 

Düş  Çınarı hakkında daha sağlıklı bir düşünceye kavuşmamız için elimizdeki sayılardan yola çıkarak dergide ürün yayımlayanların bazılarının isimlerini burada anmamız gerekiyor: 

Mustafa Özçelik, Nurettin Durman
Mustafa Özçelik, Nurettin Durman

Ahmet Özalp, Arif Ay, Alaaddin Soykan, Âdem Turan, Arif Dülger, Âdem Kandemir, Ahmet Veske, Abdülselam Sesli, Vahap Akbaş, Abdullah Harmancı, Ayşe Nur Özkök, Ahmet Çelen, Ali Akdeniz, Ahmet Mercan,  Asım Gültekin, Atasoy Müftüoğlu, İbrahim Tenekeci, İsmail Aykanat İbrahim Paşalı, İbrahim Eryiğit, Gülçin Durman, Hasan Hüseyin Kozak, H. Salih Zengin, Hüseyin Akın, Hikmet Gündoğan, Hicabi Kırlangıç, Hüsrev Hatemi, Hasan Ali Kasır, Jan Devrim, Mesut Doğan, M. Sıddık Ertaş, Mehmet Solak, Müştehir Karakaya, Mustafa Özçelik, M. Akif Kuruçay, Murat Güzel, Mehmet Atilla Maraş, Mürsel Sönmez, Metin Önal Mengüşoğlu, Murad Kapkıner, Mustafa Miyasoğlu, Nurettin Durman, Nazir Akalın, Nurullah Genç, Recep Garip, Serkan Tarifçi, Süleyman Çelik, Sevda Balaban, Şeref Akbaba, Tunç Çivillioğlu, Ümit Aktaş, Vefa Taşdelen, Yaşar Kaplan, Ya’kup Zübeyr, Yaşar Akgül, Yaşar Bedri. 

Düş  Çınarı dergisini arşivlerimize armağan ettiği için başta Nurettin Durman’a ve dergiye omuz veren herkese teşekkür ediyoruz.

 

Yakup Öztürk’ünarşiv serüveni devam edecek…

Yayın Tarihi: 27 Aralık 2009 Pazar 11:00 Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2010, 10:27
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim ERYİĞİT
İbrahim ERYİĞİT - 11 yıl Önce

Düş Çınarı deyince, Sevgili Nureddin Durman'ın bitmez-tükenmez (hiç bitmesin ve tükenmesin de inşallah) enerjisi ve coşkusu gelir aklıma. Düş Çınarı, edebiyat dünyamızdaki yankısını uzun yıllar sonrasında da sürdürecektir. İçtenlikten uzak ve şova yönelik yayın yapan dergilerin günümüz edebiyat dünyasını işgal ettikleri bir dönemde, Düş Çınarı'nın nadide yerini koruyacağına ve yüreklerdeki coskusunun her daim süreceğine inanıyorum. Selam ve dualarımla...

İbrahim ERYİĞİT
İbrahim ERYİĞİT - 11 yıl Önce

Yakup Öztürk'ü, hafızalarımızı yenileyen ve yürek coşkularımızı sınayan bu çalışmasından dolayı kutluyorum. Gerçekten derinlikli ve içten bir araştırma yapmış. Düş Çınarı, günümüzde yiten bir ses gibi görünse de, yüreklerdeki içtenlikli sesi her zaman diri kalacaktır. Öztürk'e teşekkür ediyorum. Selam ve dualarımla...

banner26