Yeni çıkan her dergi bir umudun kanat çırpması

Tokat merkezli olarak çıkan Tahrir dergisi, 'Yıl 1 Sayı 1' diyerek yayın hayatına başladı. Mustafa Uçurum, Tahrir dergisi ve dergilerin 1. sayıları hakkında yazdı.

Yeni çıkan her dergi bir umudun kanat çırpması

Dergi ne demektir, neden çıkar, nasıl çıkar gibi sadece bu işe gönülle sarılanların bildiği ve hissettiği duygular vardır. Her türlü zorluğuna rağmen, dergilerle iç içe olmak huzur verir bazı gönüllere. Bunu anlamak ve anlatmak çok zordur. Yeni çıkmış bir dergiyi matbaadan almak, derginin ilk sayfasını büyük bir heyecanla açmak, dergileri postaya vermek, gelecek haberleri sabırsızlıkla beklemek, çıkacak yeni sayıların umuduyla sarılmak cümlelere; bütün bunlar dergilere ucundan kıyısından bulaşmış herkesin yaşadığı güzellikler arasındadır.

İlk sayılar önemlidir

Dergilerin ilk sayıları önemlidir. Derginin aynası gibidir ilk sayı. Gidişat hakkında ilk izlenimleri derginin ilk sayısı verir. Dergâh dergisinin ilk sayısına bakıyoruz. Mart 1990. Kapakta İsmet Özel yazısı var. İlk sayının şairleri ise Cahit Koytak, Cafer Turaç, Hüsrev Hatemi, Hüseyin Atlansoy, İhsan Deniz, Nihat Hayri Azamat, Levent Sunal, Adem Turan, Mevlana İdris, Mehmet Erdoğan. Böylesine bir çıkışla yayın hayatına başlayan Dergâh dergisi, günümüzde de adından söz ettiren bir dergi olarak çıkmaya devam ediyor.

Hece dergisinin ilk sayısı çıktığında Sivas’ta öğrenciydim. Genelde İstanbul egemen bir edebiyat dünyamız varken bu kez Ankara’dan bir dergi çıkagelmişti. İsmiyle, mizanpajıyla göz dolduran derginin ilk sayısının içeriği de daha ilk sayı olmasına rağmen dikkat çekmişti. Dergi yayın kurulunun ve yazar kadrosunun Edebiyat dergisi ekolünden geliyor olması da Hece dergisi için bir zenginlikti. Turan Koç, Hüseyin Su, Ali Göçer, İbrahim Demirci, Ömer Lekesiz, Cahit Yeşilyurt, Ali Karaçalı, Erdal Çakır, Necip Tosun ve daha birçok isim Hece dergisinin ilk sayısında yer almıştı.

Kitaplığımdaki ilk sayılar bölümüne bakıyorum. Kökler dergisinin ilk sayısı gözüme çarpıyor. Kapakta İsmet Özel ve Turgut Uyar fotoğrafı, yayın kadrosunda Osman Özbahçe, Ali K. Metin, Murat Güzel, Mehmet Erdoğan. Bir derginin sıkı sayılar çıkarması için bütün parçalar yerli yerinde. Kökler dergisi de kendinden beklenen sayılarla yayını sürdüren dergilerimizden olmuştu.

Tabii ki ilk sayısı ile kıyaslanamayacak dergiler de yok değil. Günümüzün önemli dergilerinden olan Aşkar dergisinin ilk sayıları ile derginin son birkaç yıldır çıkan sayıları arasında önemli fark var. Sürekli kendini değiştiren ve geliştiren bir dergi oldu Aşkar. Her yeni sayısı hem edebiyat çevreleri tarafından hem de okurlar tarafından merakla bekleniyor.

Tahrir başladı

Şimdi yeni bir dergi daha düştü edebiyat âlemimizin ortasına. Umudun hâlâ var olduğunu gösteren, gençlerin diline ve kalemlerine düşen kelamlarını dillendirdikleri yepyeni bir dergi Tahrir. “Yıl:1 Sayı:1” diyerek Tokat’ta yayın hayatına başlayan Tahrir dergisi, umudunu okumakta ve yazmakta birleştirmiş gençlerin yol arkadaşı olmuş. Tahrir dergisi, isminden başlayan bir çağrışımla İsmet Özel havasını hissettirmeyi amaçlayan bir dergi. Sayfalar arasında ilerlerken İsmet Özel hakkında yazılan yazılarla karşılaşınca da bu etki daha da belli oluyor.

Bugüne kadar İsmet Özel’in etkisi, gölgesi, sesi, soluğu hissedilen dergiler uzun soluklu ve etkili dergiler olmuştu. Tahrir dergisi ekibi de dergiciliğe doğru bir mecradan başlamış görünüyor. Okuma altyapısı sağlam gençlerin ortaya çıkardığı işler de okudukları kaynaklar neticesinde aynı derinlikte oluyor.

Derginin yayın kurulunun dergide şiir ve yazıları da yer alıyor. Bu da gösteriyor ki yayın kurulundaki isimler rastgele seçilmemiş. Birçok dergide karşımıza çıkan göstermelik yayın kuruluna Tahrir’de rastlamıyoruz. Bu da derginin sahiplenilmesi anlamında önemli bir adım olarak görülebilir.

Tahrir’de ilk defa bir dergide yazan gençler de var, merkez dergilerde yazanlar da. Dergi dopdolu bir ilk sayıyla çıkmış. Sayfalar arasında dolaşırken okuyucunun gözü ve gönlü doyuyor. Şiirler, söyleşiler, deneme ve öyküler, çizimler ile iyi hazırlanmış bir Tahrir var karşımızda.

Uzun soluklu olmasını dilediğim Tahrir dergisi, umuyorum ki dopdolu sayılarla önce şehrine sonra da ülkemizin edebiyat gündemine göz dolduran sayılır armağan eder.

 

Mustafa Uçurum yazdı

Yayın Tarihi: 14 Aralık 2015 Pazartesi 16:14 Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2016, 11:52
banner25
YORUM EKLE

banner26