Yazar kadrosu Milli Eğitim'in en önemli gücüydü

Milli Eğitim teşkilatı, güzel işler ortaya koyabilmenin en güzel mecralarından biri. Bir zamanlar usta kalemler eşliğinde çıkan Milli Eğitim dergisi hakkında Mustafa Uçurum yazdı.

Yazar kadrosu Milli Eğitim'in en önemli gücüydü

Milli Eğitim camiası herhalde mensuplarının yetkinliği bakımından en başta gelen kurumlardandır. Özellikle yazar, çizer, müzisyen, ressam gibi kişilerin de Milli Eğitim çatısında yoğunlukLa bulunuyor olması, yapılacak çalışmalarda üst bir seviyenin arzulanmasının ilk şartıdır diyebiliriz.

Günümüzde de edebiyat çevrelerinde söz sahibi olan kişilerin meslek olarak öğretmen olması, Milli Eğitim'in elinde bulunan güçlü bir potansiyel olarak hazır beklemekte. Önemli olan bu gücü harekete geçirebilmek. Bazen özlenen tablolarla karşılaştığımız da oluyor. Mesela İstanbul Milli Eğitim’in çıkardığı İstanbul dergisi, bunun günümüzdeki en güzel en güzel örneklerinden biri.

Bir zamanlar Milli Eğitim dergisi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın uzun yıllardır çıkan Milli Eğitim adlı bir dergisi var. Bu dergi Milli Eğitim Bakanlığı politikaları ve hükümetlerin tutumuyla değişen inişli çıkışlı bir ivmeye sahip. Bazen sıkıcı, okunmayan, yönetmeliklerle dayatılan bir dergiyken bazen de bir edebiyat dergisi hassasiyetiyle yayınını sürdürmekteydi. Milli Eğitim, bu dergi ile özel olarak ilgilenip işin ehli bir yayın kurulu oluşturduğunda görülüyordu ki Milli Eğitim dergisi son derece kaliteli bir yayın haline geliyordu.

1989 Nisan’ına ait bir Milli Eğitim dergisi geçti elime. Benim çocukluk yaşıma denk düşen bir sayısıydı derginin. Derginin 84. sayısındaki yazar ve şair kadrosuna bakıyoruz. M. Orhan Okay, Mustafa İsen, Cemal Kurnaz, Arif Ay, Şükrü Enis Regü, Hüseyin Alacatlı, Ali Akbaş, İsmail Karakurt, Ali Karaçalı ve daha birçok isim.

Bir edebiyat dergisinin bel kemiği olacak yazar ve şairler Milli Eğitim dergisinde yer almış. Derginin yayın kuruluna bakıyoruz: Nabi Avcı, Mustafa İsen, Ali Karaçalı, Cemal Kurnaz

Bu isimler arasında günümüzde edebiyat dünyasında olan da var, bakan ve milletvekili olarak görev yapanlar da. Bu isimlerin varlığıyla birlikte o dönem birçok edebiyat adamını Milli Eğitim dergisinde görüyoruz. Daha sonraki sayılarda Rasim Özdenören, Erdem Bayazıt, Mustafa Ruhi Şirin gibi isimler de Milli Eğitim dergisinde yer almış.

Mektep dergi Milli Eğitim'e yakışır

Milli Eğitim dergisi, aynı yayın kurulu ile çıktığı dönemde günümüzün birçok yazar ve şairin yazdığı zamanın en önemli dergileri arasındaymış. Dergide yer alan isimler, '90 sonrası edebiyatımızın da bel kemiğini oluşturan isimlerden oluşuyor. Yahya Kemal, Mehmet Akif gibi özel sayılarda da yine bu kadronun emeği var.

Elimdeki dergide özellikle Hüseyin Alacatlı ismi dikkat çekiyor. Çok genç yaşta aramızdan ayrılan Alacatlı’nın iki şiiri var dergide. Eğer yaşasaydı, günümüz şiirinin en önemli isimlerinden biri olacağına kimsenin şüphesi olmayacağı Alacatlı’nın daha sonraki sayılarında da şiirlerine rastlıyoruz.

Orhan Okay, daha sonra kitap olarak da çıkan Mehmet Akif üzerine yazılarının çoğunu Milli Eğitim dergisinde yayınlamış. Mustafa İsen, divan şiiri üzerine seri yazılar kaleme almış Milli Eğitim dergisinde. Ali Karaçalı, çocuk edebiyatı üzerine yapılan çalışmalar, yıllıklar ve çocuk dergileri üzerine yazmış.

Yol gösterici yayınları ile Milli Eğitim dergisi yetkin ellere geçtikçe elden düşmeyen sayılarıyla adına yakışan bir dergi olarak çıkmış. Son yıllarda e-dergiye dönüşen ve üç aylık periyotlarla çıkan dergi, birçok şair ve yazarının da uğradığı dergilerden. Derginin künyesinde şimdi Arif Bük, Şaban Özudoğru, Ahmet İnam, Çağrı Gürel gibi isimler yer alıyor. Genç yazar ve şairlere de olanaklar sağlayan dergi, gençlerin kendilerini yetiştirmeleri için de sayfalarını onlarla paylaşıyor.

Milli Eğitim teşkilatı, güzel işler ortaya koyabilmenin en güzel mecralarından biri. Önemli olan bu gücü harekete geçirebilmek. Görüyoruz ki aradan seneler geçse de işinin ehli kişilerin eline geçince bu dergi, yıllara meydan okuyarak kendisine sunulan imkânların hakkını verebiliyor. Yeter ki hedef ve amaç güzel olsun.

 

Mustafa Uçurum yazdı

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2015, 15:14
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13