Yahya Kemal Hece'de!

Hece Dergisi, Ocak sayısında özel sayılarına bir yenisini ekledi.

Yahya Kemal Hece'de!

Yahya Kemal Hece"de!

 

Hece dergisi yeni bir sayıyla Türk şiiri meraklılarını selamlıyor. Aylık edebiyat dergisi olarak yayın hayatını uzunca bir süredir devam ettiren Hece dergisi Mehmet Akif, Sezai Karakoç, Cahit Zarifoğlu, Nuri Pakdil gibi Türk şiirine önemli eserler kazandırmış birçok isme özel sayı hazırlamasıyla dikkat çekmişti.  Türk düşünce ve edebiyatına yön veren kişiler başlığı altında taşlarını oluşturan Hece dergisi, ocak ayında da Yahya Kemal Beyatlı için bir özel sayı hazırladı. Türk şiiri için önemli bir yol işareti olan Yahya Kemal Beyatlı birçok yönüyle Hece dergisinin bu özel sayısıyla bir kez daha anılıyor.  Türk edebiyatında önemi yadsınamaz bir isim olarak Yahya Kemal birçok yönüyle ele alınıp irdeleniyor. Böylelikle bir şair ve düşünür olarak Yahya Kemal"in düşünce ve duygu dünyası Türk şiiri takipçilerine Hece dergisi vasıtasıyla arşivlik kıymetinde bir döküm sunuyor.

 

Yahya Kemal özel sayısı yedi bölümden oluşuyor ve her bölümde Yahya Kemal"in değişik bir yönü ele alınarak okuyucuya sunuluyor. Birinci bölüm Yahya Kemal"in hayatı kişiliği ve düşüncesi çerçevesinde beliriyor. Bu bölümde Ercan Yıldırım, Süleyman Hayri Bolay, Abdurrahim Karadeniz, Vefa Taşdelen, Köksal Alver, Selim Somuncu, Mehmet Narlı, Ali Emre, Mustafa Şerif Onaran gibi birçok önemli ismin Yahya Kemal"in hayatı, kişiliği ve düşüncesini ele alan metinleri bulunuyor. Ayrıca son zamanlarda önemli şahsiyetler üzerine yazdığı metinlerle dikkat çeken Sadık Yalsızuçanlar"ın da bu konuda dergiye katkısı dikkatlerden kaçmayacak bir nitelik arz ediyor.

 

Derginin ikinci ve üçüncü bölümleri ise “Şair Yahya Kemal” alt başlığıyla Yahya Kemal"in Türk şiirindeki konumu ve şairliğini ele alan metinleri içeriyor. Bu bölümde Mustafa Muharrem, Celal Fedai, Ali K. Metin, Cemal Şakar, Hasanali Yıldırım dikkat çeken isimler olarak öne çıkıyor.

 

Derginin dördüncü bölümünde Abdülhak Şinasi Hisar"dan Mahir İz"e, Nihad Sami Banarlı"dan Necip Fazıl"a, Adile Ayda"dan Mina Urgan"a kadar uzana birçok önemli ismin Yahya kemale dair anıları ele alınıyor. Burada kayda geçen anılar dolayısıyla edebiyat okurları için Yahya kemal Beyatlı portresi daha bir netlik kazanıyor denebilir.

 

Beşinci bölüm soruşturma kısmına ayrılmış. Bu bölümde de Türk edebiyatı içinde hatırı sayılır isimlerin metinlerini görmek mümkün. Atasoy Müftüoğlu, Abdullah Uçman, Talat S. Halman,  Cahit Tanyol, Ertuğrul Günay, Ahmet Oktay, Doğan Hızlan, Yavuz Demir, Oğuz Demiralp, Veysel Çolak, Süreyya Berfe, Hüseyin Atlansoy, Ali Ural, Hicabi Kırlangıç, Gürsel Aytaç ve Ali Ayçil gibi birbirinden değişik kesimlere ait isimlerin farklı bakış açılarıyla ortaya konulan metinleri bulunuyor. Bu haliyle dergi zengin bir içeriğe sahip bir dolulukla okuyucu önüne çıkıyor.

 

Derginin altıncı bölümü Yahya Kemal"e ait birçok fotoğraf, karikatür ve gazete haberlerinden oluşturulmuş bir albümden oluşuyor. Ayrıca bu bölümde Yahya Kemal"e ait piyasada kolay kolay bulunamayacak birçok fotoğraf yayınlanıyor.

 

Yedinci bölüm ise, kaynakça.

 

Hece dergisinin çıkardığı tüm özel sayılarda gördüğümüz hacim ve içerik zenginliği bu sayıda da aynen devam ediyor. Beş yüz yetmiş altı sayfalık bu özel sayı arşivlik kıymetindeki zenginliğiyle hem kendi hece taşlarını inşa ettiriyor hem de bu yönde ilgisi olanlar için ciddi bir hizmet sunmuş oluyor.

 

Yavuz ALTINIŞIK yazdı

 

Not: Yediiklim"in de son sayısı Yahya Kemal sayısı. Aynı zamanda Duran Boz"un Yahya Kemal Kitabını da yeniden zikretmiş olalım.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Asım ÖZ
Asım ÖZ - 15 yıl Önce

Bence dergiler özel sayı ile dosyayı birbirine karıştırıyor.Özel sayı hazırlama bakımından kimi eksikliklerine karşın Hece bir ölçüttür.Bu ölçütü tutturamayan dergiler dosyanın mütevazılığı ile yetinmeli özel sayıya yekinmemelidir.Tabii dosyayı kotarıp kotaramamak da ayrı bir konu.Yedi İklim'in son sayısı bence dosya kapsamında değerlendirilmeli.