Üniversiteli gençlerin dergisi: Hüma

1 Aralık 2019'da yayın hayatına başlayan Hüma Dergisi, çeşitli üniversitelerde okuyan hanım öğrencileri yazılarıyla birlikte bir çatı altında birleştiriyor. 15. sayısına ulaşan dergi emin adımlarla yolculuğuna devam ediyor.

Üniversiteli gençlerin dergisi: Hüma

Modern dünya ile beraber karışan zihinlere İslâmî bakış açısını gençlik lisanıyla sunmak gayesiyle yola çıkan Hüma Dergisi, 1 Aralık’tan itibaren iki aylık periyotlarla yayın hayatına başladı. Dergi, özellikle 21. yüzyıl gencinin hayatında yer alan her konuya ilişkin yazılar kaleme almayı hedefliyor. Ülkemizde bulunan çeşitli üniversitelerin çeşitli bölümlerinde okuyan hanım öğrencilerin katkılarıyla hazırlanan Hüma Dergisi, okuyucu kitlesine İslâmî ilimlerden psikolojiye, tarihten mimariye, fizikten coğrafyaya uzanan geniş bir konu yelpazesinde içerikler sunuyor.

Günümüzde donanım ve bilinç sahibi her öğrencinin kendi branşı adına söyleyecek bir sözü olduğu ve bunun için kendine ait bir mecraya ihtiyaç duyduğu bir gerçek. Bu noksanlığın farkında olan bir grup üniversiteli gencin kalemleriyle duruşlarını sergiledikleri dergi, fikir ve edebiyat kategorisinde raflardaki yerini alıyor.

Her sayıda 30’u aşkın dosya ile okuyucunun karşısına çıkmaya hazırlanan dergi, ilk sayısında psikiyatrist Prof. Dr. Kemal Sayar ve Aynur Mısıroğlu’nu konuk ediyor. Dergi, ikinci sayısından itibaren Türkiye’de okuyan yabancı öğrencileri de kucaklayarak onların sesi ve diliyle daha da zenginleşmeyi amaçlıyor. Tüm yazar ve yayın kurulu hanım öğrencilerden oluşan Hüma Dergisi, yayın hayatına “Selam’’ vererek başlıyor. Hüma Dergisinin selamlama yazısına haberimizde yer veriyoruz:

“Evveli, âhiri, zâhiri, bâtını selamlarım. El-Evvelü Allah, El-Âhirü Allah, Ez-Zâhirü Allah, El-Bâtınü Allah. Sâhib’i selâmlarım. Sâhib-i Hakîki’yi selamlarım. Sağımı, solumu, önümü, ardımı selamlarım. ‘Levlâke Sırrının Mazharı’nı selamlarım. Validesini, Hadîce Validemi, Fatıma Validemi selâmlarım. Cihâr-ı Yâr-ı Güzîn’i selamlarım. Erkân-ı Erbaa’yı: Selman’ı, Mikdad’ı, Ammar’ı, Ebu-Zerr’i selamlarım. İmameyn’i Muhteremeyn’i selamlarım. Tâife-i ecinniyi selamlarım, mü’minlerini ve müslimlerini. Ve sizi selamlarım.” diye başlar Fethi Gemuhluoğlu dostluk üzerine konuşmasına. Hüma Dergisi olarak sizleri tüm bu güzel selamlar ve yeni bir dost edinmenin heyecanı ile selamlıyoruz. Efendimizin (Sallallahu aleyhi vesellam) sözüne uyup “Önce selam, sonra kelam.” diyerek ilk dosya konumuz “Selam” ile karşınızdayız.

Her birimiz geleceğimize hazırlanıyor ve istikbalimizi aydınlık kılmak istiyoruz. Fakat temellerimizden uzaklaştık, köklerimiz artık bizi beslemiyor. Çünkü genç fidanlar mümbit topraktan beslenmiyor. Bütün çevre faktörleri, geleceğin sadece dünün alternatifi olabileceğini söylüyor ve mazinin müstakbeli hazırlamaktan uzak olduğunu öğretiyor, buna zorluyor. Bizi geçmişimizden koparıyor. Bizimse değerlerimizin yozlaştırılmasına, idealizmin rasyonellik adına bastırılmasına ve entelektüel birikimin ahlâkî durum ve davranışların önüne koyulmasına, dinimizin değerlerinin günümüz zaruretleri adına tahrif edilmesine, faydasız ilme, amelden/pratikten uzak bilgiye, insanın kendi hayatında vücut bulmayan söylemlere itirazımız var. Kimilerince, ilkel ve ibtidai bulunan önce ahlâkla ve maneviyat, ifadesine yeniden dönme vakti geldi. Keşke bu hedeften hiçbir zaman vazgeçmeseydik. Bugünkü savrulmuşluğumuzun belki de asıl sebebi bu.

Bir grup üniversiteli genç olarak bu itirazımızı sizlere bir Saadet kuşu dillendirsin istedik. Ötelerden gelen, muştu getiren bir kuş. Kendisi küçük ama dillendirdiği hakikatlere kulak veren için büyük haberler taşıyan bir kuş... Bu Hüma’nın gölgesinde sayısı az veya çok bizim gibi, doğruyu bize dayatılan modernitenin yoz değerlerinde değil de dinimizde arayan gençlerin toplanacağına inanıyoruz. Bu genç ses, temel değerlerimizi hareket noktası kılan, izzeti, dinimizde ve dindarların yanında saf tutmakta arayan bir ses. Hüma Dergisi, çeşitli üniversitelerimizdeki kız öğrencilerin hür düşünce ve görüşlerine açıktır.

Açık görüşlülük, özgürlüktür... En büyük özgürlük ise yalnız Rabb’imize kul olmaktır. Biz bu şuurla yola çıktık. Önümüzdeki sayıdan itibaren dergimiz, ülkemizde okuyan yabancı öğrencileri de kucaklayacak, onların sesi ve diliyle daha da zenginleşecektir...

Okuyacağınız bu ilk sayımızda, “Selam” çatısı altında Selam 101, Peygamberle Kurulan En Sıkı Bağ, Sonsuz Metraj Selam, Yemeğin Selamı Besmele ve Selamın Bulunma Hâli yazılarımızla karşınızdayız. “Evvel Giden Ahbaba Selam Olsun” diyen Aynur Mısıroğlu ve ömrü yegâne sermayemiz gören, geleceğin değil sadece ânın imkân olduğunu fark etmemizi isteyen Kemal Sayar ile de ilk sayımızda birlikte olmaktan ayrıca kıvanç duyuyoruz. Evvel-La, Yaşam Laboratuvarı, Numune-i İmtisal, Tarih Yolculuğu ve Oku-Yorum gibi daha nice sayfaları ise sizler için heyecanla hazırladık.

Ve SELAM diyoruz,

Âleme, mahluka, yıldızlara, insanlara... ”

Hüma Dergisi, değişen ve gelişen teknolojik imkânların da göz önünde bulundurulmasıyla hem matbu olarak belirli satış noktalarında hem de belirli internet adreslerinde satışa sunuluyor.  Aynı zamanda dergiye çeşitli dijital ortamlardan PDF formatında ulaşmak da mümkün.

Her sayısında yazar kadrosunu genişletmeyi ve yeni yazarlara imkân tanımayı hedefleyen Hüma Dergisi, çeşitli üniversitelerde lisans ve doktora programlarında okuyan hanım öğrencilerinin yazılarına da açık.

Dergide yer almak isteyen öğrencilerin, yazılarını [email protected] adresine göndermeleri gerekiyor.

Yayın Tarihi: 31 Mart 2022 Perşembe 15:00 Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2022, 10:07
YORUM EKLE

banner19

banner36