Tamam şairler ama hem de öğretmenler!

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yayınladığı İstanbul Eğitim ve Kültür Dergisinin İstanbul Şiirleri Özel sayısı çıktı!

Tamam şairler ama hem de öğretmenler!

 

Mucip Kına, Milli Eğitim camiasında uzun yıllardır yöneticilik yaparak hizmet veren eğitimcilerimizden. Kına’nın şiirlerini edebiyatseverler Palandöken dergisinde okumuştu ilk 90lı yıllarda.

Hüseyin Akın, uzun yıllar Kardelen, Özülke, Kırkayak, Kırklar, Dergah, İtibar ve Karabatak dergilerinde bulundu. Türkiye Yazarlar Birliği yönetiminde de bulunan şairin Ateistler için Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi isminde ilginç bir kitabı da var.

Şair Bestami Yazgan’ı çocukluğunda çocuk dergilerini dikkatli takip etmiş hangimiz hatırlamaz ki! Mert, yufka yürekli, özü sözü bir bir şairimiz Bestami Yazgan. Şiirleri ile çocuklara büyük değerlerimizi, bizi biz yapan değerlerimizi taşıyor 30 yılı aşkın bir süredir.

Hüseyin Emin Öztürk, dergide iki şiiri ile yer almış. Yaralı Keklik, Kınalı Kuzu, Derviş Dedenin Dilinden İman Prensipleri gibi kitapları ile çocuk yazarlığının unutulmaz isimlerinden bir eğitimcimiz kendisi.

Şaban Abak, geçmişte öğretmenlik yapmış şairlerimizden. Nasreddin Hoca, türkülerimiz, Diriliş düşüncesi ve üstad Sezai Karakoç üzerine kıymetli çalışmaları ile tanınan bir şairimiz. Yedi Güzel Adam ekolunun önemli dergilerinden Mavera dergisinin son editörlerinden.

Sait Yavuz, Derkenar, Yediiklim, Dergah, İtibar dergilerinde bulunmuş bir şairimiz. Sufilik ve edeb üzerine değerli yazıların sahibi aynı zamanda.

Emrah Ayhan, Akçağ Edebiyat, Aykırı Edebiyat, Biat dergilerinde bulunmuş, daha çok fanzin dergilerde yer almayı tercih etmiş bir şairimiz.

Necmettin Halil Atlıhan, İstanbul’da edebiyat ve gönül ehli için merkezi bir nokta hüviyetinde bulunan Birnokta dergisinin şairlerinden.

Adem Turan, Yediiklim, Bir Nokta, Edeb, Türk Dili ve İtibar dergilerinde şiirlerini okuduğumuz bir öğretmen şairimiz. İlk kitabına ad olan şiiri "Artık Kuşlarını Uçur" müzisyen ve şair (ve yine Anadolu’da bir öğretmen olan; İstanbul’a bir türlü yerleşmeyen) Selçuk Küpçük tarafından bestelenmişti.

Ali Emre, Dergah, Tasfiye, Kırklar, İtibar dergilerinde yazmış şair öğretmenlerimizden. Nureddin Zengi’nin romanını yazıyor. Yeryüzüne Dağılan bir şair. Onarılmış Yas Bitiği elinde.

Ali Ayçil’i bir şair olarak tanıyoruz belki daha çok ama o bir şehir yazarı aslında. Tadına doyulmaz eseri Sur Kenti Hikayeleri’nin yazarı bir şair. Mostar’dan bir hayli zaman hayatı gözlemiş bir Gerçek Hayat öğretmeni Ali Ayçil.

Bu kadar şairi dergileri ile ne için zikrediyoruz? Şundan: Milli Eğitim sistemimiz on yıllardır yaşayan edebiyattan, edebiyat dergilerinden çok uzakta. Oysa İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün çıkardığı İstanbul dergisi, yaşayan edebiyata, dergilerdeki öğretmen şairlere son sayısında kucak açmış. On yıllar süren kapalılığı kapatmış. Bu çok anlamlı ve güzel bir gelişme.

Şair öğretmenlerden İstanbul'a şiirler

Arif Nihat Asya, Nuri Pakdil, Ahmet Mercan ve Mustafa Kutlu gibi usta isimlerin ürünlerinin alıntılanması da ayrı seçkinlik katmış bu özel sayıya. Akif İnan Yedi Güzel Adam’dan biri. Yedi Güzel Adam’ın en öğretmen olanı. "Bir adım atarsak kafes kırılır/ belki birden erir zincirlerimiz” diyeni ve o adımı atanı… Akif İnan’ın "İstanbul" şiirinin alınması da şık olmuş bu özel sayı için.

Ve bu özel sayıya emek verenler. Onlar da dergilerden, edebiyattan hiç kopmamış öğretmenler: İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Uslu, daha lise yıllarından beri edebiyat dergilerini izleyenlerden. Mavera dergisi denildiğinde gözleri parlayanlardan.

Ve İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız. İstanbul’un son yirmi-otuz yıl içindeki en kültür, edebiyat dostu Milli Eğitim Müdürü kendisi. Dr. Yıldız da özel sayıya bir şiiri ile katılmış.

Dergide başka şair öğretmenlerin ürünleri de var: Yusuf Dursun, Köksal Cengiz, Reşat Karabağ, Aziz Erdoğan, Mustafa Oğuz, Erdoğan Temiz, Emrullah Karahan, Ozan Taşdemir, Yücel Kayalar, Abdurrahman Er, Hacer Şahin, Sadrettin Parlak, S. Berna Ocakçıoğlu, Esin Özden, Mehmet Dağdeviren, Halil Küçük, Nusret Karaca, Murat Kahraman, Servet Ertekinoğlu, Özgür Çoban, Hatice Erdemir Kuzu ve Osman Nar gibi öğretmen ve yöneticilerimizin ürünlerinin yanı sıra Necip Fazıl Kısakürek, Feyzi Halıcı, Faruk Nafiz Çamlıbel, Yahya Kemal Beyatlı, Ziya Osman Saba, Orhan Veli Kanık, Nedim, Âşık Veysel Şatıroğlu ve Arif Nihat Asya Yavuz Bülent Bakiler, Haydar Ergülen, Bâki Ayhan T. gibi şairlerimizin şiirleri de alıntılanmış.

Dergide hiç yazı yok mu? Olmaz olur mu!

Salih Zeki Meriç’in "Yağmuru Düştü Gülüme İstanbul’un", Asım Gültekin’in "Dirilişin Şehri", dergiyi hazırlamak için büyük emek sarf eden Mustafa Uslu’nun "Şiirleri Süsleyen Şehir" başlıklı yazıları ile Çizgi/Yorum sayfasında Necati Özçolak’ın karikatürü, İstanbul üzerine yazılmış şiirler bibliyografyası, çeşitli kitap tanıtımları ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2012-2013 yılında gerçekleştirilen bazı etkinliklerin kısa haberleri yer alıyor.

İstanbul Eğitim ve Kültür Dergisi’nin sekizinci sayısı, ‘Şair Öğretmenlerden İstanbul Şiirleri Özel Sayısı'nı kaçırmayınız. Milli Eğitim Müdürlüklerinden temin edebilirsiniz. Dergiye internetten E-Dergiler adresinden PDF olarak ulaşmak mümkün.

Bu özel sayıdan sonra okullarımızın konferans salonlarında değerli şairlerimizle, şair öğretmenlerimizle bu dergiyi seslendirmek mümkün görünüyor. Evet; İstanbul Şiir Akşamları düzenlemek mümkün bu özel sayı ile.

Emeği geçenleri tebrik ediyorum.

 

Yusuf Ziya Güleç haber verdi

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2014, 14:19

Eslem Nilay Bozdemir

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26