Siz Aramaya Devam Edin, Cevap Sizi Bulacaktır

Yolcu dergisi 81. sayısında İhsan Fazlıoğlu ile din ve felsefe merkezli bir söyleşi gerçekleşti. Mustafa Uçurum Yolcu dergisi ve bu söyleşi üzerine yazdı.

Siz Aramaya Devam Edin, Cevap Sizi Bulacaktır

15. yılına ve 81. sayısına ulaştı Yolcu dergisi. Çizgisini bozmadan, duruşunu pekiştirerek, memlekette olup bitene karşı son derece duyarlı bir tavır takınarak, yolcu yolunda gerek sözünün hakkını vererek 81. durakta “Sesim Sana Uğradı mı?” dedi Yolcu dergisi. 2017 yılıyla birlikte bir gelişmeyi de okuyucuları ile paylaşıyor dergi. Artık Yolcu dergisi tüm kütüphanelerde okuyucularını bekliyor olacak.

Kapak tasarımından tutun da görsel zenginliğin anlama kattığı yoğunluk ile Yolcu; beklenen, aranan bir dergi olmayı sürdürüyor. Orta sayfa söyleşileri ile de özel bir yeri var Yolcu’nun. Her sayının değişmezi olan söyleşilerde alanında yetkin isimleri konuşturdu yıllarca Yolcu. 81. sayının söyleşisi İhsan Fazlıoğlu ile yapılmış.

Bulmaya değil, bulunmaya geldik

Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, felsefe üzerine görüşlerine itibar edilen söz sahibi isimler arasında. Kitapları, akademik çalışmaları, söyleşileri felsefenin daha iyi anlaşılması üzerine kurulu. Felsefenin zaman içerisindeki gelişimini, toplum nazarındaki algısını olması gereken noktaya taşımak için çalışmalarına ara vermeden devam ediyor Fazlıoğlu.

Arslan Özden, Yolcu dergisinde felsefe ve felsefe tarihi merkezli olarak gerçekleştirdiği söyleşide İhsan Fazlıoğlu’yla “Günümüz dünyasında felsefenin yeri nedir?" sorusuna cevap arıyor. Fazlıoğlu; Hawking ve Heidegger’in felsefenin bittiğine dair görüşlerini alıntılayıp kendi fikrini net bir şekilde ortaya koyuyor: “Felsefeyi en iyi anlamıyla düşünmek olarak görürseniz, insan var olduğu müddetçe felsefe de olacaktır zaten.”

İhsan Fazlıoğlu’nu özel bir konuma oturtan da bu düşüncesidir aslında. Yaşayan, hayatın içinde var olan, insanın düşüncelerine yön veren bir felsefenin var olmasını savunur Fazlıoğlu. Dünyada bulunan insan aynı zamanda bu varlığını anlamlı kılmak için yaşar. Aramak zaten insanlığın bir gereğidir. Önemli olan dünyada bulunmanın farkına varmaktır.

İnsanın bir arayış içinde olmasını önemsiyor İhsan Fazlıoğlu: “Önemli olan bulmak değil bulunmaktır. Siz aramaya devam edin, cevap sizi bulacaktır.” İnsan dünya hayatında aradıkça bulacaktır. Bulmak için hayatı bir arayış haline getirmek gerekir.

“Yanmak” diye ifade ediyor arayışı Fazlıoğlu. Sürekli sormak, hakikati bulmak için yangına dönmek. Ateşini alevlendirenlerin kazançlı olacağını da söylüyor ve “Benim tercihim, buluncaya kadar ateş topuna dönmek” diyerek buna olan inancını somutlaştırıyor.

Yolcu olmak için yolda olmak gerekir

Söyleşi, bir felsefe bahçesinin kapısını aralıyor okuyucu için. Felsefeye ilgi duyan, felsefe tarihini daha iyi anlamak için yol kat etmek isteyen okuyucuları ipuçlarıyla besliyor söyleşi. Net tavrı var Fazlıoğlu’nun. Mesela “Felsefe mi İslam felsefesi mi?” sorusunu net bir şekilde cevaplıyor: “Böyle bir ayrım sahtedir. Matematik mi İslam matematiği mi sorusu nasıl sahte ise.”

Gazali ve İbni Sina’nın görüşlerine de yer veriliyor söyleşide. Felsefe yapmak, İbni Sina’nın kurduğu dünya tasavvuru, düşünce dünyasındaki etkileri üzerine de geniş açılımlar sunuyor Fazlıoğlu.

Söyleşide şu mesaj sık sık vurgulanıyor: İnsan bir arayış içinde olmalıdır, yola düşmelidir, yolda olmalıdır. “Sürekli yolcu olmak istiyorsak yolda olmak zorundayız.”

İhsan Fazlıoğlu söyleşisiyle birlikte daha birçok yazı ve şiir Yolcu dergisinde okuyucularını bekliyor. Ve cezaevlerine, garibanlara ücretsiz gönderilmeye devam ediyor Yolcu.

 

Mustafa Uçurum  

Yayın Tarihi: 20 Şubat 2017 Pazartesi 16:21 Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2017, 16:21
YORUM EKLE

banner19

banner36