Sırat-ı Müstakim'le tanışalım!

Klasik yayınları önemli bir kaynak eseri yayınladı. Büyük Mehmed Akif'in Sıratı Mustakimine giriş eseri..

Sırat-ı Müstakim'le tanışalım!

YENİ NESİL SIRAT-I MÜSTAKİM'LE

TANIŞIYOR

 

Mehmet Akif'in dergisi 'Sırat-ı Müstakim fihristi ve dizini' Klasik Yayınlarından çıktı.

 

Fikir babalığını ve başyazarlığını Mehmet Akif'in yaptığı 1905-1925 yılları arasında haftalık yayınlanan sırat-ı mustakim mecmuasının fihristi ve dizini İslam klasiklerinin tercümelerinin yayınlanmasıyla tanınan Klasik Yayınları tarafından, M. Suat Mertoğlu'nun çalışmasıyla  kitaplaştırıldı.

                                                                   

2. Meşrutiyet döneminde kurulan ve bu dönemde sayfaları arasında bir çok İslami tartışmanın yapıldığı, İslam modernizminin ifade edildiği kaynaklardan biri olan Sırat-ı Müstakim'in genel politikası İslam Birliği, İslam ahlakı, Kur'an ve Sünnete dönüş, Avrupa'nın sadece teknolojisinin alınması üzerineydi.

 

Yazarları

 

Yayınlandığı dönemde sık sık kapatılan, farklı isimlerle yoluna devam eden mecmuanın yazarları da birçok kez gözaltına alınmış. Kuruculuğunu Ebulula Mardin, Eşref Edip'in yaptığı mecmua, Mehmet Akif, Muhammed Abduh, Abdülaziz Çaviş, Bereketzade İsmail Hakkı, Babanzade Ahmet Naim, Ferit Kam, Mehmet Fahrettin, İzmirli İsmail Hakkı, Tahirül Mevlevi, Aksekili Ahmet Hamdi, M.Şemseddin, Manastırlı İsmail Hakkı, Bursalı Mehmet Tahir, Akçuraoğlu Yusuf, Ahmet Ağaoğlu gibi önemli yazarlara ev sahipliği yapmış.

 

Araştırmacılar ve günümüz gençliğine ışık tutacak çalışma iki ana kısımdan oluşuyor. Mecmuada yayınlanmış eserlerin yayın tarihine göre düzenlendiği, yazarlar ve yazılar hakkında bilgilerin bulunduğu 'açıklamalı fihrist' bölümü ile makale dizini, yazar, mütercim ve naşir dizini, kavram dizini, özel adlar dizini, ayet ve hadis dizini bölümlerinin bulunduğu 'dizin' bölümü özellikle akademik araştırmalar yapanlar için önemli bir kaynak olma niteliğinde.

 

Yayınevi: Klasik (2/2009)
Özellikleri: Büyük boy , 414 sayfa
Dil:Türkçe
Türü: Bibliyografya

Fiyatı: 50 TL

 

 

Zehra Giray yazdı

Yayın Tarihi: 19 Mart 2009 Perşembe 19:12 Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2011, 12:27
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
cyrano de bergerac
cyrano de bergerac - 13 yıl Önce

iyi haber, sağolun

M.Tarık Ablak
M.Tarık Ablak - 13 yıl Önce

Sırat-ı müstakim ve Sebîlürreşad dergileri M. Ertuğrul Düzdağ hocamız tarafından latin alfâbesine geçirilmekte... Zor ve zahmetli olduğu kadar hayırlı da bir iş. Bu iki dergi hakkında hemen hemen en ayrıntılı bilgi yine Ertuğrul hocamızın "Mehmed Âkif üzerine araştırmalar III" kitabındadır. 150 sayfa civârında bir kısım bu dergiye ayrılmış.
Sırât-ı müstakim yakın tarihimizin aynasıdır. Çünkü Eşref Edip bey tarafından çeşitli aralıklarla 60 yıl boyunca çıkartılmış. Allah itmâmını nasîb eyles

edepli edip
edepli edip - 11 yıl Önce

Tarık kardeşim madem Hocamızdan duydun bunu güzel bir şekilde haber olarak yaz, belki kadirşinas gönüllüler çıkıp bu çileli işe yardımcı olmak ister vesselam.

banner26