Şiirin bana değil, benim şiire ihtiyacım var

Aşkar dergisi, şair Yunus Emre Altuntaş’la ilk kitabı, şiir serüveni, edebiyatımızın halleri konulu bir söyleşi gerçekleştirmiş. Mustafa Uçurum bu söyleşiyi merkeze alarak yazdı.

Şiirin bana değil, benim şiire ihtiyacım var

Yunus Emre Altuntaş, dergi çıkaran, edebiyat dünyasıyla iç içe yaşayan, ilk şiir kitabını görücüye çıkaran bir şair. Aynı zamanda da bir eğitimci. Edebiyatla olan irtibatını sürdürürken, bu eğitimci yanını göz ardı etmeyip içinde barındıran bir duyarlılığa sahip. Yani bazılarının dediği gibi “şairlik başka, gerçek dünya başka” diyenlerden değil. Çünkü öyle diyenlerin gerçek yaşamlarında hassas oldukları birçok konuyu mevzu şiir olunca göz ardı ettiklerini yazdıklarını okuyunca görüyoruz. Şiirlerinde her türlü sıradışılığı rahatlıkla kullanıp birkaç dize sonra araya bir ayet sıkıştırmayı ihmal etmeyecek kadar pervasız olabiliyorlar. Yunus Emre Altuntaş, şiirinin merkezine Kur'an’ı koyan şairlerden. “Ana kaynağımı Kur'an olarak kabul ediyorum.” diyor Aşkar dergisinin 31. sayısında kendisiyle yapılan söyleşide şair.

Huzursuz Rabıta’nın serüveni

Yunus Emre Altuntaş, söyleşiye ilk şiir kitabı Huzursuz Rabıta’nın çıkış serüvenini anlatarak başlıyor. Altuntaş’ın anlattıklarını okuyunca bir kitabın oluşum aşamasının ne tür çetrefilli yollardan geçtiğine şahit oluyoruz. Aslında elimize alıp da bir solukta okuduğumuz kitapların aşağı yukarı aynı hengameyi yaşadığını da söyleyebiliriz. Yazmaya başlayan, dergiler çıkaran, dergilere omuz veren ama kendi kitabının demlenmesini uzun yıllar bekleyen birçok şairin yaşadığıdır aslında Altuntaş’ın anlattıkları. Dergilerin çilesini çekenin bilebileceği, yorucu ama keyifli bir yolculuğun en güzel hediyesidir ilk kitaplar.

Huzursuz Rabıta da Yunus Emre Altuntaş için böylesine değerli bir armağandır. Ahenk, Şehrengiz, Atlılar, Değirmen, Karagöz, Mahalle Mektebi, Aşkar, Merhale gibi dergilerdeki şiirlerinden oluşan bir kitap olduğunu belirtiyor Huzursuz Rabıta’nın. Dergilerden süzülen bir demet olduğuna şahit oluyoruz böylelikle ilk kitabın. Şiir kitabının zamanlaması sorulduğunda da “İşin en doğrusunu bilen elbette Allah’tır.” diyerek durduğu ve beklediği yeri kavileştiriyor Altuntaş.

Modern epik bir şiir anlayışı

Şairin hayatına ve yazdıklarına yön veren beslenme kaynakları önemlidir. Şair bunlardan damıttıklarını şiirinin başköşesine koyar. Yunus Emre Altuntaş, okuduklarından, etkilendiklerinden, şiirine yön veren isimler ve altyapıdan da uzun uzun bahsediyor söyleşisinde. Hatta bunu yaparken açık yüreklilikle okuduğu şairlerin isimlerini de sıralıyor. Hem de dünden bugüne. Bizde usüldendir. Geçmiş zaman şairleri sayılırken çok rahat olanlar, konu günümüz olunca isim vermekten çekinirler. Açıkça “günümüzden de şu şairleri okuyorum” demekten kaçınırlar. Marifet geçmişi saymak değil, aynı zamanın şairlerinden de beğendiklerini sıralayabilmektedir. Altuntaş’ın listesi oldukça kabarık. Turgut Uyar da var, Yunus Emre de. Şeyh Galib’in yanında Mevlana da var, Hüseyin Atlansoy da, Mehmet Aycı da. Bu şairleri yoğun olarak okuduğunu söylüyor Altuntaş.

Tarihi ve coğrafyayı şiirinin zeminine koyan şair, kendi medeniyetinin unsurlarıyla yaşamaktan ve yazmaktan son derece memnun. Durduğu yeri de kurduğu cümlelerle, yazdığı şiirle perçinliyor: “Müslüman bir Anadolu insanı olarak bulunduğum zemin kendi medeniyetimin unsurlarını referans alıyor.” Şiirde durduğu noktayı da şu şekilde ifade ediyor: “Hakan Şarkdemir’in ‘Modern Epik’ olarak da nitelendirdiği şiir anlayışını bu anlamda kendime en yakın şiir olarak kabul ettiğimi belirtmek isterim.”

Şiirini tarih ve coğrafya gibi iki sağlam zemine oturtan, kaynak olarak da kendisine Kur'an’ı seçen Yunus Emre Altuntaş, Şuara Suresi’nin son dört ayetini hiç aklından çıkarmadan şiirini oluşturduğunu belirtiyor. Son cümlesi şiirle olan irtibatının bundan sonraki istikametini çiziyor: “Şiirin bana ihtiyacı yok. Aksine benim şiire ihtiyacım var. Bu ihtiyacı hissettiğim sürece şiir yazmaya devam edeceğim.”

 

Mustafa Uçurum yazdı

Yayın Tarihi: 08 Ekim 2014 Çarşamba 13:40 Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 14:57
YORUM EKLE

banner19

banner36