Şiirde yarım asrı geride bıraktı Ebubekir Eroğlu

İlk şiirini yayınlamasının üzerinden elli yıl geçen Ebubekir Eroğlu hakkında Hece dergisi bir dosya hazırladı. Mustafa Uçurum bu dosya hakkında yazdı.

Şiirde yarım asrı geride bıraktı Ebubekir Eroğlu

Şiire emek vermek, şiir için mesaisini harcamak, ömrünü şiire adamak gibi ifadeler şiirin yabana atılır bir uğraş olmadığının birer kanıtı. Şiirin baştan savma bir ilgiyle de geçiştirilemeyeceğini gösteriyor aslında bize bu sözler. Edebiyat dünyamızda şiiri önemseyerek hayatını şiire ve şiirin anlaşılmasına, şiirin hak ettiği yeri bulmasına adamış isimler bir hayli var.

Ebubekir Eroğlu, ilk şiirini yayınlamasının üzerinden tam elli yıl geçmiş bir şair. Aralık 1965’te ilk şiiri “Olduğu Gibi daha on beş yaşındayken Yeni Adım dergisinde yayınlanıyor. O gün bugündür şiirle olan irtibatını hiç koparmamış bir edebiyat adamı Eroğlu. Dergiler, şiirler, kitaplar derken dopdolu bir elli yılı geride bırakmış bir şairin serencamını sunmuş Hece dergisi bizlere.

Sesini gelenekten alan şair

Ebubekir Eroğlu, Diriliş dergisi şairlerinden. Adını bu dergide yayınladığı şiirleriyle duyuran Eroğlu, Yönelişler dergisinin de yönetiminde yer almış bir isim. Sadece şiirleriyle değil, şiir üzerine yazılarıyla da oldukça önemli bir yere sahip şair hakkında, Hece dergisinin 228. sayısında kapsamlı bir dosya hazırlanmış. Şairin ilk şiirini yayınladığı yıldan bu yana elli yıl geçmiş. Hece dergisi de ellinci yıla özel bir çalışma ile şaire vefasını göstermiş.

Hayriye Ünal’ın sunuş yazısı bütün hatlarıyla bir Ebubekir Eroğlu portresi sunuyor. Yazma serüveni, şiiri, şiire bakışı, kitapları üzerinden şairi tanıtıyor okuyucuya. Dergide şairle söyleşiyi de yine Hayriye Ünal gerçekleştirmiş.

Ebubekir Eroğlu’nun klâsik edebiyata olan ilgisi aşikârdır. Bu, hem şiirinde ele verir kendini, hem de şairin klâsik edebiyat üzerine kaleme aldığı yazılarda... Söyleşinin ana temasını yine klasikler ve edebiyatla olan irtibatlar oluşturuyor. “Bir edebiyatta klasiklerle irtibat, hizayı sağlar, çıtanın yerini gösterir.” diyor Eroğlu. Bunun yolunun da doğrudan Divan edebiyatı metinlerini okumaktan geçtiğini söylüyor. “Şairler divan edebiyatı şairlerini okuyarak bir bağ kurabilirler” diyerek kurulacak bağın ancak şiirle olabileceğini işaret ediyor.

Aynı bağlamda Mehmet Sümer, Ebubekir Eroğlu’nun “Geçmişin İçindeki Geçmiş” kitabından hareketle şairin Divan edebiyatı üzerine düşüncelerini anlatmış. Şairin görüşleri, Divan şiirine bakışı ve Divan şiiriyle olan irtibatı ele alınmış bu yazıda.

Ebubekir Eroğlu’nun şiirlerine baktığımızda da klasik edebiyata olan ilgi açıkça görülmekte. Şiirindeki diri ses kadim edebiyatın rengine boyanınca güçlü ve kalıcı bir şiir sesi ortaya çıkıyor.

Modern Türk Şiirinin Doğası” şiirimizin el kitaplarındandır

Ebubekir Eroğlu, şairliği kadar şiir üzerine yazdığı yazılarıyla da edebiyat dünyamıza katkı sağlayan bir isim. Şiir üzerine yazdığı yazılar ve kitaplarının tümü birer kaynak niteliğinde. Hece dergisinin hazırladığı dosyada bu konu üzerinde de özellikle duruluyor. Münire Kevser Baş, Modern Türk Şiirinin Doğası kitabı hakkında kaleme aldığı yazısında, bu kitabın neden özel bir çalışma olduğu üzerinde duruyor. Eroğlu’nun şiir üzerine düşüncelerini merkeze alarak; şiirin temelinde “gelenek” yattığının vurgusunu yapıyor. Gelenek ve “ritmin geçtiği yollar” bağlamında şiirimizin modernleşme sürecine Ebubekir Eroğlu’nun gözünden uzun bir yolculuk yapıyor Münire Kevser Baş.

Şiirimizin bugün bulunduğu noktayı daha net görmek için çok önemli bir kaynak olan Ebubekir Eroğu’nun çalışması, dönem dönem şiirimizin etkilerini, modernleşme sürecinde yaşanan etkileşimleri örneklerle ele alıyor. Şiirimizi en detaylı inceleyen eserlerden biri olan Modern Türk Şiirinin Doğası kitabı, bu alanda hazırlanmış en önemli eserlerden.

Ebubekir Eroğlu’nu takip etmek şiirimizi takip etmekle eşdeğerdir. O, şiirimizin haritasını çıkarmış bir şair. Geleneği baş tacı ederek şiirimizin modernizmle olan ilişkisini sıkı tutarak, kaynaklarını doğru belirleyerek modernizme “kuşbakışı” bir bakış açısı takınan önemli bir edebiyat adamı.

Hece dergisi, bir vefa örneği olarak hazırladığı dosya ile Ebubekir Eroğlu’nun daha iyi tanınmasına da vesile oluyor. Dosyaya katkı sağlayan diğer isimler: Enis Batur, İhsan Deniz, Halil Güney, Fatih Kavsa, Mehmet Okumuş.

Şiirde yol almak isteyen gençlerin mutlaka tanıması gereken isimlerden biri olan Ebubekir Eroğlu’nun, şiirimizin canlı bir hafızası olarak aramızda olması hepimiz için büyük bir şans. Tanımakta ve tanıtmakta fayda var.

 

Mustafa Uçurum yazdı

Yayın Tarihi: 25 Aralık 2015 Cuma 13:43 Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2015, 13:43
YORUM EKLE

banner19

banner26