Sevgi ve selam şeklinde dergi!

'Sen ben için değil, O'nun için bizdir Semerkand, Dostun bize söylediği sözdür Semerkand'..

Sevgi  ve selam şeklinde dergi!

Semerkand1999’dan bu yana kesintisiz her ay okurlarıyla buluşan hem nitelik bakımından hem de görsellik bakımından oldukça dikkat çekici bir dergidir semerkand. Gündeme esir olmadan gündemden de kopmadan okurlarının “Sesimiz… Sözümüz… Dergimiz, Semerkand” diye her ay yollarını beklediği bir dergidir. Evet Bağdat’ın Basra’nın kardeşi, İstanbul’un dostudur Semerkand.

Kimler geldi kimler geçti

Kapağı açtığınızda S.Muhammed Saki Erol’ün başyazısıyla karşılaşıyordu okuyucu ilkin. Beklenen mektubun ilk satırlarını okur gibi okurdu okuyucu başyazıyı. Zira bu dergiyi ellerine alanlar bölümlere ayırmazlar onu bir tek yazıymış gibi görüp öyle okurlar. Şimdilerde derginin başyazarı değişmiş durumda.

Bu güzellikler yarışında bayrağı S. Mübarek Erol devraldı. Bir ayki sayıda en arka sayfalarda yazan bir yazar, diğer bir sayıda dosya konusunun müellifi olabilmekteydi. Başka bir sayıda çok uzaklardan gelen bir okuyucu mektubundaki istidadı gören gözler bu güzel yazıları yazanı yazarlar kadrosuna katacak kadar kadir şinastı. Ayşe izci Sosyal ve pedagoji konularında yazılarıyla insanın iç âlemine yolculuk etmesini sağlardı.

SemerkandGündeme damgasını vuran konuları, görünen ve görünmeyen yönleriyle okura sunan Halil Akgün,(ki hala yazmaya devam ediyor) gündemi okuma bilincini kazandırırdı. Tasavvuf yazılarıyla sadatların hallerinden haber veren Mehmet Ildırar, hizmet, haktan ve hakikatten söz ederdi. Peygamber sevgisini Zehra Korkmaz’dan edebiyatın sular seller gibi duru yazısını Faruk gürbüzden okurduk. Ebubekir Sifil itikattan tefsirden fıkıhtan yazar, Muzaffer Taşyürek tarihimizin şanlı sayfalarını çevirdikçe göğsümüz kabarırdı.

Efendimizi (s.a.v.) üzmeyelim, ecdadımızı utandırmayalım diye Hülefa-i  Raşidin’den nasihatlar sunulurdu. Seviyeli esprileriyle ferzan Toptan’ın tenceresini arka sayfalardaki bulmaca, okur mektupları takip ederdi. Şiir köşesini belirtmeden geçmek olmaz. Karacaoğlan, Yunus Emre, Üftade hazretleri, kaygusuz Abdal nasihat dolu şiirleriyle dikkatimize sunulurdu.

Sosyal ve manevi hastalıklarımıza şifa niyetine okuduğumuz dergimiz bugün başladığı gündeki heyecandan bir şey kaybetmiş değil bilakis daha canlı ve daha dinamik. Konuları, yazarları ve arkasındaki görünmeyen manevi elle, ilim ve irfanın özendiricisi ve doğru bilgilerle, sorumlu dergicilik anlayışına örnek göstereceğimiz bir dergidir. Sunuş, başyazı, ayın konusu, bin bir damla, tasavvuf klasikleri, hal dili, dün bugün yarın köşesi, şiir, dünya hali, tencere, kapak konuları ve diğer yazılarıyla hey ay okuyucusuyla önceki yazarlardan bayrağı devralan farklı isim, farklı yaklaşım ama bir temelde, sağlam ve uzun soluklu buluşmaya devam ediyor. Semerkand  

Bir bereketli yürüyüştür Semerkand

Toplumda bazı insanlar için söylenilen bir söz vardır; eli bereketli, derler. İşte bu dergininde eli bereketli, kademi uğurlu geldi yayıncılığa. Dergicilik sektörüne el atmasıyla bir canlanma, bir çeşitlenme gözden kaçmadı. Derginin başarısının ve devamlılığının altında yatan önemli etkenlerden biri de her sayfasının okunuyor olması. Bereketin kaynağı da bu olsa gerek zira yazınsal ürünlerin israfı da alıp onu bir köşeye atmaktır. Semerkand’dan öncede son derece emek sarf edilerek hazırlanmış başarılı dergiler vardı ve şükürler olsun ki bunlar halada yürüyüşüne devam ediyorlar ama Semerkand’ın gelişi bir başka oldu vesselam.

 

 

Tuğba Kaya bildirdi

tugba582[at]hotmail.com 

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2010, 22:59
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
tasavvuf cocuku
tasavvuf cocuku - 11 yıl Önce

halil akgün'ün gerçekte kim olduğunu söleyimmi akideşler, neyse sölemem boşverin gariiiii

seyyah
seyyah - 11 yıl Önce

çok merak ettim semerkand da kim olduğu değil ne söylediği önemli aziz kardeşim

banner19

banner13

banner26