Sessiz şair bu çabayı çoktan hak etmişti

Bir Nokta dergisi, Şubat sayısını “Mustafa Özçelik Özel Sayısı” olarak çıkardı.

Sessiz şair bu çabayı çoktan hak etmişti

 

Yakın dönem edebiyatımızda özel sayı hazırlama geleneğini Sezai Karakoç’la ilgili hazırlanan bir sayıyla başlatan Yedi İklim Dergisi, bugüne kadar bu girişimi sürdürerek pek çok özel sayı yayınladı. Yedi İklim’in başlattığı bu geleneğin ilgi görerek diğer dergilerimiz tarafından da sürdürülmesi, çok güzel çalışmaların ortaya konmasına vesile oldu. Bu çalışmalardan en yenisi de Bir Nokta dergisinin şair yazar Mustafa Özçelik hakkında hazırladığı özel sayı olmuştur.

Şiir, öykü, deneme ve çocuk edebiyatı alanında pek çok eser vermiş olan edebiyat dünyamızın ‘sessiz şairi’ Mustafa Özçelik hakkında ilk kez özel bir sayı hazırlanmış olması önemlidir. Bugüne kadar hazırlanan özel sayılara bakıldığında, onun böyle bir çabayı çoktan hak etmiş olduğu görülecektir.Mustafa Özçelik, Bir Nokta dergisi

Derginin sunuş yazısında, özel sayının amacı; gerçek bir edebiyat emekçisinin, bir şair-yazarın, Mustafa Özçelik’in üzerinde bakış ‘teksif’ etmek olarak belirtiliyor. Bu çalışmanın bir yazarı tam olarak tanımaya imkân vermeyeceği, ancak onun dünyasına giden yolu aydınlatması bakımından önemli olduğu vurgulanıyor.

Özel sayıya umulandan çok fazla yazı katkısı olmuş

Tayyip Atmaca’nın editörlüğünde hazırlanan özel sayıda Mustafa Özçelik’le ilgili olarak yazılarıyla şu isimler katkıda bulunmuş: Arif Ay, Cumali Ü. Hasannebioğlu, Şakir Kurtulmuş, Fatma Şengül Sezer, M.Ragıp Karcı, Hüseyin Akın, Metin Önal Mengüşoğlu, Sıddık Ertaş, Kibar Ayaydın, Mustafa Celep, Özcan Ünlü, Mürsel Sönmez, Arif Dülger, İbrahim Eryiğit, Bestami Yazgan, Nurettin Durman, Ulaş Konuk.

Yine derginin sunuş yazısında belirtildiğine göre, özel dosyaya umulandan çok fazla yazı katkısı olmuş. Derginin sayfa adedi artırılmış olmasına rağmen, gelen yazıların tamamı yayınlanamamış. Mesut Doğan, M. Atilla Maraş, Gökhan Akçiçek, Mustafa Oğuz, A.Vahap Akbaş ve Murat Soyak’ın yazıları da yayınlanmak üzere gelecek sayılara bırakılmış. Özel sayı bütünlüğü açısından bu yazıların da yer aldığı yekvücut bir dergi keşke imkânlar elverseydi de tek sayıda toparlanmış olsaydı,  daha geniş kapsamlı bir özel sayı olarak yayınlanmış olacaktı.

Bir şairin seyr-i seferi ile de Mustafa Özçelik’in hayat hikâyesi kronolojik bilgilerle sunulmuş. Şiir, inceleme, biyografi, deneme, derleme, albüm kitaplar, antoloji, çocuk edebiyatı, 100 temel eser dallarında yayınlanmış pek çok eseri olan Mustafa Özçelik’in bütün eserlerinin listesi de derginin son bölümünde yer almış.

Mustafa Özçelik’in şairliği, yazarlığı ve edebiyat dünyamıza bırakacağı izi işaretleyen bu özel sayı ile Bir Nokta dergisi iyi bir iş başarmış.

 

Sezai Güner haber verdi

YORUM EKLE
YORUMLAR
m.kapkıner
m.kapkıner - 11 yıl Önce

Mustafa bu ülke senin gibi bir efendi şaire daha rastlamış mıdır.

Tayyib Atmaca
Tayyib Atmaca - 11 yıl Önce

Sevgili ağabey, söylediğin bir türküyü irticalen sürdürdüğüm zamanlar geldi aklıma... Muhabbetlerimi sunuyorum.

Mustafa
Mustafa - 11 yıl Önce

Haberim yoktu, bu vesileyle öğrenmiş oldum. Hayırlı, uğurlu olsun. Mustafa abi, şairliği ve yazarlığının ötesinde bence güzel bir insan. Samimi, sıcak bir dost, çalışkan, velud bir beyefendi. Keşke daha geniş çaplı bir duyuru yapılsaydı, muhtemelen bazı akademisyenler de bu vefa örneğine katkıda bulunurdu. Yine de güzel bir çalışma olmuş. Emeği geçenleri tebrik ederiz. Baki hürmet ve muhabbetler...