Sendeyse insanlık namına bildir!

Abdullah Birokur'un ilettiği nota göre, İkindiyazıları tıpkı basım yayınlanacak fakat 54-56. sayılara ulaşılamamış..

Sendeyse insanlık namına bildir!

54, 55 ve 56. sayılar aranıyor

11755‘‘Maraş’ın Andırın ilçesinde mahallî bir gazetenin sanat eki olarak yayınlanan İkindiyazıları, dokuz yılı aşkın bir süre büyük şehre hiç de özenmeden ‘taşra’da yayınını sürdürmüş bir dergidir. Türk dergicilik tarihinin en ilgi çekici örnekleri arasında yer alır.’’ diyordu Yusuf  Turan Günaydın Dünya Bizim’de yer alan İkindiyazıları’nı anlattığı yazısında. Uzunca bir süre Andırın Postası’nın orta sayfasında ayda bir yayınlanana sayılırına da, daha sonra müstakil olarak ‘‘Andırın Postası Sanat Eki’’ halini alarak devam eden sayılarına da ulaşmanın güçlüğünden bahsediyordu Günaydın. Elinde bulunan ilk sayının künyesinde ‘‘üçüncü yıl, Eylül 87, sayı: 60’’ ibaresinin yer aldığını yazıyor ve ekliyordu: ‘‘Sanırım tam bir koleksiyon hiç kimsede yoktur’’.

İkindiyazıları tıpkı basım yayınlanıyor!

Abdullah Birokur’un ilettiği nota bakılırsa Yusuf Turan Günaydın’ın bu tahmini gerçek. Nedim Ali [Zengin]’in elle dizgi yöntemiyle kotarıp çıkardığı sarı kağıda basılı İkindiyazıları tıpkı basım olarak yayınlanacak. Birokur, çalışmaların son aşamaya geldiğini fakat derginin 54-56. sayılarına ulaşılamadığını söylüyor. Bu çalışmanın sonuca ulaşması ve elimize İkindiyazıları’nın tıpkı basımlarını almamız için bu sayıların da bulunması ve iletilmesi lazım. Yusuf Turan Günaydın’da bile tam koleksiyon olmadığına göre, bu sayıları ulaştıran gerçekten sıkı dergi koleksiyonu sahiplerinden biri olacak herhalde. Konu ile ilgili bu adresler aracılığıyla irtibata geçebilirsiniz: duran_boz@hotmail.com , dergilik@gmail.com .

 

M. Fatih Kutan tıpkı basımları merakla bekliyor

Adem Turan’ın başka hiç bir yerde olmayan İkindiyazıları soruşturmasını okumak için tıklayın

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2010, 16:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa UĞURLU
Mustafa UĞURLU - 9 yıl Önce

Bu uğraşlar ilk başta insana hoş görünüyor ama arkasından akıllara şu soru gelmiyor değil: neden böyle şeyler yapma ihtiyacı duyarız? yoksa artık yeni bir şey üretme gücümüzü mü kaybettik? Eminim o dergide geleceğe kalacak bir çok yazı zaten yazarı tarafından kitaplaştırılmıştır. Geleceğe kalmayacak olanlar da varsın dergi içinde kalıversin. Bana sorarsanız eskilerin arkasına sığınmaktan vazgeçelim. Yeni şeyler yapalım. İkindi yazıları çok mu nitelikliydi, o zaman o nitelikte yeni şeyler yapalım

Ahmet Durmaz
Ahmet Durmaz - 9 yıl Önce

İyi olan her şey olabildiğince fazla çoğaltılmalıdır. Hatta kötünün iyisi olan herşey bile. Her dem iyi şeyler üretmek başka bir şey eskide kalmış iyi bir şeyi çoğaltmak başka bir şey. Amcam iyi bir dergi çıkarmış, tıpkısnı bassınlar biz de alalım. Sen iyi bir şey yap onu da alırız. Hatta ürettiğin şeyi satışa çıkarma sadece ilgililerine/abonelerine gönder. 30 sene sonra kimse bulamasın hayırsever birisi çıksın da tıpkı basımını yapsın.
Ayrıca 54. ve 56. sayılar tahminimce hiç basılmadı...

selim miles
selim miles - 9 yıl Önce

saygıdeğer mustafa uğurlu'nun yazdıkları konusunda sessiz kalamayacağım. ikindiyazıları'nın tıpkıbasımının yeni, hatta yepyeni bir eylem olduğunu düşünüyorum. iyi şeyler görmek için sürekli arkamıza bakmaktan boynumuz tutulacak; geçmişteki iyi şeyleri önümüzde görmek istiyoruz. uğurlu'nun bu tıpkıbasım vesilesiyle "üretme gücümüzü mü kaybettik" diye sormasını son derece yersizdir. korkmasın nitelikli şeyler de niteliksiz şeyler de her devirde, her çağda üretiliyor. gocunacak birşey yok.

banner19