Ribat, Müslümanları tevhide çağırıyor

Ribat Dergisi, gündemdeki olaylara karşı Müslümanca tavrın ne olması gerektiği hususunda dosyalar hazırlamayı sürdürüyor. Ribat, Mart sayısında, mü'minlerin kardeş olduğunu ve yeniden tevhid ve vahdete muhtaç olduğumuzu hatırlatıyor. Ahmed Sadreddin yazdı.

Ribat, Müslümanları tevhide çağırıyor

 

375 sayıdır Müslümanların meselelerine eğilen “Ribat Dergisi”, bu vizyonunu Mart sayısında da sürdürüyor. İçinde bulunduğumuz siyasi karışıklığın Müslümanlar üzerindeki olumsuz etkisi karşısında, yeniden birlik olmayı, tevhid ve vahdetin yeniden diriltilmesi gerektiğini vurgulayan yazı ve makalelerin bulunduğu Mart sayısında, Ali Şeriati ve Yusuf Kaplan'dan iki iktibasın yanı sıra, Hayreddin Karaman Hoca ile de bir röportaj dikkat çekiyor.

Dergideki yazılar arasında Ramazan Kayan'ın, "Birliktelik Bilinci" ve Muzaffer Dereli'nin "Mü'minler Kardeştir" isimli yazıları, gündemin nabzını tutması açısından diğerlerine göre daha bir öne çıkıyor. Ramazan Kayan, birlikteliğe vurgu yaptığı yazısında, unutulmaya yüz tutan kavramlarımızı ele alıyor.

Müslümanları bir arada tutacak olan nedir?

Yoldan çıkanların inat ve isyanlarına aldırmadan yola çıkmamız gerektiğini, yol kesenlere rağmen yolda olmaklığı tavsiye eden Ramazan Kayan, İslami yapıların yol almasında en önemli unsurlardan bir olan insicama dikkat çekiyor. Müslüman’ın uyumlu olduğunu ve ihtilafçı, itirazcı ve agresif kişilerin hareketleri donduracağını belirten Kayan, Müslümanları bir arada tutan ortak değerlere sahip çıkarak ve ilkelere riayet ederek kalıcı bir seferi sürdürebileceğimizi vurguluyor.

Ramazan Kayan'a göre bu seferin azıkları; itidal, intizam, istişare, istikamet, istikrar ve ihlas. Her bir kavramı kısaca izah eden Kayan, Müslümanların birlikte yürüyüşünün şifresinin bu "7 İ" olduğunu ve bunları karşı taraftan beklemeden önce, kendimizin bu yedi kavramın gerekliliklerini yerine getirme sorumluluğumuz olduğunu ifade ediyor.

"Fırtına bir an önce dinmeli"

Ribat'ın Mart sayısında dikkat çeken bir yazı diğer yazı ise, Muzaffer Dereli'nin "Mü'minler Kardeştir" yazısı. İslam nimetinin kıymetini bilerek, onun özünü teşkil eden Allah için kardeşliği canlandırmamızı vurgulayan Dereli, Ümmet-i Muhammed'in gözlerinin üzerinizde olduğundan bahsederek, hal-i hazırda devam eden fırtınanın dindirilmesinin elzem olduğuna dikkat çekiyor.  

Dereli, yazısında Sevgili Peygamber Efendimizin (s.a.s) şu hadis-i şerifini zikreder: "Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir. Ona hıyanet etmez, ona yalan söylemez ve ona yardımdan geri durmaz. Her Müslüman’ın ırzı, malı ve kanı diğer Müslüman’ın üzerine haramdır. Sonra Rasulullah Efendimiz (s.a.s) kalbini işaret ederek; ‘Takva buradadır. Bir kimseye şer olarak Müslüman kardeşini hakir görmesi yeter.’"

Mü'min olmanın şartları

Bu hadisin yanısıra Hz. Ömer'in şehid edilmesi olayını da aktaran Muzaffer Dereli, Hz. Ömer'in bir ara ayıldığında, kim tarafından suikasta uğradığını sorduktan sonra, bir Müslüman tarafından saldırıya uğramadığı için sevindiğini ve şükrettiğini hatırlatıyor. “Mü'min, mü'minin kardeşi, dostu ve sırdaşıdır, kardeşine karşı şefkatlidir ve öyle olmak mecburiyetindedir” diyen Dereli, mü'min olmanın bazı şartları olduğunu, bu şartlardan birini de, "kâfirlere karşı çetin ve kendi aralarında merhametli olmak" şeklinde açıklar.

Kalbimizi dinin üzre sabit kıl

Muzaffer Dereli'nin yazısını nihayetlendirdiği dua bizim de duamız olsun:

Rabbimiz! Bu ümmete kendi yolunda beraber olmayı nasib eyle ve hidayetten ayırma. İmanımıza ve bize kastetmeye çalışan düşmanlarımızı sevindirme. Ayaklarımızı kaydırma. Bizi doğru yola ilettikten sonra, kalplerimizi eğriltme. Ey kalplerimizi halden hale çeviren Allah'ım, kalbimizi dinin üzere sabit kıl. Kayyum ismin hürmetine, senden bunları diliyor ve dileniyoruz. Senin rahmetin geniştir, bizi affeyle…”

 

Ahmed Sadreddin yazdı

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2017, 21:36
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26