Papirüs yine yeniden

Angajman sahibi ender edebiyat dergilerden biri olan Cemal Süreya'nın Papirüs dergisi tekrar aramızda..

Papirüs yine yeniden

 

“Bir dergidir benim yaşamım, bu yüzden ben ölmem, batarım”  Cemal Süreya

Edebiyat dergisi düşüncenin devingen, karışık ikliminde nefes alınabilecek bir durak olup, tabir yerindeyse pirincin içinden taşların ayıklanması gibi edebiyat ortamından da niteliksiz nicelikleri ayıklayıp, neticede çağının işaretlerini okuyan, soluğu ötelere uzanabilecek, yaşamın gerçekleriyle yoğrulan bir birikimi oluşturma gayretinin yeridir. Bunu yeri gelir tatlı dille, bazen hırçınca, kimi zaman bir harp meydanındaymışçasına kırıp dökerek ama hep aynı hedef uğruna sonsuz bir azimle yapar.

10454Tekâmüle erişmenin en ‘kestirme’ ve fakat en zahmetli yolu edebiyat dergilerinden geçer. Yayımlanan ürünlerin kendi içlerinde kalmayarak, önce bir editörün sonrasında da hem eleştirmenlerin hem de okurların süzgecinden/eleştirisinden geçiyor olması ürün sahibine de kendisini izleme olanağı verir ve bu kolektif çaba/hareketlilik (belirttiğimiz gibi bir hedef, yani edebiyat adına bir şeyler yapmanın gayreti) her dönemde en ciddi tehlikelerden birisi olan ‘klişeyi’ aşmanın ve gerçekliğe estetik kazandırmanın yoludur.

Şair yetiştiren atölye

Papirüs’ü biliyorsunuz, Cemal Süreya’nın Haziran 1966’da arabasını satıp ilk sayısını çıkararak edebiyat tarihine kazandırdığı, toplam 51 sayıya ulaşan ve günümüze kadar uzanan birçok değerli, sağlam şairin yetişmesine vesile olan bir edebiyat dergisi. Ben sahaflarda tek tük bazı sayılarına rastlamış ve almıştım. Sanırım hâlihazırda bulunması oldukça zor bir dergi Papirüs. Fakat artık öyle olmayacak. Çünkü Artshop Yayıncılık formatını değiştirmeden, tıpkıbasım olarak derginin ilk sayısından başlayarak tüm sayılarının basımını üstlendi ve Haziran 1966 tarihli ilk sayıyı da çıkardı. Şu anda bu ilk sayıyı birçok kitapevinde bulabilirsiniz.

10455Gülten Akın, İsmet Özel, Kemal Özer, Ülkü Tamer, Ece Ayhan, Turgut Uyar gibi isimlerin ürünlerini yayımladıkları bir mecra olan Papirüs’ün bu ilk sayısında Cemal Süreya, Edip Cansever, R. Tomris (Tomris Uyar), Murat Belge, Metin Eloğlu, Doğan Hızlan isimlerine rastlıyoruz. Ayrıca bu ilk sayıda Nurullah Ataç’ın 1922 tarihli ve o zamanlar yeni harflere çevrilmemiş “Münekkid Hakkında” başlıklı yazısı da yayımlanıyor.

Dergi “Her ay Papirüs’ün bir bölümünü yaşayan bir Türk sanatçısına ayırıyoruz” diyerek ilk sayıda Fazıl Hüsnü Dağlarca üzerine incelemeleri yayımlamış. Şimdilerde sayfalarının bir bölümünü ‘yaşayan bir sanatçıya’ ayıran kaç dergi ve yaşarken bir edebiyat dergisinin sayfalarının bir bölümünü doldurmayı hak eden kaç isim var merak ettim doğrusu. Herhalde saysak bir elin beş parmağını geçmeyecek. (2009 yılında Fayrap’ın doğumgünü armağanları bu manada memnuniyet verici idi. 2010’da da bu çalışmaya devam edeceğe benziyorlar. Güzel. Devam etsinler.)

Güzel bir çalışma Papirüs’ün yeniden yayımlanması. Keşke diğer dergilerimiz de böyle bir çalışma sonucu yeniden basılsa; Büyük Doğu, Diriliş, Yeni Dergi, Mavera gibi…

 

Muaz Yanılmaz, sevincini paylaştı

Yayın Tarihi: 12 Ocak 2010 Salı 17:51 Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2010, 11:32
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cevat Akkanat
Cevat Akkanat - 11 yıl Önce

Sezai Karakoç, Papirüs'ü kastederek böyle diyordu: Kağıt sanayiinde gerileme... Papirüs'e yapılan övgüyü görünce hatırlatmak istedim...

Yakup Öztürk
Yakup Öztürk - 11 yıl Önce

Sevgili Muaz'a bu ince haberinden dolayi teşekkür ediyorum. Hem haberi verirkenki üslubu hem de haber malzemesi seçerken gösterdiği titizlik dunyabizim.com'a ayrı bir hava katıyor. Papirüs'ün bu şekilde tekrar basıldığını duymak ayrıca güzeldi. Eline sağlık olsun...

banner26