Osman Bayraktar yazıyor!

Yedi İklim dergisinin Aralık sayısının en dikkat çekici metinlerinden biri, Osman Bayraktar'ın 'Mehmet Akif'in Zamanları' başlıklı, hacimli incelemesi..

Osman Bayraktar yazıyor!

Osman Bayraktar günümüzün yetkin denemecilerinden... Yazarımız “Yedi İklim Yayınları”ndan çıkan “İzlek” isimli bir deneme kitabının sahibi ve bilindiği gibi Yedi İklim dergisinde uzun süredir “Yaşantılar” başlığı altında gezi yazıları kaleme alıyor, etkileyici gözlemlerini kıvrak kalemiyle bizlere ulaştırıyor. Ayrıca Bayraktar'ın geçmişte şairler üzerine kaleme aldığı yazılar da, o şairlerin hayatı ve şiiri arasında keskin bağlantılar kuruyordu ve okurun ufkunu açar nitelikteydi. 

Yedi İklim, Sayı: 249, Aralık 2010
(+)

Hayatın içinde yaşayan şair: Mehmet Akif

Osman Bayraktar'ın “Mehmet Akif'in Zamanları” incelemesi, Mehmet Akif'in hayatı ve şiiri arasında bağlantılar kurarak ve Akif'in döneminde gerçekleşen olaylara gösterdiği poetik reaksiyonlara vurgu yaparak ilerliyor. Akif'in milletiyle kurduğu sıcak ve sarsılmaz bağa da özellikle dikkat çekiyor: “Akif'in, dönemin İstanbul'unu anlatan şiirlerinde yoksulluk var; ancak yoksulluğun istismarı, kullanılması yoktur. Çünkü o, bu toplumu anlatırken sadece, hafta sonu gezintisi için şehrin kenar semtlerinde, arka sokaklarında yürüyüşe çıkmış bir gözlemci değildir. Kendisi de onlarla birlikte yaşamakta, kendisini o insanların bir parçası olarak görmektedir. Bu nedenledir ki, yeri geldiğinde toplumu yerden yere vuran öfkesi bizi rahatsız etmez; ona bu kadar öfkelenme hakkını veren yine bu topluma duyduğu derin sevgidir. O cehalete, atalete, toplumun geri bırakılmışlığına öfkelidir.”

Mehmet Akif ErsoyBir tanık: Yahya Kemal

Osman Bayraktar'ın, Mehmet Akif ve Yahya Kemal'in şiirleri arasında yaptığı bir karşılaştırma ise, zihnimizde yepyeni bir dikkatin uyanması ve poetik duyargalarımızın aydınlanmasını sağlıyor. Yazı, yeni Mehmet Akif ve Yahya Kemal okumalarımız adına bize nitelikli bir kılavuzlukta bulunuyor: “Mehmet Akif'in ‘Fatih Camii’ şiirini, Yahya Kemal'in ‘Süleymaniye'de Bayram Sabahı’ şiiriyle birlikte okumak, ilginç ve öğretici bir deneyimdir. ‘Fatih Camii’, Büyük Devletin henüz ayakta olduğu, ancak çöküş alametlerinin belirginleşmeye başladığı bir dönemde yazılmıştır. ‘Süleymaniye'de Bayram Sabahı’ ise devlet çöküşünden sonra yazılmış bir şiirdir. Bu şiirin, Yahya Kemal'in üzerinde en uzun süre çalıştığı şiir olduğu söylenir. Ölümünden bir yıl önce 1957'de yayımlanır. Böyle bir okuma, iki şairin, tarih algısındaki farklılığı da ortaya koyar.

Mehmet Akif, tarih olgusunun işleyen yanıyla ilgilidir. Sadece bir gözlemci değil, yaşanan gerçekliğin bir aktörü olarak da o bütünün bir parçasıdır. Fatih Camii'ni anlatırken kendi ruhsal deneyimini anlatmış olur. (…) Yahya Kemal, yaşayış olarak hep kenarında durduğu, ama toplum ruhunun esasını teşkil ettiğini bildiği bu tabloyu Süleymaniye'deki bayram namazı ile ölümsüzleştirmek ister. Bir misafir, bir gözlemci gibi bile olsa bu tablonun içinde olmaktan mutluluk duyar. Mehmet Akif, yıkımdan duyduğu acı ile her vesile ile feryat eder. Yahya Kemal ise bu yapıdaki insan ruhunu bir anıt gibi çerçeveleştirip gelecek zamanlara emanet eder.”Yahya Kemal Beyatlı

Yedi İklim’den arşivlik bir sayı

Osman Bayraktar'ın Mehmet Akif incelemesi mutlaka okunmalı. Ayrıca Aralık Yedi İklim'inde farklı kuşaktan şairlerin kaleme aldığı şaşırtıcı nitelikte şiirler ve gündem oluşturacak derecede çok sayıda polemik yazısı yer alıyor. Arşivlik bir sayı olduğunu düşünüyor, edebiyat dergisi takipçilerine önemle tavsiye ediyoruz. 

 

 

Osman Kurt haber verdi

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2010, 19:49
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
b.
b. - 10 yıl Önce

7iklim dergisi büyük şehirlerde tek satılıyor sanırım.. nt ile anlaşmaları olduğu söylenir ama nt'nin ne menem bir şey olduğunu bilmiyorlar herhalde. dergi her yere ulaşmıyor kardeşim. olsa da okusak

adil kutlu
adil kutlu - 10 yıl Önce

nt'lerde dergi çok rahat bulunuyor kardeşim. aksine abone dağıtımı kötü gibime geliyor. benim dergim üç aydır gelmiyor. dağıtımı arıyorum tama geliyor diyorlar ama yok işte... nt'lerde ise dergi çıkınca en geç bir hafta içinde stanttaki yerini alıyor.

banner19

banner13

banner26