Örnek bir çalışma: Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Merkezi ve Hayal Treni

Erhan Erken, Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Merkezi ve Hayal Treni dergisini yazdı.

Örnek bir çalışma: Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Merkezi ve Hayal Treni

Bugüne kadar gerek kuruluşunda gayret sarfettiğim gerekse de yönetiminde katkı sağladığım anlamlı işlerden biri de Bayrampaşa Bilgi Merkezi’dir. 2005 yılında faaliyete geçen bu kurumdan bu güne kadar binlerce gencimiz istifade etmiştir ve halen de etmektedir.

On beş yıllık süre zarfında kuruma devam eden öğrencilerimizin bilgi ve becerileri gelişti, derslerinde destek gördüler, manevi eğitim aldılar. Çeşitli sportif ve sanatsal alanlarda yararlı çalışmalar yaptılar. Velilerimizle birlikte onların her alandaki gelişimleri için ortaklaşa gayret sarfedildi. Kuruluş döneminden beri vazife gören belediye başkanları ve yöneticileri bu kuruma büyük önem verdiler. Sorumlu müdürler, yardımcıları, rehberlik uzmanları ve tüm öğretmenler de özveri ile çalıştılar. Hepsine kucak dolusu teşekkürler.

Tüm bu güzelliklerin yanında Bilgi Merkezi bünyesinde ilk aylardan itibaren öğrencilerin ürünlerinin yer aldığı Hayal Treni adlı bir dergi iki ayda bir düzenli olarak çıkıyor. Geçen gün uğradığımda yönetici arkadaşlar derginin son sayılarını verdiler.

Şu an 63’ncü sayıya ulaşmışız. Bugüne kadar 1192 öğrencimiz tarafından 1007 şiir, 624 deneme, 257 hikaye ve 117 masal kaleme alınmış ve dergide yer bulmuş.

Başlangıcında Ahmet Mercan’ın yoğun gayreti ve Sıdıka Dağlı ( Akari )’nın teknik desteği ile ete kemiğe bürünmüş olan Hayal Treni, bugün Ahmet Mercan artık orada bulunmasa da aynı güzellikte yayınına devam ediyor. (Demek ki temeli sağlam atılmış.)

Son yıllarda kurumu tamamen Bayrampaşa Belediyesi yönetiyor. Fakat 2005-2016 arasında bizlerin yoğun içerik katkısı ve belediyenin maddi desteği ile yürüyen çalışmalar, taşaron yasasının uygulanmasından ve idari kontrol tamamen belediyenin bünyesine geçtikten sonra da aynı çizgide sürüyor.

Bilgi Merkezi çalışması ve bünyesinde yayınlanan bu mütevazı dergi, örneği az görünen bir başarı hikayesidir ve aynı zamanda çok sevindirici bir olaydır.

Aslolan kişilerin geçici ama kurumların ve yararlı faaliyetlerin de kalıcı olmasıdır.

Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Merkezi’nin de şu ana kadar bu yolda devam etmesi güzel bir örnek olarak ortada duruyor. Allah’tan (cc) duamız odur ki bu çalışma bundan sonra da gelişerek devam eder. Kuranlardan, katkı sağlayanlardan ve bugüne kadar emeği geçenlerden Allah Razı olsun...

YORUM EKLE

banner36