Orhan Okay Berceste'de Topçu'yu yazdı

144. sayıdan itibaren yeni bir ekiple çıkmaya başlayan Berceste dergisi, mizanpaj ve içerikteki değişimi 145. sayıda Nurettin Topçu’yu ön plana çıkararak pekiştirmiş oldu. Mustafa Uçurum yazdı.

Orhan Okay Berceste'de Topçu'yu yazdı

Nurettin Topçu adının geçtiği her yer daha bir anlam kazanır, o yer iyi şeyler olacağının ilk işaretleriyle bezenir. Bu isim ruh onarımları için önemli bir adımdır. Bir mecliste Nurettin Topçu’dan bahsediliyorsa, orada bir seviyeden bahsedilebilir. Ahlak, erdem, saygınlık, harekete geçmek için imanı kuşanmak, başlıca kuşanılmış zırhlardandır.

Berceste, Hareket’e geçti

Berceste dergisi, Kayseri’de 13 yıldır yayınını sürdüren köklü bir dergi. Haziran 2014’te yayın kadrosunu değiştirdi ve yeni bir ekiple, yeni mizanpaj ve anlayışla çıkmaya devam ediyor. Bülent Gündoğan’ın yayın yönetmenliğinde çıkmaya başlayan dergiye katılan isimler; Hüseyin Kaya, Nuray Alper, Hüseyin Say, Sergül Vural, Hatice Eğilmez, Kaya, Murat Soyak, Nihan Işıker, Mehmet Baş, Salim Nizam. Ben de Berceste’nin yeni çıkışına destek olmak için dergiye omuz veren isimlerin arasındaki yerimi aldım.

145. sayının kapağı Hareket dergisinin yer aldığı bir mizanpaj ile çıktı. Dergide Orhan Okay, Muhsin İlyas Subaşı, İbrahim Şahin, Kevser Gelgellioğlu, Hüseyin Say Nurettin Topçu üzerine yazmış. Hareket dergisinin edebiyatımızdaki ve düşünce dünyamızdaki etkilerinin vurgulandığı bu yazılar, Nurettin Topçu’nun daha iyi anlaşılmasını sağlayacak yetkin çalışmalardan oluşuyor.

Orhan Okay Hoca, kendisinde kalan Nurettin Topçu’yu anlatıyor “Nurettin Topçu, Bir İdealistin Ölümü” adlı yazısında. Onu nasıl tanıdığından başlayıp onunla geçirdiği uzun yıllara dair izlenimlerini aktarıyor yazısında. “Vatandaş Ahlâkı” adlı bir makaleyle tanıyor Nurettin Topçu’yu Orhan Okay. Defalarca okuyor bu makaleyi. Fertten topluma uzanan çizgide ahlâkın izini süren Topçu’nun herkesten farklı bir düşünce yapısı olduğunu hemen anlıyor. Çünkü Topçu’nun derdi fertlerden başlayıp topluma sıçrayacak bir kıvılcımı başlatmak. Ahlâk hareketini toplumun her kesimine yayabilmek. “Toplumu anlamak için Allah’ı anlamak gerek.” diyen Nurettin Topçu’nun tespitleri Orhan Okay’ı adeta büyülüyor. Yıl 1946. bu makalenin etkisinden uzun süre kurtulamayan Orhan Okay, daha sonra Hareket dergisinin diğer sayılarını da bulur. Elindeki on iki sayılık Hareket dergisi için şöyle diyor Orhan Okay Hoca: “1939-1942 yılları arasında çıkmış olan o on iki sayılık koleksiyon, benim için o gün olduğu kadar bugün de Türk mecmuacılığında erişilmemiş bir fikrî olgunluğun meyvesidir.”

Orhan Hoca yazısında Nurettin Topçu ile nasıl tanıştığını, onun ülke gençliği üzerindeki etkilerini, insan yetiştirmedeki maharetini de anlatıyor. Ayrıca milliyetçilik düşüncesine getirdiği anlayışın yeni bir tebliğ niteliğinde olduğuna da dikkat çeker. “Hoyrat ve kaba bir şovenizmin yerine, kaynağını önce insana, sonra İslam’a dayayan spritüalist bir milletçilik.” Yazısını bir temenni ile bitiriyor Orhan Okay: “Nurettin Topçu’yu hakkıyla anlamak ve yeni nesillere anlatmak boynumuzun borcudur.”

Muzdarip bir inanmış

Zor zamanda konuşmak. Bunu başarabilmek dava adamının yegâne görevidir. Nurettin Topçu, Tek Parti döneminin hüküm sürdüğü 1934 yılında Hareket dergisini çıkarır. Sözünü sakınmadan, bildiğinden şaşmadan konuşur. Muhsin İlyas Subaşı, Topçu’nun bu dergi yüzünden yaşadığı sıkıntılarından bahseder: “Sürgünler, soruşturmalar onu yolundan döndürmemiştir.” Subaşı da kendisinde kalan Nurettin Topçu’yu anlatır. Hareket dergisinde çıkan şiirlerinin kendisi açısından önemini anlatırken, bunda Nurettin Topçu’nun etkisine de dikkat çeker. Şiir alanında yol alışında ilk kapıyı aralayanlardan biri olarak Topçu’yu gördüğü için ondan bahsetmeyi bir vefa borcu sayıyor yazısında Muhsin İlyas Subaşı. “irade” meselesine eğilen ilk düşünürlerden biri olarak Nurettin Topçu’yu anlatan Subaşı, onun bir milletin ruh inşasındaki rolünü anlatıyor örneklerle. İmani irade, milli irade ve ruhları onaran irade. Nurettin Topçu’yu özel yapan bu irade güçlerinin bileşiminden bahseden yazısında Subaşı, Nurettin Topçu’nun çağının mustaribi olduğunu ama hiçbir zaman ümitsizliğe düşmediğini vurgulayarak bitiriyor yazısını.

Dergide yer alan diğer yazılar da Nurettin Topçu’nun ideallerinden örneklerle dergiye zenginlik katan çalışmalar arasında. İbrahim Şahin, onun tavizsiz duruşundan bahsediyor. Her türlü zorluğa rağmen, çizgisini değiştirmemesine bağlıyor mütefekkir duruşunu. Kevser Gelgellioğlu da medeniyet inşasında ilim ve irfanın yerini Nurettin Topçu merkezli anlatıyor. Son olarak Hüseyin Say’ın Hareket dergisi etrafında Nurettin Topçu’yu ele adlığı yazısı yer alıyor dergide. Yıllara göre ve konulara göre Hareket dergisinde yazan isimlere yer vermiş yazısında Hüseyin Say. Bu isimlere bakınca Hareket dergisinin ve Nurettin Topçu’nun fikir dünyamızın şekillenmesinde ve gelişmesinde ne kadar etkili olduğunu anlıyoruz. Cemil Meriç, Emin Işık, Mustafa Kara, Ali Akbaş, Avni Doğan, D.Mehmet Doğan, Mehmet Kaplan, Şerif Aktaş, Bahattin Karakoç gibi isimler Hareket dergisinde yer alarak fikir dünyamıza katkı sağlayan önemli isimler.

Berceste dergisi, yeni yayın döneminde iyi şeyler yapacağının olumlu işaretleriyle çıkışını sürdürüyor. Bize düşen, bekleyip görmek.

 

Mustafa Uçurum, dikkat çekti

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2014, 18:12
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13