On Beşinci Serseri

Ekim 2006'dan beri yayın hayatına devam eden bir dergi Serseri. Farklı bir çizgisi, enteresan bir duruşu var.

On Beşinci Serseri

Serseri Diye Bir Dergi


Ekim 2006"dan beri yayın hayatına devam eden bir dergi Serseri. Farklı bir çizgisi, enteresan bir duruşu var. İlk sayıların kapağında “ne zaman çıkacağı belli olmaz” yazsa da düzenli olarak yayınlanmış ve maddi değer de taşımazmış Serseri.

Dergi ağırlıklı olarak Deneme-Öykü-Şiir yayınlıyor. Ama son sayıda bu geleneğin bozulmuş olması dikkatimize takılıp kalıyor. Çünkü ilk defa Serseri Dergisi"nde bir röportaj yayınlandığına şahit oluyoruz.

Röportaj derginin laik okuyucularından özür dileyen yönetmen Sadi Celil Cengiz ile yapılmış. Entelektüel maskelerden uzak, gayet samimi, doğal bir söyleşi çıkmış ortaya. Ve bu soruları Sinan Kılınçarslan yöneltmiş yönetmen Sadi Celil Cengiz"e. Bir de Serseri Dergisi ile birlikte Sadi Celil Cengiz"in çektiği bir film olan “Adres Soran Adam” okuyuculara ücretsiz olarak veriliyormuş. Ama bu cd"ler ve dergi için elinizi çabuk tutmanız gerekiyor.

Kim Bu Serseri?
Serseri"nin künyesinde Sinan Kılınçarslan, ÖFK, Recep Kılınçarslan ve Abdüssamed Bilgili yer alıyor. Sadece dört kişilik bir Serseri tayfası dergiyi hazırlıyor, basıyor ve dağıtıyor...

Günümüzde içeriği edebiyattan başka her şeye benzeyen ve “Edebiyatın güleryüzü de var” diye yola çıkıp da yazınsal soytarılıklara sayfalarında yer verenlere inat onlar edebiyat dergisinin sırtını okuyucuya dayamadan da ayakta durabileceğini gösteriyorlar. Serseri Dergisi"nin ücretsiz çıkması, kanon derdinde olmaması yanında şu ana kadar yer vermiş olduğu elli kadar farklı yazarla da gayet geniş bir yazar ailesine sahip. 15. sayıda da bu geleneği sürdürüp üç yeni isme sayfalarında yer veriyor Serseri.

Derginin yeni isimlerinden Zafer Yalçınpınar “Gidişine” adlı şiiriyle Serseri sayfalarında okuyucuya sesleniyor. Şiirle beraber yek vücut yayınlanan resimler, okuyucunun şiiri okurken içine girdiği alemi daha farklı bir boyuta taşıyor ve gidişi ve ardında kalanı daha bir imliyor.

Serseri 15"le dergide gözükmeye başlayan isimlerden biri de Uğur Sezen. “Hesap” adlı öyküsü alışılagelmiş öykülerden farklı konusu ve alalede bir durumdan ilgi uyandıran bir öykü çıkarmasıyla dikkat çekiyor. Rakamlar ve adımlar arasında gidip gelen bir hassasiyetin öyküsünü yazıyor Uğur Sezen.

Derginin bu sayıdaki üçüncü yeni ismi Mehmet Sait Çakar, Kürt Şair Mela Ehmedê Cizirî"nin Kürtçe bir gazelini şerh ediyor. Gazelin şerhinin yanında gazelle ilgili olarak verdiği kısa ve okuması zevkli bilgiyle de okuyucuyu metne daha bir yaklaştırırken aynı coğrafyada yüzyıllardır birlikte gülüp birlikte ağlayan halkların metinlerinin de aynı kardeşlik içinde olduğunu da açıkça ortaya koyuyor.

Birkaç Alıntı…
Şimdi de derginin kadrolu yazarlarına bir göz atalım. Serseri şairlerinden Abdüssamed Bilgili “Seninle Aynı Otobüse El Sallamak” adlı şiiriyle kendi şiirini bulma yolunda epey mesafe katettiğini gösteriyor. Ruhunuzun ipek zarına dokunan bir şiirle merhaba diyor okuyucusuna: “ne kelimesiz kaldık ne ayet ne kutsal bir şiraze/ açılmadı önümüzde kainatın çoğul denklemi/ biz çözdük ah ki yanılsaydı dilimiz ah ki/ omurgalarımızdan bir köşeye sığınsaydık/ gençlik coşumları kırılgan taylar/ bir ayaklanma istiyor yorgun dizlerim”

Derginin aykırı diliyle dikkat çeken şairi Macit Şehra, “İçsel Avlu” şiiriyle dergide yer alıyor. Kendine has kurgusu ve çekici imgeleriyle mısraları içten içe kırıp döküyor ama bir yerde dur demesini de biliyor: “şöyle işte böyle ellerimi sen kadar geriyorum/ patlayınca bir ses duyulmuyor avluda/ çünkü bu/ öfkemin camiye olan saygısı”

Derginin açılış şiiri Muhammet Cemal Ünal"a ait. “Sessiz Ritimler” günümüz şiirinde şairin nerde durup nerde bayrak açtığını da gösteriyor: “öğüt sanacaksın oysa sözlerimi/ egoist tanrılar doğur/ kibir iti yak bir sigara daha bakalım/ yanmayan köşelerde benden senden bizden/ şiirler düz yaz oku ve unut”

Ferdi Amca da Burada
Hikâyeleriyle hemen her sayıda okuyucuyu okumak için sabırsızlandıran Ferdi Amca, bu sayıda da okuyucuyu hayal kırıklığına uğratmayan “Sokak” adlı hikâyesiyle dergide yer alıyor. Geç kalan, geç kalmak için dahi geç kalan bir tedbir ve duyarlılığın hikâyesi Ferdi Amca tarafından kaleme alınmış.

Yer verdiği yeni isimler ve çalışmalarla Serseri koleksiyonunda önemli bir yerde duracak olan Serseri 15, Charles Bukowski"nin “Bütün Bildiğim” başlıklı şiiriyle sonlanıyor. Yeni sayının çıkış garantisi çaydan ve sigaradan artan paranın ne kadar büyük olacağıyla orantılı olan Serseri Dergisi bir dahaki sayısına kadar okuyucuyu sıkılmadan bekletecek gibi görünüyor.

Bu Radyo Dinlenir
Bu arada www.serseridergisi.com üzerinden de radyo yayını yapan Serseri, Gazze"de yaşananlara da kayıtsız kalmadığını internet sitesinden duyuruyor. Dergi ile ilgili bazı bilgilere yer verip istek parça yayınlıyor. İlginç Serseri yapımlarıyla bir takipçi kitlesi oluşturan serseri.com tıklanmayı hakediyor...Ebrar Tan yazdı

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 10:04
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kahraman Bey
Kahraman Bey - 11 yıl Önce

Hep artislik hep artislik. hep artislik hep...

cem özer
cem özer - 11 yıl Önce

hek ediyorlar artisliği. helal olsun gençler size. parayı bulunca siz de sapıtmayın ha.

meryem
meryem - 11 yıl Önce

Serseri öyle hafife alacağımız bir dergi değildir. Her şeyden önce serseridir ve ilkeli bir dergidir. Paralı, ciltli dergilere inat yaşasın edebiyat der. Onuncu sayısından beri takip ederim. İyi ki varsın ey serseri...

musa
musa - 11 yıl Önce

öyle çok çok abartılacak bi edebi kalite var mı yok mu bilemem tabi serseride gördüğüm kadar ama hafifsenecek bişe de değiller hani.
bi kere tavrı var kardeşim para istemiyo adamlar senden
illa okuyacaksın da demiyo
ha bi ara popülariteye kaçmıştılar bisürrü basmaya kalktılar ama sonra tecrübesizliklerine yenildiklerini farkedip çok da okunmasın kardeşim belli bi miktar yeter dediler
ben basımcılarıyım kardeşiim ordan biliyorum

adem
adem - 11 yıl Önce

Bu aralar derginin sitesinden yayın yapan radyoda çalınan şarkılara bir kulak vermenizi isterim şahsen.

Lakin kaliteli bir yayın.

Üstelik yukarıdaki başlıkla da alakalı hem!

www.serseridergisi.com

ef klavye
ef klavye - 11 yıl Önce

gençler daha iyisi de olabilir. ama siz de gerçekten iyisiniz hani. düştüğünüz yerden allahu ekber...

mecnunum ben mevlayı arayan
mecnunum ben mevlayı arayan - 11 yıl Önce

böyle yayınlar desteklenmeli,köstek olunmamalı.

fatih kemal yöntem
fatih kemal yöntem - 11 yıl Önce

bence son zamanların en iyi yeraltı dergisidir serseri. herşeyiyle çok iyi bir dergi. inşallah devam ederler...

banner19

banner26