O güzel Yalnızardıç'ın gölgesinde kimler vardı?

Yalnızardıç, doksanlı yılların ortalarında Maraş’ta yayınlanan, geniş bir şair ve yazar kadrosuna sahip bir edebiyat dergisi idi.

O güzel Yalnızardıç'ın gölgesinde kimler vardı?

 

Yalnızardıç, doksanlı yılların ortalarında Maraş’ta yayınlanan bir edebiyat dergisidir. Sorumlu yazı işleri müdürlüğünü Fatih Arıkan, yönetimini Mehmet Gemci yürütmüştür. Dergi önce Ali Büyükçapar, daha sonra da A. Hanifi Akar ve Fahri Yılmaz tarafından tashih edilmiştir.

1995 Mart’ı ve 1998 Şubat’ı arasında 3 yıl

Derginin ilk iki sayısı bende eksik olduğu için ilk sayısının hangi tarihte çıktığını tespit edemedim. Millî Kütüphane’ye girmediğinden, elimdeki eksik koleksiyonunun dışında başka bir yerde de görme imkânım olmadı. Yalnız 3. sayısının Mayıs 1995’te çıktığını net olarak tespit edebiliyorum.

Peki, son sayısı ne zaman çıkmıştı? İşte bir derginin kısa da olsa tarihini yazarken karşılaşılan en zor sorulardan biri… Elimde Ocak-Şubat 1998 tarihli 18. sayı bulunuyor. Bu sayıdan sonra çıkmış olma ihtimali de var elbette. Ama yayınlanış süresi için yaklaşık bir zaman dilimi vermek gerekirse; Mart 1995-Şubat 1998 arasında 3 yıla yakın bir süre diyebiliriz.Yalnızardıç

Şeref Matbaası’nda pişen aş

Yalnızardıç, bilgisayarlı matbaacılığın taşrada yeni yeni yaygınlaştığı bir dönemde çıkan edebiyat dergilerinin en düzeylilerindendir. 10. sayıya kadar ‘entertip’ dizgiyle hazırlanan sayfaları, 10. sayıdan itibaren bilgisayarda dizilmeye ve düzenlenmeye başlanmıştır. Önemli bir ayrıntı da 8. sayıya kadar Maraş’ta Şeref Matbaası’nda basılmış olmasıdır.

Çok kısa olarak değinecek olursak Şeref Matbaası’nın Türk taşra matbaacılığında önemli bir yeri vardır. Nuri Pakdil’in arkadaş çevresinden olan sahibi Şeref Turhan bir şairdir ve matbaasında bastığı Maraşlı Şairler Antolojisi’nde Cahit Zarifoğlu’nun, Erdem Bayazıt’ın kitaplarına girmemiş ilk şiirleri ve ilk resimleri bulunmaktadır. Ayrıca bu antolojinin sunuşunu bizzat Nuri Pakdil yazmıştır.

Adını Yaşamak’tan alan dergi

Yalnızardıç, adını Cahit Zarifoğlu’nun Yaşamak’ındaki bir pasajdan almıştır. Nitekim derginin yöneticisi Mehmet Gemci 8. sayıya yazdığı bir ‘muhasebe’ yazısında köklerini şöyle açıklamıştır: “Menşeini araştırmak isterseniz, kazmayı ilk vurduğunuzda karşınıza Zarifoğlu, Bayazıt ve Özdenören’ler çıkar. Daha derinlerde ise Pakdil ve Karakoç’larla karşılaşırsınız.” Gemci’nin bu yazısında taşrada edebiyat dergisi çıkarmanın bütün heyecanını ve tadını hissetmek mümkündür.

Zarifoğlu Özel Sayısı

Ve derginin 10. sayısı bir ‘Zarifoğlu Özel Sayısı’dır. Sayı, derginin bilgisayarda hazırlanmış ilk sayısıdır aynı zamanda. Tabloid boydaki derginin özel sayısında Zarifoğlu rahmetle anılıyor ve sayı ona ithaf ediliyor. Erdem Bayazıt’la bir röportaj, Mustafa Aydoğan’ın Zarifoğlu’nun anısına adadığı “Kendini Aynalarda Çoğaltan Şehir”; Fahri Yılmaz’ın “Beşinci Mevsim” başlıklı şiirleri, Avni Doğan’ın “Yedi Güzel Adamdan Erken Göçeni” başlıklı yazısı ve Zarifoğlu’ndan Arif Umut’a gönderilmiş 14.5.1981 tarihli bir de mektup bu sayıda yer alıyor.

Yalnızardıç

Derginin şair ve yazar kadrosu

Yalnızardıç’ın şair ve yazar kadrosu oldukça güçlü bir kadrodur. Mehmet Gemci, İsmail Karakurt, Avni Doğan, Şahin Taş, Himmet Durgut, Rasim Demirtaş, Celal Ağyar, A. Hanifi Akar, Cevat Özyurt, H. Safa Özgün, Arife Zarifoğlu, Mehmet Bahsi, Mehmet Solak, Erdal Ceyhan, Seçkin Gündüz, Kâmil Yeşil, Yasin Mortaş, Ali Büyükçapar, Mehmet Narlı, Şeref Turhan, Mustafa Aydoğan, Besim Yücel, Münibe Ay, Bünyamin Küçükkürtül, Ahmet Ali Koç, Fahri Yılmaz, Musa Yıldız, Ali Candan, Mehmet Aycı, Sedat Yılmaz, Cevat Akkanat, Bülent Özcan, Nurullah Genç, Hüseyin Hilmi Saran, Filiz Muslu, Davut Güner, Rıdvan Canım, Fahri Yılmaz, merhum Nazir Akalın, İlknur Menekşe, Mehmet Akif Kireççi, Vadi Çiçekli, M. Nedim Tepebaşı, Tolga Damatoğlu, Ali Emre ve göremediğimiz sayılarında yer alan diğer isimler Yalnızardıç’ın şairleridir.

Dergide öykülerine rastlanan isimler ise Arif Umut, Kâmil Yeşil, A. Kemal Nacaroğlu, Hasan Tülüceoğlu, Şevket Yücel, Adnan Tekşen, Recep Şükrü Güngör, Hüseyin Karatay’dır.

Arif Umut, Cevat Akkanat, Murat Korkmaz, Mehmet Gemci, Şahin Taş, Celâl Ağyar, Ali K. Metin, İsmet Emre, Şaban Abak, Yaşar Akgül, Fatih Okumuş, Ömer Çiğdeli ve Şahin Taş yazılarıyla katkıda bulunmuşlardır dergiye. Şaban Abak’ın türkü yazılarının -en azından bir kısmı- kitaplaşmadan önce burada yayınlanmıştır.

Yalnızardıç’ta Erdem Bayazıt ve A. Kemal Nacaroğlu ile röportajlar da yayınlanmıştır. Tercüme metinlere de yer verilen dergide Mika Waltari’den Ahmet Tarcan’ın, Leyla Kisra, Humayun Yezdanpur ve Sohrab Sipehrî’den ise Said Okumuş’un tercümeleri okunmuştur.

Yalnızardıç, İkindiyazıları’ndan sonra Maraş’ta çıkmış önemli bir edebiyat dergisidir. Taşra dergiciliğimizin tarihini yazacaklar ona sayfalarında en güzel yerlerden birini ayıracaklardır.

 

Yusuf Turan Günaydın yazdı

Yayın Tarihi: 02 Temmuz 2012 Pazartesi 15:02 Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2012, 11:20
banner25
YORUM EKLE

banner26