Ne şirin bir mektup ekiydi Posta Çıkını

Mahallî basının en önemli gazetelerinden Andırın Postası iki harika ek sunmuştu. Bunlardan biri de: Posta Çıkını

Ne şirin bir mektup ekiydi Posta Çıkını

 

 

Mahallî basının en önemli gazetelerinden Andırın Postası hep o unutulmaz edebî eki İkindiyazıları ile anıldı. Bu gayet tabii bir şeydir elbette. Gazetenin, bünyesine bir de Posta Çıkını adlı bir mektup dergisi eklediğini sanırım buraya mektup veya mesaj gönderenler bile artık hatırlamıyorlardır. İkindiyazıları ve Posta Çıkını birer ektir; her ikisi de Andırın Postası’nın ekleridir.

Sosyal medyadan çok önce sosyal matbuatPosta Çıkını, Andırın Postası

Posta Çıkını, “Andırın Postası İletişim Eki” olarak nitelenmiştir jeneriğinde.. Bilgisayarda -bir tür- emaille veya msn’le haberleşme öncesi kısa mesajlarla iletişim vasıtası görünümündedir. Bu metinlere “mektupçuk” da denebilir. Bir kısmı direk tebrik veya taziye mesajlarıdır.

Okuyucusuna ücretsiz postalanan Andırın Postası, Basın Kanunun mahallî basına verdiği maddî desteği gittikçe kısmaya başlayınca, açtığı “pul kampanyası”na okuyucularından gelen destekle posta masrafları için kendi içinde bir çözüm üretmiştir gerçi. Bunu Posta Çıkını’nın bazı sayılarında yer alan ‘teşekkür listesi’nden anlıyoruz.

Kimlerin imzaları var orada?

İkindiyazıları’yla birlikte Andırın Postası’nın eki olduğu için Posta Çıkını’nda özellikle dergi şair ve yazarlarının mesajları ve bu mesajların yanı sıra da okuyucuların mektupçukları yer almıştır. Oldukça kalabalık bir kadro söz konusudur; hepsini zikredemesek de bir kısmını anabiliriz: Şaban Abak, Hakan Albayrak, Mevlana İdris, İrfan Çiftçi, Kemal Sayar, Mustafa Balcı, Asım Gültekin, Davut Gazi Benli, M. Ali Verçin, Abdulkadir Kaçar,  Kâmil Yeşil, Demir Ali Taşçı, Mustafa İlhan, Bâki Ayhan T., Aydın Ünal, Fikri Özçelikçi, Halim Kara, Z. Özer, Mesut Kaygısız, Mehmet Turan, Ali K. Metin, Ertuğrul Aydın, Adem Karafilik, Vedat Aydın, Ali Çolak, Musa Güner, Yücel Sarıçakmak, Mesture Gözüpek, Şahin Taş, Kevser Yıldırım, Tayyib Atmaca, N. Ali, Cengiz Coşkun, Müslim Türk, Kâni Çınar, Turhan Kaçar, Ömer Sayar, Mehmet Turan, M. Bilgiç, Emine İkbal Şahin, Fatma Acar, İ. Esti, Mustafa Uğur Başer, Ebu Muhsin Bulut, Turan Kaçar, İ. Yolalan, Ahmet Uluçay…

Müstear isimler

Ve birçok müstear isim: “Toplumsal biri”, “Farz-ı mahal ben”, “Kardeşin Grand”, “Muhtar”, “Üç Kitapşörlerden biri”, “Kendileri”, “Fatsalı Etipuf”, “Küs Arkadaşın Deniz”, “İçinizden Biri”, “Güneş Sokak’taki Beşten Biri”, “mim yé”, “Senin ifadenle “Şâir”, “Bir Okuyucu”, “Mesture Abla Bacınız”, “Suhte”, “Adanalı Cihat”, “Bergamalı Zeybek”, “Eski 675’lik”, “İpucu R.”, “Zamane Leylâ”, “İspartalı”, “Ali (Bulaşıkçı)”, “Sincereli biz”, “Kasımpaşalı”, “Birileri”, “Beyaz Saray”, “Bir Garip Asker”, “Slogancı”…

Es geçmeden belirtelim ki müstear adlar yer yer mizah edebiyatı açısından da ilgi çekici veriler barındırmaktadır bu toplam.

Posta Çıkını, Andırın Postası(Belki de) İlk mektup dergisi

Posta Çıkını için “dergi” nitelemesini kullandık…. Belirtmeliyiz ki,  uzunca bir süre Andırın Postası’nın içinde yer aldı. Elimdeki sayılarından sadece üçü müstakil olarak yayınlanmış; sayı ve tarih belirtilmeden. Eh bugün rahatlıkla bir dergi olarak andığımız İkindiyazıları da uzunca bir süre Andırın Postası’nın orta sayfalarında yer almıştı ne de olsa…

Bu durumda Posta Çıkını Türkiye’de -belki de- ilk mektup dergisidir. Hece için hazırladığımız “Mektup Edebiyatı Bibliyografyası” (2006, sayı: 114-116) için yaptığımız taramada Türkiye’de yayınlanmış -dişe dokunur- bir tek mektup dergisi bulabilmiştik: Posta Kutusu… o da dört sayı çıkabilmişti (Güz 2003-Yaz 2004).

İstanbul’da, Ankara’da veya bilemedik İzmir’de değil de Anadolu’nun ortalarında bir şehrin bir ilçesinde; Andırın’da Türkiye’nin her yerinden şair, yazar ve okuyucunun, işe okuyucu olarak başlayıp şairliğe, yazarlığa ısınmış şahsiyetlerin samimi ve kendiliğinden bu “iletişim ağı” içinde yer alması tarihe düşülmesi gerekli bir kayıttır aslında. Bu mahallî basın açısından da kayda değer bir ‘güzellik’tir; genel Türk basın tarihi açısından da dikkate değer bir durumdur. Demek ki “su” nerede bulunursa orayı yeşertiyor.

Slogancıdan sloganlar!Posta Çıkını

Mahallî basında dikkat çekici bir yayıncılık örneği sergilemiş bulunan merhum Nedim Ali’nin ruhuna bir Fatiha ile ve Posta Çıkını’nda birbiriyle iletişme gayreti içinde birçok ismin yanı sıra “Slogancı” müstearıyla arada bir görünüp özgürce sloganlar atan yazardan birkaç alıntıyla kapatalım bu bahsi:

Kahrolsun alışveriş ve paranın soysuz imparatorluğu

Yaşasın bilinçli ilkellik!

 

Yusuf Turan Günaydın haber verdi

 

Yayın Tarihi: 14 Temmuz 2011 Perşembe 12:35 Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2011, 23:12
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
su
su - 11 yıl Önce

evet, heyecanla beklerdik posta çıkınının yolunu. yüzümüzde kocaman bir gülümseme olurdu okurken mesajları. güzel günlerdi. gençtik bir de. hatırlatana selam olsun!

banner19

banner26