Ne Ortamı Kardeşim!

İsmet Özel'in röportajından sonra şiirlerinin de Karagöz'de yayınlanmaya devam etmesi Türk şiiri açısından Karagöz'ü bu alanda önemli bir yapı taşı kılacağa benziyor.

Ne Ortamı Kardeşim!

Karagöz ocak-şubat-mart olarak belirtilen altıncı sayısını Türk şiirinin yaşayan en önemli şairlerinden biri olan İsmet Özel"in “Molla Değildi Sofu Sanıldı Sade” başlıklı şiiriyle açıyor. İsmet Özel"in röportajından sonra şiirlerinin de Karagöz"de yayınlanmaya devam etmesi Türk şiiri açısından Karagöz"ü bu

alanda önemli bir yapı taşı kılacağa benziyor. Bu sayı diğer sayılar gibi yine hem nicelik hem de nitelik olarak oldukça dolu ve heyecanlı bir içerikle okuyucuyla buluşuyor. Altıncı sayıda sırasıyla;  Oğuz Karakaş Yumrukların İçi"nden, Serkan Işın Senatör Ürriyet, Vural Kaya İspanyol Paça, Yavuz Altınışık İncitmebeni, Berk İybar Basit Oyuncaklar, Hakan Şarkdemir İstasyonda Tansiyon gibi şiirlerle bu sayının şairleri olarak yerlerini alıyor.  

Derginin Fasıl bölümü edebiyat ortamını irdeleyen dosya konusuna ayrılıyor. Edebiyat ortamına yönelik ciddiyetli eleştirilerin arzı endam ettiği Fasıl"da “Görsel Şiir” kuramcısı olan Serkan Işın “Biz Bu Putlardan Sıkıldık Yenilerini İstiyoruz” yazısıyla ortamın köhne gidişatına hiç beklenmedik bir çelme takıyor. Ayrıca ele aldığı meseleyi etraflıca irdeleyerek edebiyatın içinde bulunduğu köhneliği ironik bir üslupla dile getiriyor. Sağlamlığı su götürmez olan bu eleştiri metni birilerini fena halde kızdıracağa benziyor. Diğer yanda eleştirel tutumuyla dikkatleri üzerine çeken Osman Özbahçe her zamanki özverisi ve çalışkanlığıyla Türkiye"nin Damarları"nı ele alan bir eleştiride bulunarak bu hayati fonksiyona sahip damarların nasıl kurutulduğuna dikkat çekiyor. Ayrıca Osman Özbahçe"nin “Dostluğun Ahlâki Değeri” başlıklı diğer bir metni de dergi içerisinde okunmayı hak eden önemli bir içeriğe sahip. Dostluğun neliği, niçinliği üzerinden edebiyat ortamındaki samimiyetsiz, çıkarcı ilişkilere kadar uzanan geniş bir alanı irdeleyen metin; duyup da duymazlıktan, görüp de görmezlikten geldiğimiz, diğer bir deyimle üç maymunu oynadığımız, birçok meseleyi açığa çıkarır bir nitelikte. Günümüz şiirinin ortalamasını ve buna bağlı olarak şekillenen ortamın ortasının ne olduğunu merak edenler için muhakkak görülmesi gereken bir sayı bu. Merak etmeyenler için söylenecek söz aramaya gerek yok. Onlar, ortamın ortalamasında kalmakta ısrarcı olduklarından bu türden nitelikli işleri zaten bünyelerinin dışında tutmayı başarabilmişlerdir.  

Meydan Muhaveresi bölümünde “Edebiyat Ortamı Neyin Ortası ve Günümüz Şiirinin Ortalaması” üst başlığıyla çeşitli kesimlerden olan şair ve yazarlara konuyla ilgili birtakım sorular yöneltiliyor. Nemciye Alpay"dan Mustafa Aydoğan"a, Enver Ercan"dan Ali Haydar Haksal"a, Necip Tosun"dan Hayriye Ünal"a kadar uzanan bu geniş yelpaze, soru cevap faslıyla değişik görüşlerin konu hakkındaki zenginliğini ortaya koyuyor.  

Altıncı sayının Ara Fasıl"larındaki sinema yazılarını, Yavuz Altınışık"ın Dersu Uzala ile Aybiçe Doğanay"ın Saatler filmi üzerine ele aldıkları yazılar oluşturuyor.  

Altıncı sayının Temaşa bölümü ise Murat Üstübal"ın 25 Ekim 2008 cumartesi günü Türkiye Yazarlar Birliği Bursa şubesinin açılışında yaptığı “Seksen Sonrası Türk Şiiri"nde Ben – Öteki ve Sen” başlığıyla ele alınan konuşma metnini okuyucuya sunuyor. 

Derginin bu sayısındaki hikâyeler ise, Pelin Emel imzasıyla Yeşil Mercimek Çorbası ve Şeffaf Yumurta Torbası ile Murat Zelan"ın Enteller Meydanı isimli hikâyelerinden oluşuyor. Bu bölümde özellikle Murat Zelan"ın Enteller Meydanı okunmaya değer bir hikâye ile karşımıza çıkıyor. Türk entelektüel ortamının nasıl vahim bir çöküntüde olduğunun işaretini veren Zelan, keyifle okunan o ironik üslubuyla içinde bulunduğumuz kültürel durumun vaziyetini parodileştiriyor.  Diğer yandan Enteller Meydanı derginin dosya konusuyla da oldukça yakın bir seyir halinde giden bir içeriğe sahip.  

Son ara fasıl olan kitap bölümünde ise dikkatlerden kaçmayacak bir titizlikle kitapları tarayan Samed Karagöz ve Erman Akçay"ın kitap ve dergi tanıtımları bulunuyor. 

Yavuz ALTINIŞIK yazdı

 

Karagöz, edebiyat ortamında 

·      “Edebiyat ortamı neyin ortası, günümüz şiirinin ortalaması” dosyası ise oldukça zengin.

·     Konuyu dergi yazarlarından Serkan Işın, Evren Kuçlu, Zeynep Arkan, Osman Özbahçe ve Yavuz Altınışık Fasıl bölümünde etraflıca tartışmış.

·     Yine edebiyat ortamı ile ilgili soruları Ali Haydar Haksal, Cenk Gündoğdu, Enver Ercan, Necmiye Alpay, Mustafa Erdoğan, Cuma Duymaz, Necip Tosun, Hayriye Ünal gibi şair ve yazarlara hem dergicilik hem editörlük bağlamında sormuşlar. Editörlük de yapan şair ve yazarların günümüz Türk edebiyat ortamı hakkında söylediği ufuk açıcı şeyler aslında başlı başına bir şiir eleştirisi, bir makale olarak da okunabilir.

·     Dosya editörlüğünü yapan şair-eleştirmen Osman Özbahçe altı soru yöneltmiş şair ve yazarlara. Oldukça oylumlu cevaplar gerektiren bu sorulara Necip Tosun, Mustafa Aydoğan, Cenk Gündoğdu ve Ali Haydar Haksal tarafından verilen yanıtlarına ayrı bir dikkat gerekir.

·     Dergi; edebiyat ortamı denilince belirli bir sosyeteden mi, insicamsız bir kalabalıktan mı, aklı başında bir topluluktan mı, her şairin [ve yazarın] geçmesi gereken bir mecradan mı, yoksa şairin yaşam alanından mı bahsedildiğini/bahsedilebileceğini tartışıyor soruşturmanın ilk sorusunda.

·     Edebiyat ortamında dergilerin üstlendiği fonksiyonlar, dergilerin belli bir düşünce etrafında çıkıyor olmasının dergiye ürün gönderen şair ve yazarları aynı düşünce ve duyuş potasına katılmalarına zorlama mıdır gibi alt sorularla da zenginleşebilir dosya konusu…

·     Biz şu soruya bakalım: Edebiyat ortamına, dergiler dışında, internet üzerinden bir elektronik alan açıldı; internet siteleri, dergileri, forumları… Bu alan sizce edebiyat ortamının bir parçası mıdır? Bu alana bakarak klasik ortama bir rakip çıktığı ileri sürülebilir mi?

·     Bu soruya verilen yanıtlardan; bazı editör şairlerimizin internet edebiyatına mesafeli yaklaştığını, bazılarınınsa internetin bir araç olarak amaca hizmet edebileceğini söylediğini görüyoruz.

·     Özellikle bu soru üzerinde uzunca durulamaya değer diye düşünüyorum. Karagöz"den temennimiz odur ki; internet edebiyatı ya da internette edebiyat ortamı konulu bir dosya ile günümüzün bu yükselen, lüzumu tartışılmaz mecrasını da vuzuha kavuştursun.

·     Karagöz, altıncı sayısıyla özgün bir dosyayla çıkıyor edebiyat ortamına…

www.karagozedebiyat.com

karagoz@ebabilyayinlari.com

hsarkdemir@ebabilyayinlari.com 

İstanbul: 0212.5116144 & 0505.9083548 Ankara: 0312.4182010 & 0312.3945264

Yılmaz YILMAZ

Yayın Tarihi: 05 Şubat 2009 Perşembe 09:32 Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 15:51
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
m. fatih kutan
m. fatih kutan - 12 yıl Önce

bu sayıda, şiir, yavuz altınışık'ın yazdığıdır, -bir ismet özel şiiriyle başlayan dergide-. meydanmuhaveresi'nde ali haydar haksal neden döne döne yedi iklim'i anlatmış, anlamadım. soru genel, şiirin ortalaması, edebiyat ortamı. bugün yazan birçok insan bizim dergimizde yetişmiştir, cevapları da doyurucu olmuyor artık. bu yazarlar üstünde etkili olan damar hâlâ; mavera, diriliş, edebiyat; nabız buralardandır. illa cevap aranacaksa bugünde, dergâh ve hece var, hepsinden ve herşeyden evvel.

banner26