Âlem-i sanal'dan âlem-i reele geçtiler

Kültür ve edebiyattan uzak oldukları düşünülen İlahiyat camiasının gençleri, internet üzerinden kurdukları dünyayı gerçek âleme taşıdılar.

Âlem-i sanal'dan âlem-i reele geçtiler

“Her türlü fikir ve meseleye ilahî perspektiften bakmayı önceliyoruz”
Dergi ve kitapların yerlerini sanal alışkanlıklara terk etmeye başladığı bir dönemde kültür ve edebiyattan uzak olmakla bilinen ilahiyat camiasının gençleri, birkaç yıldır internet üzerinden kurdukları sanal dünyayı gerçek âleme taşıdılar.

“İlahiyat camiasının en mümtaz ve müstesna web sitesi ile yıllardır hizmet etmemize rağmen hala eksik bir şeyler vardı. Satırlarının altını çizebileceğimiz, kenarlarına not düşebileceğimiz, boş yerlerine şiirler yazabileceğimiz, yazın hayatımızdaki ilk eserimizi yayınlayabileceğimiz, matbaadan çıkacağı günü heyecanla bekleyeceğimiz; otobüste, vapurda, tramvayda, sahilde, velhasıl gönlümüzün bizi sürüklediği her yerde okuyabileceğimiz, beraberimizde götürebileceğimiz, ahbap ve yârâna hediye edebileceğimiz bir derginin olmasını istedik.  Tüm ilahiyat mensupları ve severlerinin O’nun kutlu izinden ayrılmaksızın ilmî kıstas ve edep sınırlarını göz önünde bulundurarak ortaya koyduğu her türlü ilmî, fikrî ve edebî çalışmanın neşredileceği, ilahî meselelerimizin konuşulup tartışılacağı bir dergidir sizlere takdim ettiğimiz…”

Genç ilahiyatçılar öncelikleri konusunda şu görüşler sahipler: “İlahiyatçıların toplum tarafından objektif ve doğru bir şekilde anlaşılması ve tanınmasını sağlamaya çalıştık. Her türlü fikir ve meseleye ilahî perspektiften bakmayı önceleyerek özgün bir duruş sergileyen dergimizde; sanatı, sinemayı, mizahı, edebiyatı ve daha birçok şeyi ilahiyatçıların kaleminden bir kez daha okuyacak ve bizi ‘biz’ yapan değerlerin ‘asl’ kadar ‘usûl’ olduğuna da şahit olacaksınız.”

Betül Cevher

Genel yayın yönetmenliğini Ömer Köse, yayın danışmanlığını M. Raşit Akpınar’ın yaptığı, yayın kurulunda daha çok genç isimlerin yer aldığı derginin ilk sayısında Dicle İlahiyat Fakültesinden de özel katkı sağlanmış. Eilahiyat  dergisinde yer alan bazı başlıklar şöyle; “İlahiyat Fakültelerindeki Güzel Gelişmeler, İlahiyat Turu / Fakültelerden Kısa Kısa Haberler, Rakamlarla İlahiyat – Anket Değerlendirmeleri, İlim İrfan Kalesi Medreseler, Prof. Dr. Hayrettin Karaman’ın Aşkı, Hasbihal, Modern Fetvalar, Mevzu Haberler, Mümkünse İslami Film Yapılmasın!, Makale Tarifi, İsimsiz Hikâye, İlahiyatçının Sözlüğü, İlahiyatçılar En Çok Neler Konuştu?” Bunun yanında The İmam filminin başrolcüsü Eşref Ziya Terzi’nin de bir ilahiyatçı olduğunu, aynı şekilde -caiz mi değil mi bilemem- ilahiyatçıların da işi yavaşlatmak şeklinde bir amel işlemeye başladıklarını bu dergi vesileyle öğrenebilirler.

Piyasada ihtiyaç fazlası ilahiyatçı olduğunu dikkate aldığımızda Eilahiyat (Biraz yumuşatalım büyük ağabeyler kendilerinden izin almadan yapılan bu tür işlere kızabilir.) ekibinin ilahiyat onur ödülleri düzenleme kararı almalarını; vefa, takdir ve teşvik açısından son derece yerinde bir düşünce olduğunu paylaşmak isterim.

Zor şartlarda dergiyi çıkaran gençler bu iltifatı hak ediyorlar. Çünkü derginin marifetlerle dolu olduğuna inandıkları için iltifat bekliyorlar. Velev ki iltifata mazhar olmasalar dahi bu gençler gayretlerinden, aşk ve şevklerinden zerre-i miskal miktarınca dahi olsa vazgeçmeyeceklerini burs ve maaşlarından harcayarak çıkardıkları dergide (reel dergi yani anti e-dergi demek) bütün avama ve hasseden havasa, müennes ve müzekker ayrımı yapmadan tüm tilmizi ilahiyata ilan etmektedirler. (Bu kadar eza ve cefa ile bin bir zahmet ve meşakkatle hatta tard ile çıkarılan bu dergiyi, öğrenciler en yakınınızdaki kitapçıdan bakınız/paranız varsa ilahiyat kariyeriniz için alınız.) Laf aramızda hocanın biri kendisine hediye edilen dergiyi alıp teşekkür etmek yerine -yüz hatlarından sanki ücret istenmiş gibi bir eda ile- “bırakmanıza gerek yok, okumaya vakit bulamıyorum” demesi genç ilahiyatçının tam 24 saat moralini alt üst etmiş…(töve tövbe tövbe…)

Bu dergiyi okuyan ve yaşadıkları şehirde bir şeyler yapmak isteyen  ilahiyat öğrencileri Eilahiyat etkinlik takip masası ekibinden çeşitli konularda (özellikle etkinlik) destek alabileceklerine dair sayfa, derde deva bir nitelik taşıyor.

Eilahiyat’a elini pardon, e posta adresini kaptıranlar çok şeyden sebil olarak haberdar olabilecekler. Bu durumda hemen bu siteye üye olmak gerekir. Her üniversitede bir ilahiyat fakültesinin açılmaya başlandığı dikkate alınırsa nicelikten niteliğe / kemiyetten keyfiyete / maddeden manaya geçiş için bazı çalışmaların yapılmasının gerekliliği için böyle bir dergiye gerçekten ihtiyaç vardır.

Ağır ilahiyat ağabeylerinin düşündüklerinin tersine Eilahiyatlı bu gençlerin, pişmiş aşa su katmak yerine pişmemiş aşa su ve ateş takviyesi yaparak çok lezzetli bir aş (bilmeyenler için aş: pilav demektir.) için çalıştıklarından kuşkumuz olmasın. Eminim ki yaşlı ilahiyatçılar gençlerden çok şey öğrenebilirler.

Beni dergiden haberdar ettiği günden itibaren yazmaya başladığım ancak iki ayda tamamlanan bu tanıtım yazısının müsebbibesi dergi editörlerinden Betül Cevher derginin amacı için “Eilahiyat dergisi hemen hemen her derginin insan kaynağının büyük bir kısmını oluşturan ilahiyatçıların, bu defa kendi meselelerini tüm yönleriyle ele aldığı bir dergi olacak. Toplumun manevi ihtiyaçlarına karşılık verme çabası içinde olan ilahiyatçıların kendi öz ihtiyaçlarını ele alıyoruz.” dedi.

Prof. Dr Hayrettin Karaman Hoca Eilahiyat dergisine verdiği mülakatta ilahiyat fakültelerinin büyük bir aile olduğunu söylerken Prof .Dr. Hayri Kırbaşoğlu’nun ilahiyatçıların birbirleri arasındaki iletişim / irtibatlarının içler acısı olduğunu dile getirmesi, camianın iletişim sorunu yaşadığını gösteriyor. 12 Eylül 1980 darbesinden hemen sonra açılan ilahiyat fakültesinden altı yılda mezun bir ilahiyatçı olarak, Eilahiyat dergisine biraz katkıda bulunmak, paylaşmak istedim.

 

Mahmut Balcı hayırlı olsun dilekleriyle yazdı

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2011, 00:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
aydın başar
aydın başar - 7 yıl Önce

Kardeşlerimi tebrik ediyorum. Doğru yoldasınız inşallah. Siz yüz ekşitenleri boşverin, tanımayın, yokmuş gibi davranın... Devlet memurundan dava adamı biraz zor oluyor... Müstesnalar hariç...

Betül Cevher
Betül Cevher - 7 yıl Önce

dünyabizim'e ve mahmut balcı ağabey'e bu kıymetli katkıları için teşekkürler..matbu bir dergi olan eilahiyat derginin ikinci sayı hazırlıkları devam ederken ilk sayısı da sanal ortama aktarıldı, aşağıdaki linkten görülebilir.http://www.eilahiyat.com/ei-dergi.html

banner19

banner13