Kurtuba: Fıstık Gibi Bir Dergi!

Anadolu'nun bereketli şehri Konya ülkemizin medar-ı iftiharıdır. Konya'dan çokça güzel haber aldık ve almaya devam edeceğiz ..

Kurtuba: Fıstık Gibi Bir Dergi!

 

Kurtuba Andlaşması 

 

 

 

Anadolu'nun bereketli şehri Konya ülkemizin medar-ı iftiharıdır.

 

Konya'dan çokça güzel haber aldık ve almaya devam edeceğiz inşallah.

 

Konya'dan gelen son güzel habere göre Selman Maltaş önderliğinde internet üzerinden yayınlanan Kurtuba dergisi, matbu olarak basılmaya başlanmış.

 

İnternet üzerinden tam 40 sayı çıkartan Kurtuba'nın matbu olarak çıkması, tüm Kurtuba okurlarını olduğu gibi bizi de heyecanlandırdı.

 

İlk sayıda Balkan uzmanı Yusuf Armağan'la “İttihad-ı İslam” üzerine yapılmış bir söyleşi bulunuyor. “Kurtuba Ne Anlatıyor” bölümündeyse Nihat Nasır, Kurtuba'nın bizler için neler ifade ettiğini, neler ifade etmesi gerektiğini anlatıyor.

 

Sümeyye Doğan'ın “Dut Ağacı” adlı enfes hikayesi, Hares Yalçi'nin “Sırat'a Bağdaş Kuran Şehir: Diyarbekir” yazısı, V.Hüseyin Kaya'nın mahpusluğu anlatan hikayesi, Cesur K'nın “Çay Demleyen Derviş Devrimci” köşesi, Molla Kasım'ın Obama yazısı,Yavuz Akengin'in Filistin yazısı, Kadir Metin Akbaş'ın Gerçek Hayat dergisinin 9 yıllık serüvenini anlatan dosya konusu, Barış Öztürk'ün “Guantanamo'dan Şiirler” kitabının değerlendirme yazısı ve Selman Maltaş'ın Rasim Özdenören dosyası, derginin ilk sayısının ne kadar dolu olduğunu gösteriyor.

 

İlk sayısıyla bomba gibi bir giriş yapan Kurtuba'nın ilk sayfasındaki “Andlaşma” yazısı ise derginin vizyonunu göstermekte:

 

“Duyarlı her insanın zihninde mutlaka bir Endülüs metaforu vardır. Endülüs kimilerine göre gemileri yakacak kadar idealize olmanın resmi,

 

kimilerine göre yakılan yüz binlerce kitap sonrası, koca bir medeniyetin hafızasının yok edilmesi,

kimilerine göre ittifak kurmuş bir haçlı zihniyetine karşı, parçalara bölünerek iç çatışmalar yaşayan bir toplumun, tecrübe edilmiş hazin sonu,

 

Kimilerine göre gerek ilmî, gerek kültürel ve gerek sanatsal anlamda insanlığa müthiş katkılarda bulunmuş anıtsal ve efsanevî bir abide,

 

kimilerine göre Batılılar tarafından Müslüman oldukları gerekçesiyle katledilmemek için, hristiyan olduklarını söyleyen ve gizli Müslüman olarak hayatlarını idame ettirmek isterken, batılıların hışmından yine de kurtulamayan Moriskoların tarihe attıkları imza,

 

kimilerine göre, Ebu Abdullah'ın annesi Valide Sultan Fatıma'nın, El Hamra Sarayı'nı bir daha dönmemek üzere terk ettikleri sırada, Gırnata'nın hakim tepesinde ağlayan Endülüs'ün son hükümdarı olan oğluna; “Bir yiğit gibi savunamadığın şey için şimdi bir kadın gibi ağla” ağıtını yaktığı tarihin en nedametli mekânı...

 

Fetih, hakimiyet, medeniyet, bölünme ve soykırım gibi beş farklı dönemi bir arada yaşayan Endülüs'ü ve dolayısıyla Endülüs'ün başkenti Kurtuba'yı bir metafor olarak anlamlı bulduğumuz için dergimizin adını “Kurtuba” koyduk.  Çünkü  yaşadığımız bu çağda, dünya coğrafyasının her bir karış toprağı bir kez daha Kurtuba tecrübesine şahitlik ediyor.

 

Özet olarak söylemek gerekirse; “Her yer Kurtuba ve yeryüzündeki bütün Müslümanlar bir yanıyla  Kurtubalı”.

 

İslam dünyasının dirilişine tanıklık etmek için kurduğumuz dergimiz acı tazeleyen değil, ümit tazeleyen bir dergidir.

 

Kaygı üretenlere değil, proje üretenlere dikkat çeken bir dergidir. Kendisini mikro milliyetçiliğin sınırları içine hapsedip dünyaya kapılarını kapatan Müslümanlara, İslam olmanın alameti İttihad-ı İslam (yani bütün dünyada İslam birliği) idealini hatırlatan bir dergidir. Söz medeniyetinin varisleri olarak edebiyatı önceleyen bir dergidir.

 

Ruhu harekete geçirmeyen edebiyatı görmezden gelen bir dergidir. “Nihayet iktidar olduk, yakında muktedir de olacağız” diyenlere, özeleştiri olmadan özneleşemeyeceğimizi dikte eden bir dergidir. Kitle dergisi olmayıp özne dergisi olacağına söz veren bir dergidir. Esaslı bir duanın, yolu yarılamak anlamına geldiğinin farkında olan bir dergidir.

 

Yıkıcı değil kurucu bir dergidir. “Yeniden başlamak için güzel bir gün” sözünü sarfedenlere kapılarını ardında kadar açan bir dergidir. Doğulu olup batıyla arasındaki kapanmamış hesabın farkında olan bir dergidir. Çay demlemesini bilen, muhabbet ehli adamlara selam duran bir dergidir. Ruhunda Kudüs kaynayan bir dergidir.

 

Ez cümle:

Bir dergi çıkarmak bir dua etmektir. Allah duamızı kabul buyursun.”

 

 

Biz de dualarına en içten dileklerimizle amin diyoruz. Allah yollarını aydınlık etsin.

 

Dergiye e-posta yoluyla ulaşmak için: [email protected] ve [email protected] adreslerini kullanabilirsiniz.

 

Derginin İnternet sitesi ise: www.kurtubadergisi.com

 

 

Salih Demirhan, aminlere ortak oldu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2010, 12:52
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
hüseyin karacalar
hüseyin karacalar - 12 yıl Önce

hayırlı olsun. edebiyat yolculuğunuz daim olsun...

hakan nimet
hakan nimet - 12 yıl Önce

kurtuba'yı heyecanla selamlıyoruz. öpüp başımıza koyuyoruz...

Halis İğne
Halis İğne - 11 yıl Önce

Sitede haberini okuyunca ağaç kitap kafeye gidip bir kurtuba aldım. Çok beğendim. Tasarımı çok güzel. Yusuf Armağan ismini ilk kez duydum ama çok beğendim. Diğer yazarların çoğu genç isimler sanırım. Genç olmalarına rağmen çok önemli metinlere imza atmışlar.

banner19

banner26