Kültür'ü Gezginler Bastı!

Kültür Dergisi yeni çıkacak sayısında seyahât ya Resulullah, demiş. Demiş ama seyahât duasının aslını da yazmış içerisini..

Kültür'ü Gezginler Bastı!

Kültür"ü Gezginler Bastı!

Kültür Dergisi yeni çıkacak sayısında "Seyahât ya Resulullah!" demiş. Demiş ama seyahât duasının aslını da yazmış içerisine. Malum, Evliya Çelebi rüyasında Efendimize, “Şefaat ya Resulullah“ diyeceğine, “Seyahât ya Resulullah!” demiş, yollara düşmüştür, diye biliriz. Ancak bu rivayetin hiç de öyle olmadığı, Çelebi'nin ayağının zaten yollara meyilli olduğunu öğreniyoruz.

İşin aslını merak edenler yeni sayıya göz atabilirler.

Fatih Güldal'ın özveriyle çıkarttığı derginin emeğe ve ilime sırt verdiğine bilfiil şahidim 3 yıldır. Üç ayda bir çıkan seçki-özel sayılarıyla ve özellikle konunun ehli uzmanların yazılarıyla dergi bir başvuru kaynağına dönmüş durumda. Akademisyenlerin yazıları her ne kadar alan bilgisi dahilinde görünse de hayata dair güzel izler var dergide. Özellikle İstanbul Özel Sayısı 1 ve 2'yi inceleyenler, aldıkları bilgiler (özellikle şehrin delileri hakkında) ve görsellerden sonra, oturup kitap bile yazabilirler.

Son sayı hakında kısa bir ipucu daha verecek olursak; gezginler asla, sadece, ancak ve ancak gezgin-seyyah değilerdir. Kısaca, ajandırlar! da demiyorum; ama, gezginler dünyanın kaderini değiştirecek tiynette ademlerdir. Bunu Kültür'ün yeni sayısında örnekleriyle daha iyi görebilirsiniz.

Hem ne denilmişti: Seyahatte sıhhat vardır! Bizler de gitmesek de, görmesek de, zihinsel bir seyahat yapabilir, bulunduğumuz ruh halinden daha diri bir dünyaya yol alabiliriz.

Eh artık, çok gezen mi çok okuyan mı bilirmiş, göreceğiz biz de.

 

Zeki Bulduk, "Kültür Seyahati"nden notlar sundu.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 17:34
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hatice Algın
Hatice Algın - 12 yıl Önce

Mevlana sayısını beğeniyle okumuştum.Muazzam ve takip edilmesi gerekilen ender dergilerden biri...

banner19

banner26