Kitabın Ortası Dergisinin 13. Sayısı Çıktı

Kitabın Ortası dergisinin Nisan 2018 tarihli 13. sayısı çıktı. Dergide kitap tanıtımlarının ve Mehmet Samsakçı, Ulvi Alacakaptan, Yavuz Bahadıroğlu, Betül Zarifoğlu, Nurten Akkuş röportajlarının yanısıra, geçmişten günümüze güvenlik kıyafetleri, mizah ve çocuk dosyaları da yer alıyor.

Kitabın Ortası Dergisinin 13. Sayısı Çıktı

Kitabın Ortası dergisinin Nisan 2018 tarihli 13. sayısı çıktı.

Derginin bu sayısında Doç. Dr. Mehmet Samsakçı ile mezar taşı kitabeleri, semboller ve kullanılan figürlerin anlamları üzerine bir söyleşi gerçekleştirilmiş. Ayrıca tarihi mezar taşları üzerine yazılan dört kitap da tanıtılıyor.

Usta tiyatrocu Ulvi Alacakaptan da kendisiyle yapılan röportajda sanat dünyası ve Türkiye’de tiyatro üzerine konuşuyor. Alacakaptan, Amerikan sinema şirketlerinin tiyatro sanatını bitirdiğini söylüyor.

Nisan sayısında Yazar Yavuz Bahadıroğlu Kanuni Sultan Süleyman ve dönemine dair yapılan röporatjın yanısıra Kanuni Sultan Süleyman’ı anlatan altı kitaba dair değerlendirmeler de okura sunulmuş.

Derginin bu sayısında ayrıca Cahit Zarifoğlu’nun kızı Betül Zarifoğlu ile babası üzerine, gazeteci Didem Arslan Yılmaz ile de televizyon ve medya sektörüne dair röportajlar gerçekleştirilmiş.

Geçmişten günümüze mizah kültürümüz

Dergide yer verilen “Geçmişten günümüze güvenlik personeli kıyafetleri” dosyasında “Haki renk üniforma ne zaman kullanılmaya başlandı? Nizam-i Cedid üniformaları neden mavi renkteydi? Selçuklu’da en çok hangi motifler kullanılıyordu?” gibi soruların cevaplarını bulmak mümkün.

Geçmişten günümüze mizah kültürümüzün genişçe ele alındığı dosyada ise Osmanlı’da çıkan ilk mizah dergisi ‘Diyojen’den Akbaba’ya ve Gırgır’a kadar birçok mizah dergisine yer veriliyor.

Dergide Sabahattin Ali ve Abdulhak Hamid Tarhan da; hayatları, eserleri ve haklarında yazılanlar yönünden ele alınıyor.

Dünyanın en iyi 10 öğretmeninden biri

Çocuk dosyasında ise “Dünyanın En İyi 10 Öğretmeni” arasında gösterilen Nurten Akkuş ile eğitimi ve çocuklarla ilişkisi üzerine yapılan röportajın yanısıra; Mustafa Ruhi Şirin’in medya ve çocuk ilişkisi üzerine kaleme aldığı üç kitabın tanıtımı ve Haşim Akın’ın “Afrika’da Çocuk Olmak” başlıklı yazısı yer alıyor.

Dergi, bu sayıda da Türkiye’nin okuma haritasını çıkarmış; 81 il genelinde belirlenen 10 sahaf ile görüşerek, bir önceki ay en çok okunan ilk üç kitabı derlemiş.

Bunlardan başka pek çok kitabın tanıtımının yapıldığı Kitabın Ortası dergisinde, Osmanlı’nın ilk güzel sanatlar okulu olma özelliğini taşıyan Arkeoloji Müzesi de, ressam ve arkeolog Osman Hamdi Bey özelinde tanıtılıyor.

Dergiyi online okuyabilir, pdf formatında indirebilirsiniz: //www.kitabinortasi.com/

Yayın Tarihi: 04 Nisan 2018 Çarşamba 09:28 Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2018, 10:19
banner25
YORUM EKLE

banner26