Kitabın Ortası Dergisi 16. Sayısıyla Raflarda

Kitabın Ortası dergisinin Temmuz sayısı raflardaki yerini aldı. Derginin 16. sayısı yine birbirinden değerli dosyalarla, ilim ve sanat dünyasından kıymetli isimlerle yapılmış söyleşilerle ve kitap tanıtımlarıyla bizi yaz sıcağının rehavetinden kurtulup okumaya davet ediyor.

Kitabın Ortası Dergisi 16. Sayısıyla Raflarda

Kitabın Ortası dergisinin Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu. Dergi bu ay bizleri kapağındaki İbn Haldun’un “İnsan alışkanlıklarının çocuğudur” sözüyle karşılıyor. Dosya konuları, röportajlar, okuma listeleri, kitap tanıtımları ve matbuat dünyasından haberlerle dergi, okurlarını Temmuz ayı boyunca meşgul etmeyi hedeflemiş.

Bu sayıda yine çok kıymetli isimlerle yapılan söyleşiler dikkat çekiyor. Bunlardan biri son dönemin önemli âlimlerinden Mehmet Emin Saraç Hoca ile yapılmış. Dergide “Bizim Evimiz Kur’an Medresesiydi” başlığıyla yer alan söyleşide Mehmet Emin Saraç Hoca, “Bizim evimiz tam bir Kur’an medresesiydi. Babam teheccüde kalkmanın bereketiyle soğuk kış gecelerinde dahi bütün aile efradını kaldırır, hepimize şefkatle davranır, o teheccüdünü kılarken biz abdestlerimizi alırız, sonra ders başlardı.” diyerek başlamış sözlerine.

Bu sayının söyleşilerinden biri de mutluluk konusu etrafında psikiyatrist yazar Mustafa Ulusoy ile yapılmış. Modern insanın mutsuzluğunun sebepleri ve devası üzerinde durulan söyleşide Ulusoy “Mutlulukla mutsuzluk, sevinçle keder, acıyla lezzet, kaybetmekle kazanmak arasında insan için bir fark kalmadıysa; hepsi kabulüyse; kalbi hepsinin aynı olduğunu bildiyse; işte o insan hayatın sırrına vakıf olmuştur ve artık insan-ı kâmildir. Bu insan benim nazarımda mutlu bir insandır.” söyleriyle meselenin künhüne vakıf olduğunu daha ilk sayfada aşikâr ediyor.

"Resmin şairi" Devrim Erbil, Turgut Uyar’ın oğlu H. Turgut Uyar ve TÜRGEV Yönetim Kurulu Başkanı Fatmanur Altun ile yapılan söyleşiler de bizi farklı hikâyelere ve tecrübelere ortak etmesi açısından önemli.

Bu sayının dosya konularından biri Türk edebiyatının önemli şairlerinden, adı melakoli ve hüzünle özdeşleşen Ahmet Haşim. “Biz zavallı insanlar, kalplerimizin elinde birer oyuncaktan başka bir şey değiliz” cümlesinin sahibi Halide Edip Adıvar da bir başka dosyanın konusu. Türk edebiyatının zarif isimlerinden Refik Halit Karay hayranları da bu ay Kitabın Ortası dergisini kaçırmasın diyoruz.

Bu ayın Müslüman âlimi İbn Haldun

“Dünyaya ilim öğreten Müslüman âlimler” köşesi bu ay sosyolojinin kurucularından ve fikirleriyle asırlar sonra bile bizi kendisine hayran bırakan İbn Haldun’u gündemimize taşıyor. İbn Haldun’un düşünce tarihine katkıları özellikle Mukaddime ve et-Tarih eserleri bağlamında değerlendirilmiş.

Arthur Schopenhauer’un Okumak İnsana Ne Kazandırır? ve Damon Young’un Oku­ma Sanatı kitapları üzerinden bu dahi isimlerin kitaba ve okumaya dair düşüncelerini ele alan bölüm dergiye önemli bir derinlik katmış. Okumak insana ne kazandırır soruna Arthur Schopenhauer şu cevabı veriyor: “Bir insanın okuduğu her şeyi muhafaza etmesini istemek yediği her şeyi midesinde muhafaza etmesini istemekten farksızdır. Yediği şey onu bedenen, okuduğu şey de zihnen beslemiştir ve o bunlarla ne ise o olmuştur.

Dergi bu sayısında Ste­fan Zweig’i ayın yazarı olarak belirlemiş ve yazarın Satranç, Bir Kadının Çökü­şü ve Montaigne kitapları üzerine değerlendirme yazıları kaleme alınmış. Küçük okurlar unutulduklarını düşünmesinler sakın. Bu sayıda onlar için de güzel okuma listeleri ve kitaplar var. İlgi çekici başlıklardan biri “Estetik ve Mahremiyetin Herc-ü Merci Klasik Türk Evi”. Türk evlerini, arkasındaki kültür ve dünya görüşü açısından ele alan yazı Hacer Yeğin tarafından kaleme alınmış.

Kitap tanıtımları bu ay da edebi klasiklerden sanata, psikolojiden sosyolojiye farklı kategoriye uzanan kitapları gündemimize taşıyor. Okuma listeleri, yeni çıkan eserler ve sergi haberleriyle Kitabın Ortası dergisi okurlarına Temmuz ayını dolu dolu geçirmeyi vaat ediyor.

Kitabın Ortası dergisini tüm seçkin kitapçılarda bulabilirsiniz. Ayrıca dergiye //www.kitabinortasi.com/ adresinden de ulaşmanız mümkün.

 

 

 

 

Yayın Tarihi: 04 Temmuz 2018 Çarşamba 14:32 Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 14:35
banner25
YORUM EKLE

banner26