Kardelen dergisinin 114.sayısı çıktı

Yayın hayatına başladığı ilk günden beri "Fikrin değerini bilenlere..." hitap eden Kardelen dergisinin 114. sayısı çıktı.

Kardelen dergisinin 114.sayısı çıktı

Kardelen bu sayısında; “Türk Dergiciliği” konusunu işliyor. Kapakta okuyucuya, 32 yıl önce yayımlanan Çıkış Beyannamesindeki “Bizimkinden daha geniş dergi mezarlığı bileniniz var mı? Yine de meydana getirilen her toplulukta ilk akla gelen faaliyet –ne büyük bir fikir açlığı içindeymişiz ki– ‘dergi çıkarmak’ oluyor.” sözüyle sesleniyor.

Ali Erdal yazısında dergilerle ilgili şu değerlendirmelere yer veriyor: “Dergiler; edebiyat içinde, hakikati, fikir haysiyetine en uygun şekilde en güzel, yalın ve sade olarak ifade vasıtası... Dergiler, devrilmeye ramak kalan trendeki kurtarıcı imdat kolu. Fikir has bahçesinin en güzel gülü... Bir kapakla gündem değiştirilebilir, birileri yüceltilir, birileri gözden düşürülebilir. Dâvâ, gelecek nesillere ve kalıcı eser kitaplara taşınabilir. Dergiler, ifadeye çalıştığımız mânâda ‘edep mektebi’...”

Bu sayıda Kardelen’den Haberler bölümünde, Türk Kimliği kitabının çıkış haberi ile birlikte Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesindeki tanıtım toplantısına dair detaylara ve ayrıca 13.Uluslararası Dergi Fuarına dair izlenimlere de yer veriliyor.

Üstad Necip Fazıl’ın "Kıraat Kitabı” adlı yazısı ile başlayan dergide her zaman olduğu gibi fikir yazılarına, şiirlere ve hikâyelere de yer veriliyor.

Yayın Tarihi: 11 Kasım 2022 Cuma 14:00
YORUM EKLE

banner19

banner36