Kardelen Dergisi’nin 111.sayısı çıktı

“Fikrin değerini bilenlere…” istinat eden Kardelen Dergisi’nin 111.sayısı çıktı. Kardelen’in yeni sayısında; “15. İslâm asrında ümmetin çaresizliği; küfrün postalları altında ezilen vatanlar, göçe zorlanan insanlar. Peki göç edenler Muhacir, ev sahipleri Ensar ahlâkı üzerine mi? Hicret ahlâkının, Ensar-Muhacir hukukunun neresindeyiz?..” konusu işleniyor.

Kardelen Dergisi’nin 111.sayısı çıktı

Dergi editörü yazısında özetle şunlara değiniyor; “Göçmenlerin dramını, bundan tam 6 sene önce Ekim/Aralık 2015 tarihli 86. sayımızda ele almışız. O gün meseleye, deniz yoluyla Avrupa’ya kaçmaya çalışırken botları batıp boğulan ve minik cesedi sahile vuran Aylan bebek üzerinden bakmışız. Sayı konusunu da şu cümlelerle ilân etmişiz; ‘Dünyanın gözü önünde insanlık, ölü balıklar misali sahile vuruyor. Vatanlarını savaşla, terörle, istikrarsızlıkla yaşanmaz hale getiren Batı’ya, son çare olarak sığınan göçmenlerin dramı…’

Üzgünüz ama o gün yaptığımız tespitler, koyduğumuz teşhisler zaman içinde aynıyla vuku buldu. 6 sene sonra geriye dönüp baktığımızda üzülmemek için, bugün yine göç ve hicret üzerinden ama bu kez Batı merkezli değil kendi cephemizden meseleye bakmaya gayret ettik.

Hâk bir iman ve doğru bir fikir üzerindeki bir dergi çok işe yarar. Bir dergi, milletinin, kanayan beyni, duyan kulağı, gören gözü, hisseden kalbi olur. Milleti adına tefekkür eder, geçmişin muhasebesini, geleceğin hedeflerini ortaya koyar. Milletinin rotasını çizer, ona yön tayin eder. Kısa vadeli, günlük, küçük menfaatleri peşinde koşanlar bu sebeple dergiyi, dergiciliği anlamaz, anlayamaz. Bu elbise onlara bol gelir ama milletin maşeri vicdanı bunu hisseder, anlar. Kardelen, 32. yaşının arefesinde 111. Sayısıyla okuyucusuyla buluştuğuna göre tespitimizin doğruluğunu söyleyebiliriz…”

Derginin 111.sayısında yer alan yazılardan bazıları şöyle:

Hicret ve Firar Ali Erdal

Göçmen Değil Muhacir Olabilmek – Kadir Bayrak

İnsan Hep Muhacir – Yavuz Sert

Duruş – Sinan Ayhan

Alt Tarafı İnsanlık – İlkay Coşkun

Ruhum Muhacir Gönlüm Ensar (şiir) – Hızır İrfan Önder

Hayali (şiir) – Murat Yaramaz

Dünyanın En Kısa Hikayesine Nazire (hikaye) – Av.Mustafa Büyükgüner

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih Öncü
Fatih Öncü - 1 yıl Önce

Çok güzel ve özgün bir dergi

banner36