Karçiçeği Erzurumda açmış bir çiçek idi

Karçiçeği’nin altıncı sayısında, editör Nazir Akalın okuyuculara ‘Merhaba şiirdeğer okuyucu’ diye hitap ettiğine göre dergi bir ‘şiir dergisi’ sayılabilir..

Karçiçeği Erzurumda açmış bir çiçek idi

 

Şair Nazir Akalın, Erzurum’dayken katkıda bulunduğu Mina, Palandöken gibi dergilerin yanı sıra hep öncüsü kendisi olan bir dergi çıkarma arzusu duymuştu. O sıralar mektuplaşıyorduk ve yüz yüze tanışmamıştık. Nitekim mektuplarından birinde “İncesaz” adını verdikleri bir derginin hayata geçirilmek üzere olduğundan söz etmişti. İncesaz’ı beklerken Karçiçeği çıkagelmişti. Gel zaman git zaman Ankara’ya taşındı ve tanıştık. Derginin adı konusundaki bu değişikliği sorduğumda arkadaşlarıyla öyle karar verdiklerini belirtmişti.

Erzurum, kar ve çiçek

Karçiçeği dergisi

Karçiçeği, Erzurum’da altı sayı çıkmıştır ve bu, derginin birinci devresidir. İkinci devresi ise Nazir’in Ankara’ya gelmesinden sonraya rastlar. Fakat bu devrede sadece iki sayı yayınlanabilmiştir. Ankara devresinde Karçiçeği’nin sayı numarası 1’den başlatılmıştır. Hepsini toplarsak sekiz sayılık bir toplamdan söz edeceğiz.

“Karçiçeği” adlandırması sanırım bir Erzurumluluk vurgusudur. Kar, Erzurum’la neredeyse özdeş bir figürdür; bu durumda dergi de bir çiçek olmaktadır; işte Karçiçeği… Gerçekten de çiçek gibi bir dergi görünümündedir.

Dergi yönetimi, ana kadrosu

İlk sayısında derginin genel yayın yönetmeni İlhami Ünal ise de, dergi ikinci sayıdan itibaren Nazir Akalın’ın yönetiminde çıkmıştır. Bu durum derginin Ankara devresi için de geçerlidir. Derginin sanat danışmanı Hakan Hadi Kadıoğlu’dur. Dördüncü sayıdan itibaren sanat danışmanı Taceddin Şimşek olmuştur. Derginin ilk sayısında Kadıoğlu’nun çizdiği bir Necip Fazıl posteri de okuyucuya hediye olarak verilmiştir.

Karçiçeği dergisi

Derginin ilk sayfa yazısı “Mükemmeli Arayış Eylemi: Şiir” başlıklı poetik bir yazıdır ve Hakan Hadi Kadıoğlu tarafından kaleme alınmıştır. Nazir Akalın ise dergide şiirlerinin yanı sıra ‘kültür şiiri’, ‘şiirin bu ülkede susuşu’ gibi poetik bazı konularda ve Necip Fazıl hakkında yazmış, dergide ayrıca uzun sayılabilecek bir öyküsü yayınlanmıştır.

Necip Fazıl ilgisi

Derginin Necip Fazıl’a ilgisi birçok vesileyle gösterilmiştir. Kadıoğlu’nun ilk sayıda ek olarak verilen Necip Fazıl posteri, bir de Ankara devresinin ikinci sayısında kapağa basılmıştır. Yine ilk sayıda Taceddin Şimşek’in “Ustama Mektup” başlıklı yazısı ile ikinci devrenin ikinci sayısındaki Necip Fazıl dosyası bunu yeterince gösterir. Dosyada Taceddin Şimşek, Nazir Akalın, İsmet Kösoğlu ve Celâl Tarakçı’nın yazıları yer almıştır.

Dergideki bir diğer dosya da Necip Fazıl’ın yakın arkadaşlarından Osman Yüksel Serdengeçti hakkında altıncı sayıdaki ufarak dosyadır. Bu dosyaya Nazir Akalın “Serdengeçti’ye Ağıt” başlıklı şiiriyle, İlhami Ünal bir yazısıyla katkıda bulunmuş ve Serdengeçti’den bir alıntı yazıyla dosya desteklenmiştir.

Karçiçeği şairleri

Karçiçeği’nin şair kadrosunu şöyle tespit edebiliriz: Nazir Akalın, Nurullah Genç, Hakan Hadi Kadıoğlu, Ferid Aydın, Selami Ece, Yılmaz Güneş, Mehmet Efe, Sedat Umran, Orhan Kemal Tavukçu, Taceddin Şimşek, Suat Sucu, Hasan Akçay, M. Hanifi İspirli, Mehmet Başkak, Mustafa Karaosmanoğlu, Mehmet Türkan, Hasan Akçay, Devletşah Korkmaz, Edip Kutay, M. Emin Alper, Şems-i Can, Yaşar Bedri Özdemir, Sıddık Akbayır, M. Köksal Taştan, Özcan Ünlü, Mehmet Mercan, Fatma Altıyaprak, Tayyib Atmaca, Nurettin Durman, Ahmet Tevfik Ozan, Mehmet Aycı, Şahin Taş, Mustafa Özçelik.

Yazıcılar kadrosu

Karçiçeği dergisi

Dergide şiir dışında yazanlar ise -bir kısmı şair de olan- Hakan Hadi Kadıoğlu, İlhami Ünal, Devletşah Korkmaz, Nazir Akalın, Mehmet Mehterbaşıoğlu, Yaşar Bayar, Taceddin Şimşek, A. F. Şahin, M. Orhan Okay, Turan Karataş, Feridun Alper, Nurullah Genç, Mehmet Münir Dedeoğlu, Tarık Çakır, M. Hanifi İspirli, A. Baki Koşar, Mustafa Kutlu, Selman Can, Şahin Farsak, İsmail Esti, M. Hanifi İspirli, Mucip Kına, İbrahim Hakkı Aydın, Şafak Karakaya, Yakup Şafak, Cumali Ünaldı Hasannebioğlu, Mehmet Yılmaz, Erdal Noyan, Zemine Olgun, Mehmet Mutlu Arpaçay, Behzad Nesimioğlu, Cem Kolçak, Selahaddin Tozlu, İsmet Kösoğlu, Celal Tarakçı, Refik Fikret Sağnak, Eyyüp Ay, Necdet Ekici, Necip Fazıl Duru, Zübeyde Şenderin, Cevat Özyurt, Mehmet Aycı, A. Vahap Akbaş, Beyza Kara, Ümit Meriç Yazan, Orhan Ceylan gibi yazarlardır.

Tercümeler, röportajlar

Dergide Farsçadan birkaç tercümesiyle Şehrazad Şehzadeoğlu dikkat çekmektedir.

Karçiçeği’nin röportajları da ilgi çekicidir: Özgün Ajans Tiyatro Topluluğu adına Mustafa Arıcı ile Mesut Ünal’ın, Hasan Akçay’la Nazir Akalın’ın, Orhan Okay Hoca ile Turan Karataş’ın, Süleyman Ateş’le Ahmet Seven’in röportajlarını anabiliriz.Nazir Akalın, Şairin Eldivenleri

Nazir’in ilgi alanları, gayretleri

Son dönem Erzurum dergileri içinde Nazir Akalın’ın şiir ve edebiyat alanındaki gayretlerini belirginleştiren, daha çok onun beğeni ve seçmelerini yansıtan bir dergidir Karçiçeği. Buradaki verimlerinden bir kısmı, düzyazılarının toplandığı Şairin Eldivenleri adlı kitabına girmiş olmalıdır. Burada yayınladığı şiirleri şiir kitaplarına girdi mi bilemiyorum. Doğrusu -her ölüm gibi- vakitsiz olan ölümüyle, bütün şiirlerine yayınlanmış şiir kitaplarında yer verememiş olmalıdır. En yakın dostları ölümünün ardından düzyazılarını bir kitapta (Şairin Eldivenleri) topladılar ama toplu şiirlerinin de neşredilip edilmediğini bilemiyorum.

Merhaba şiirdeğer okuyucu

Karçiçeği, toplam sekiz sayılık ömrü, Erzurum ve Ankara devreleri, yer verdiği şairler ve yazarlar kadrosuyla dergicilik tarihimizin ilgi çekici malzemeleri arasında yerini almıştır. Şairler ve yazarlar kadrosunun -nicelik olarak- neredeyse tam bir dengede göründüğü derginin altıncı sayısında, editör Nazir Akalın okuyuculara “Merhaba şiirdeğer okuyucu” diye hitap ettiğine göre dergi bir ‘şiir dergisi’ sayılabilir. Yayınlanan şiirlerin yanı sıra düzyazılardaki konu dağılımının poetik konular, şiir ve şairler üzerinde yoğunlaşması da derginin bu özelliğini besleyen bir etmendir. Sonuçta bir şairin dergisidir Karçiçeği ve fakat şair, bu dergide bir de öykü yayınlamıştır.

 

Yusuf Turan Günaydın yazdı

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2012, 05:16
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13