Karabatak'ın 63. sayısı yayımlandı

Karabatak dergisi 63. sayısında daha önce dergilerde dosya konusu olmamış bir konuyu ele aldı, Edebiyat ve Yaşlılık. Dosya konusu olan yaşlılık, sadece dosya yazılarıyla değil, sahanın uzmanlarıyla görüşülerek konu baştan uca ele alınmış ve arşivlik bir sayıyla okurların dikkatine sunulmuş.

Karabatak'ın 63. sayısı yayımlandı

Yaşlılık üzerine akademik çalışmalarıyla tanınan, Türkiye’nin ilk gerontoloji bölümü kurucusu Prof. Dr. İsmail Tufan’la gerontoloji üzerine yapılan röportajda Tufan, dünyada ve Türkiye’de yaşlılık, yaşlanma, yaşlı bakımı gibi konuları aydınlatıcı cevaplarıyla açıklıyor. Gerontolojinin ne olduğu, ülkemizde yapılan ve yapılması planlanan çalışmalar, yaşlılığın ne olduğu, tanımları gibi konular bu röportajın konusunu oluşturuyor. Ayrıca yine sahadan bir çalışma olarak Pendik Akbal Yaşlı Bakım Merkezi Sorumlu Müdürü Melisa Ulutaş’la yaşlılık, yaşlı bakımı, yaşlılık hastalıkları, insan hazinelerimiz olan yaşlılarımız üzerine kapsamlı bir söyleşi de Karabatak’ın 63. sayısında. Bir yaşlı bakım merkezinin yapısı, işleyişi, misafirlerine yaklaşımı, personel yeterliliği gibi konular, Sorumlu Müdür Melisa Ulutaş’ın mesleki tecrübesiyle birlikte okura sunulmakta.

Yaşlılığın gerontoloji, psikoloji, edebiyat gibi çeşitli veçhelerden ele alındığı dosya yazılarıyla da konu kapsamlı bir şekilde irdelenmekte. Yaşlanmak yaş-almak gibi kavramlar sorgulanırken yaşlanma sürecinde psikolojik süreçlerin incelendiği, yaşlı bakımı ve aile yapısı gibi konular dosya yazılarında detaylı bir şekilde işlenmekte. Yine dosya yazılarında edebiyatta yaşlılığın karşılığı da örnekleriyle incelenmekte.

Bu sayımızın ana röportajıysa sinema eleştirmeni ve yazar İhsan Kabil’le gerçekleştirildi. Rahşan Tekşen’in sorularına samimi yanıtlar veren Kabil; eğitiminden çalışmalarına, film listelerinden sinemada kültür konusuna çok önemli açıklamalarda bulundu. Bir filmi zenginleştirenin yazılı kaynaklar olduğuna işaret eden Kabil, “Seyretme eylemindeyken onun mahiyetini de düşünmeli, neden ve nasıl gerçekleştiğini kavramalıyız,” diyerek izleyicinin dikkat etmesi gerekeni gösteriyor. Bu sayıda Projektör bölümü konuğumuzsa genç öykücülerimizden Demet Şahin. “Hikâyeyi olay ya da durumda değil, onlara rengini veren duyguda görüyorum,” görüyorum diyen Şahin, genelde öykü, özelde kendi öyküleri üzerine sorularımızı cevapladı.

Bu sayımızda da D. Mehmet Doğan dil üzerine eleştirileri yazılarına devam ediyor. Mustafa Köneçoğlu, roman nasıl/niçin okunur sorusuna cevap arıyor. Hasan Akay ve Ali Ömer Akbulut şiirin poetikası üzerine çalışmalarını, şiirin neliği üzerine tefekkürlerini bu sayıda da kayıt altına alıyorlar. Bu sayının gezi yazısındaysa F. Hande Topbaş okurları Tunus’a götürüyor. Tiyatro bölümünde Derya Özer, Saloz’un Mavalı oyununu masasına yatırıyor. Oyunun içeriğinden çevirisine dek geniş kapsamlı bir bakış açısıyla inceliyor eseri. 

Şiir, öykü, poetika, deneme; görsel sanatlar, gezi ve tiyatro yazıları bu sayıda da okurların ilgisinden kaçmayacaktır. Bu sayıda yeni çıkan kitapların ele alındığı kapsamlı bir kitap inceleme bölümü de meraklı okurları bekliyor.

63. seferinde Karabatak, okurunu tekrar selamlamaktan memnun, uçuşunu sürdürüyor…

Yayın Tarihi: 03 Ağustos 2022 Çarşamba 11:00
YORUM EKLE

banner19

banner36