Kadem'de musiki bir nostalji değil

Üç aylık musiki ve edebiyat dergisi olarak çıkıyor Kadem. Kadem’de neler var neler... Savaş Ş. Barkçin'den Mustafa Çıpan'a bir çok değerli yazı..

Kadem'de musiki bir nostalji değil

 

Üç ayda bir yayınlanan musiki ve edebiyat dergisi Kadem, musikiyi kültürüyle, felsefesiyle, edebiyatıyla, tarihiyle anlatan yazı ve röportajlarıyla yedinci sayısına ulaştı.Kadem dergisi

Bir edeb yolu olarak musiki

Araştırma Kültür Düşünce Eğitim ve Mûsikî Derneği’nin yayını olan Kadem dergisinin ilk sayısında yer alan Savaş Ş. Barkçin’in “Bir Edeb Yolu Olarak Musiki” yazısının başlığını, derginin çıkış mottosu olarak da görmek mümkün. Celaleddin Çelik, Nebahat Konu Yılmaz, Mustafa Çıpan, Ali Ulvi Mıhoğlu araştırma yazıları, denemeler ve röportajlarıyla dergiye katkıda bulunan başlıca isimler arasında yer alıyor. Musikinin “çınar isimleri” ile yapılan röportajlar ve portre yazıları, müzikle, tefekkürle, kültürle ve edebiyatla ilgili yazılar, denemeler Kadem’in sayfaları arasında dolaşırken sıklıkla rastladığımız güzellikler.

Derginin ilk yedi sayısı içinde değinebileceğimiz başlıca yazı ve röportajlar ise şöyle sıralanabilir: Derginin ikinci sayısında Savaş Barkçin’in “Tefekkür mü Felsefe mi?” başlıklı yazısı, modern felsefenin kelimenin kadim anlamı olan “bilgi ve hikmet sevgisi”nden uzaklaştığını anlatarak İslam’da tefekkürün anlamını ve farkını özetleyen tartışılması gereken bir yazı.  Kadem’in üçüncü sayısında Barkçin bu yazının devamını getiriyor ve tefekkürün felsefeden farklı olarak hayattan kopuk olmadığını anlatıyor.

Altıncı sayıda Tülûn Korman ile Nebahat Konu Yılmaz’ın yaptığı ve musikimizde “meşk”in önemini vurguladığı röportaj dikkat çekici.

Kadem dergisiNota arşivi de var, ney dersleri de…

Mustafa Cemil Efe’nin “Bismillah” hattı ile kapağı şenlenen yedinci sayısında ise Cüneyt Kosal ile yapılan kapsamlı söyleşide bestekârı yakından tanıyoruz. Merhum Safer Dal’ın talebesi olan Kosal için Tuğrul İnançer, “Lokomotif Cüneyt” lakabının hakkını verdiğini söylüyor.

Her sayının sonunda yer alan “Nota Arşivi” bölümünün yanı sıra Salih Bilgin’in “Ney Dersleri” de, müziği “okumakla” yetinmeyip icra etmeye de talip olanlara yardımcı olabilecek bilgiler içeriyor. Tabii ki dergi sayfasından “meşk” yapılmaz ama zaten “meşk” yapanın da işine yarayacak sayfalar barındırıyor Kadem dergisi.

 

Suavi Kemal Yazgıç, Kadem dergisinin sayfalarında küçük bir tur attı

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2012, 15:56
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nimet
Nimet - 7 yıl Önce

Evet Kadem dergisi dolu dolu olan, musiki geleneğini devam ettirmek isteyen bir dergi. Allah muvaffak ede, bu yolda sabit"kadem" eyleye.

fatma
fatma - 7 yıl Önce

kadem dergisinin yeni sayısını merakla bekliyorum.Ney dersleri de veriliyor,yeni bir makam öğretiliyor,çok kaliteli.

banner19

banner13