İstanbul dergisinden 'değerler eğitimi' dosyası

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, kadrosunda çok önemli isimlerle, örnek olacak bir eğitim ve kültür dergisi çıkarıyor. Mustafa Uçurum bu dergi üzerine yazdı.

İstanbul dergisinden 'değerler eğitimi' dosyası

Edebiyat dünyamızda mesleği öğretmen birçok isim var. Dergiler çıkaran, kitapları olan, dergilerde yazan bu isimler edebi eserler vermenin yanında öğrencilerine de yol gösterici olarak destek olmaktalar. Okullarında öğrencileriyle çıkardıkları dergiler bunun en somut göstergesi. Bursa’da Yunus Emre Altuntaş’ın Âsım dergisi, Sivas’ta Hüseyin Kaya’nın 12 yıldır devam eden Harf dergisi bu çalışmaların ilk akla gelen örnekleri.

İstanbul’a yakışan bir dergi “İstanbul”

İstanbul, şairler ve yazarlarımızın yoğun olarak yaşadığı illerimizin başında geliyor. Edebiyatın taşra damarı canlılığını hep korusa da İstanbul’un yeri elbette her yönden farklıdır ve bu da İstanbul’da yaşayan isimler düşünüldüğünde beklenen bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, yayın kurulunda Ali Ayçil ve Mahmut Bıyıklı’nın da yer aldığı bir dergi çıkarıyor. 9. sayısına ulaşan dergi, bir milli eğitim dergisinden çok; edebiyat, kültür, sanat dergisi kimliğiyle yayın hayatını sürdürüyor. Bu tarz dergilerde görmeye alışık olduğumuz Milli Eğitim Müdürlüğü’nün faaliyetleri tarzındaki haberler bu dergide yok. İstanbul dergisi, tam anlamıyla bir “dergi.

İşin mutfağında Ali Ayçil ve Mahmut Bıyıklı gibi ehil isimler olunca ortaya çıkan İstanbul dergisinde yazan isimler bizler için hiç de yabancı değil. Cihan Aktaş, Said Yavuz, Yıldız Ramazanoğlu, Ercan Yıldırım, Hüseyin Akın, Suavi Kemal Yazgıç, Ahmet Edip Başaran, Şeref Akbaba ve daha birçok isim dergide yazıyor.

İçeriği, usta kalemlerden alıntılarla da zenginleştirilen İstanbul dergisi, alanında usta isimlerle yapılan söyleşilere de yer veriyor. 9. sayıda Kemal Sayar, Belkıs İbrahimhakkıoğlu ve Nevzat Tarhan’la yapılan söyleşiler yer alıyor.

Değerler eğitimi özel sayısı

Müfredatın, evrakların, mesai saatlerinin dışında güzel bir şeyler yapmak için çıkarılacak bir dergi birçok yönden daha faydalıdır. Değerler eğitimi, son yıllarda üzerinde en çok durulan konulardan biri. Ne yazık ki üzerinde durulduğu kadar somut sonuçların alındığını söylemek mümkün değil. Sadece göstermelik pano çalışmalarıyla, üstünkörü hazırlanan dosyalarla değerler eğitimini vermeyi düşünmek sadece hayal olur.

Dergide bu minvalde yazılar kaleme alınmış. Özellikle Kemal Sayar’ın söyleşisi çok önemli. Değer kazandırmak üzerine uzun soluklu bu söyleşide işin uzmanından aksaklıkları öğrenmek, çareleri kavramak en önemli kazanç olarak dergi sayfalarında okuyucularını bekliyor. Kemal Sayar, söyleşinin özünde “aile”yi işaret ediyor. “Modern çağla birlikte aile de yara alıyor.” derken ailenin kurtuluşuyla ancak değerlerin anlam kazanacağına değiniyor.

İstanbul dergisinin bu sayısı, değerler eğitimi el kitabı olacak mahiyette yetkin çalışmalarla donatılmış. Bütün dersleri bir anlığına da olsa kenara bırakıp Kemal Sayar’ın söyleşisini, Ercan Yıldırım’ın Nurettin Topçu yazısını, Hüseyin Akın’ın adalet konulu yazısını, Nevzat Tarhan’ın değerler eğitiminin nasıl öğretilmesi gerektiğini anlattığı söyleşisini ilk ders olarak okutmak gerek.

Dostluğun sözlük anlamlarını kavratmak yerine, Ahmet Edip Başaran’dan şiir tadında “Dostluğun Poetikası"nı okumak gerek öğrencilere derste. “Toprağın gözlerinde her dem insanı demleyen ölümden daha gerçek hangi dost var?” sorusunu yineleyerek.

Değerler eğitimi olmadan ders olmaz diyerek değerlere anlam katmak için herkes üzerine düşeni yapmalı. İstanbul dergisi, hazırladığı bu titiz dosya ile bu kanayan yaraya dikkat çekiyor. Değerler eğitimini merhamet eğitimiyle besleyerek, aileleri bu eğitimin en önemli parçası yaparak ve her işin başına asli değerlerimizi getirerek kazanacağımız değerlerin çoğalmasını isteyerek daha güzel bir geleceğe uzanabiliriz.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün dergi çalışması umarım ki başka illere de örnek olur. Milli Eğitim ki bu işleri en ehil şekilde yapabilecek isimlerle dolu. Yeter ki destek olunsun.

 

Mustafa Uçurum yazdı

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2015, 16:21
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13