İhsan Deniz 35 yıllık şiir serüvenini anlatmış

İhsan Deniz ile, toplu şiirleri 'Dut Ağacında' hakkında Hece dergisinde Mehmet Solak bir söyleşi gerçekleştirmiş. Mustafa Uçurum, bu söyleşi ve toplu şiirler hakkında yazdı.

İhsan Deniz 35 yıllık şiir serüvenini anlatmış

Hiç kuşkusuz ayrı bir tadı oluyor toplu şiirlerin” diyor İhsan Deniz, Hece dergisinin Kasım-2015 tarihli 227. sayısında kendisiyle yapılan söyleşide. Toplu şiirler şairler için ayrı bir güzellik olarak kabul görse de okuyucu için de büyük bir zenginliktir. Şairin şiir serüvenini derli toplu olarak elinde bulundurmak, bir şairin şiirlerinin tümüne ulaşabilmek şiir okuyucusu için de önemli bir kazançtır.

İlk şiirlerinden başlayıp da en son yazdığı şiire kadar uzanan şiir yolculuğunda şairin yoldaşı olmak isteyen okuyucular, şairlerin toplu şiirlerini hep büyük bir merakla beklemişlerdir. Son yıllarda yayınevleri birçok hatırı sayılır çalışmaya imza atarak, şairleri hayattayken toplu şiirler hazırlayarak hem şairi hem de okuyucuları memnun ediyorlar. Şu da bir gerçek ki şair şiirler yazmaya devam ederken, hazırlanan toplu şiirler kitabın hazırlandığı tarihi kapsamış olsa da ilk şiirlerden itibaren oluşturulan bu tür çalışmalar da bir arşiv görevi üstlenebilmektedir.

İhsan Deniz, üçüncü bir “toplu şiirler”le okuyucunun karşısına çıkmış olsa da 1991 yılında yayınlanan toplu şiirleri hiç gündeme gelmiyor. 2005 yılında yayınlanan toplu şiirleri Buz ve Fire, şairini de çok mutlu eden bir çalışma oluyor. Şimdi de Hece Yayınları, Dut Ağacında adıyla İhsan Deniz’in 1980-2015 yıllarını kapsayan toplu şiirlerini okuyucu ile buluşturdu. Bu eser, şairin tüm şiir kitaplarını içine alması bakımından önemli bir çalışma.

Şairin tarih şerididir toplu şiirler

İhsan Deniz, '80 kuşağı dendiğinde akla gelen, ismi unutulmayan şairlerimizden. Şiirleriyle, şiir üzerine çalışmalarıyla, dergisiyle özel bir yere sahip olan İhsan Deniz, şiirle olan irtibatını hiç koparmadan ilk günkü şevk ile devam ediyor şiirlerine. Toplu şiirleri Dut Ağacında’yı ilk gördüğünde hacmine bakıp “Çok yazmışım.” dese de, şiirle arasına hiç mesafe girmemiş bir şair için otuz beş yıllık bir emeğin derli toplu olarak büyük bir hacme ulaşması ve bu şekilde sunulması çok görülmemeli. Çıkardığı kitaplar, dergilerde yayınlanan şiirleri ile İhsan Deniz, şiirimizde izlenmeyi hak eden bir şairdir.

Toplu şiirler, şairin şiir hafızasıdır aynı zamanda. İyi şiirler bırakmak için şiirler yazar şair. “ 'Pek az' şiir kalması için 'pek çok' yazması gerekir şairin” diyor söyleşide şair. 12 şiir kitabı bulunan İhsan Deniz, uzun yıllar süren şiir serüveninde hiçbir kitabını diğerinden ayrı tutmuyor. “Her biri belli bir düzeyi işaret ediyor.” diyerek kitaplarının hayatındaki yerini de işaret ediyor. Toplu şiirler de böylelikle şairin şiir çizgisine tek elden ulaşma, şiirleri bir tarih şeridini takip eder gibi değerlendirme imkânını da sunuyor bizlere.

Şiir daima kendini yeniler

Şairlerin şiir üzerine düşüncelerini paylaşmaları hem şiirimiz adına hem de şairin şiir dünyasını tanımamız adına önemli çalışmalardandır. Şiirimizin geçmişten gelen uzun soluklu serüveninin takibi için şairlerin sözleri kıymetlidir.

Hayat devam ederken ve şiir de hayatın ortasından beslenirken şairler şiirle olan irtibatlarını sıkı tutarak şiire ahenk katarlar. Bunu yaparken hassas denge, şiirin yüzünü ağartmaktır. Umut vadeden sözlere ihtiyacı var şiirin. Bu minvalde düşünen şairler şiire de edebiyat dünyamıza da güç vermekteler.

İhsan Deniz de şiirden yana umudu olan şairlerden. “İyi de kötü de yan yana gelebilir şiirde” diyor. Bunu sadece günümüz şiiri için değil, geçmiş dönem şiirimiz için de söylüyor. Şiirin takibi için de dergilerin takip edilmesini tavsiye ediyor. “Şiir öldü.” sözüne ise değinmek dahi istemiyor.

Son olarak “İhsan Deniz nasıl anılmak ister?” diye soruluyor şaire. Cevap “Dut Ağacında” konuşan şaire yakışır cinsten: “Soru işareti olarak: Kederine ve kaderine boyun eğmiş biri.”

Mehmet Solak’ın geniş açılımlı bir yazı ile desteklediği söyleşide İhsan Deniz’in şiir dünyasının tüm kapıları sonuna kadar okuyucuya açılıyor. İlk şiirinin yayınlandığı Yönelişler dergisinden başlayan ve günümüze kadar uzanan uzun yolculuğuna bizleri de ortak ediyor.

Hece dergisi, merakla beklenen sayılarıyla ve dopdolu içeriğiyle hayatın nefes nefese koşusu içerisinde bizlere “iyi ki edebiyat var” dedirtmeye devam ediyor.

 

Mustafa Uçurum yazdı

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 15:42
YORUM EKLE

banner19