İcat Taci'den lunacami projesi!

Birdirbir dergisi, 45. sayısını (Temmuz-Ağustos) Şehadet Özel Sayısı olarak yayınladı.

İcat Taci'den lunacami projesi!

Eğlenceli din eğitimi ve kültür dergisi Birdirbir, Temmuz-Ağustos sayısını birleştirdi ve özel bir sayı yaptı. Kapağında, arkasında bıraktığı köpüklerin güvercin olup uçuştuğu Mavi Marmara gemisi var. 45. sayı, Şehadet Özel Sayısı.Birdirbir

Din eğitiminin ciddi yüzü epey tebessüm etti

Birdirbir dergisi, alt başlığından da anlaşılacağı gibi, eğlenceli bir dergi. Üstelik bununla beraber din eğitimi görevini de ifa ediyor. Çocukların gülerken hadis öğrenebilecekleri, hayatın içinden bildikleri kavramlar ve detaylarla Allah’ın isimlerini keşfedebilecekleri bir dergi. Çocuklar kadar yaramaz, çocuklar kadar masum, çocuklar kadar idealist karakterler var dergide. Din eğitiminin ciddi yüzü Birdirbir ile epey tebessüm etti. Dileriz bu yüz hep böyle kalır.

Tik tak tik tak

Bu sayının ilk sayfasında bizi güzel bir şiir-dua karşılıyor. Muaz Yanılmaz’ın şiiri, Hasan Aycın ustanın çizimiyle;

“Allah’ım koca bir saat bıraktın içimize,

Sen’sin onu uyutmadan tik tak tik tak çalıştıran” diyor.

Lunacamide salıncak da var

Derginin hemen her sayfası şehadet ikliminden kokular saçıyor. Dergi, şehit, şüheda, şehadet, şehitlik, meşhet kavramlarını da çocuklarımızla tanıştırıyor.

İcat Taci’nin lunacamisi görülmeye değer, özellikle büyük amcalar tarafından. Camilerin çocuklar açısından daha cazip hale getirilmesi önemli bir nokta. İcat Taci, bu nedenle düşünmüş taşınmış ve lunacami projesini çizmiş. Camilerimizden gökyüzündeki yıldızları inceleyebilsek, çocuklar bahçesinde salıncağa binebilse, avlu içinde kaykay kaysa fena mı olurdu?

Ey ulu Peygamberimiz nerdesin?

Biz çocukken çok dinlerdik. Ezberlemiştik. Hâlâ içimizde, o biraz kederli, çokça coşkulu, iman gücünü hissettiren atmosferi durur. Mehmet Akif’in “ordunun duası” şiiri. Şiir, poster kıvamında sunulmuş, ne de güzel olmuş. Kopartıp duvara mı asmalı, yoksa bozmadan dergide mi bırakmalı? Bu şiir, bu ezgi inşallah şimdiki çocukların da gönlüne kazınır:

Birdirbir 45
(+)

Yılmam ölümden, yaradan, askerim;

Orduma “gazi” dedi Peygamber’im.

Bir dileğim var, ölürüm isterim:

Yurduma tek düşman ayak basmasın!

Amin! Desin hep birden yiğitler,

“Allahu ekber!” gökten şehitler,

Amin! Amin! Allahu ekber!

Abone olmalı

Batuta, yeryüzü mescidinde, şehitlerin mekânlarını geziyor bizim için… İbrahim, Hasan ve Hatice’nin maceraları da görülmeye değer. Bir kişinin başarısız (!) olduğu bir eyleme cevap olarak, binlerce kişinin nasıl harekete geçtiğinin, insanı coşturan çizimleri. Gazze’ye binlerce gemi…

Birdirbir dergisine bir yıllık abonelik 60 TL. Çocuklarınızı ve hatta kendinizi bu dergiden mahrum etmeyin.

 

Rabia Kardaş haberdar etti

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2010, 20:40
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26