Her çocuk keşfedilmeyi bekleyen bir kıta

Bayrampaşa Bilgi Merkezi’nin bünyesinde gerçekleştirdiği pek çok çalışmadan biri de, iki aylık periyotla yayımlanan Hayal Treni dergisi.. Dergi sekiz senedir yayınlanıyor ve kırkıncı sayısına ulaştı..

Her çocuk keşfedilmeyi bekleyen bir kıta

 

Bayrampaşa Bilgi Merkezi, sekiz yıldır aralıksız, ilköğretim çağı çocuklarına hizmet veriyor. Kültürel etkinlikler, spor kulüplerinin faaliyetleri, etüt hizmetleriyle çocukların kendilerini keşfetmelerini, yarınlara bilinçli hazırlanmalarını amaçlıyor. Bilgi Merkezi’nin bünyesinde gerçekleştirdiği pek çok çalışmadan biri de, iki aylık periyotla yayımlanan Hayal Treni dergisi.

aÇocukların olduğu her yerden geçer

Hayal Treni dergisi, Edebiyat-Basın-Yayın Kulübü’nün yönetiminde çıkıyor ve yazılarının tamamı çocukların şiir, deneme, hikâye ve masallarından oluşuyor. Çocukların yazılarını yayına hazırlayan kulüp hocası Ahmet Mercan ve grafik tasarım ve uygulamasını gerçekleştiren bendeniz ilk sayıdan itibaren derginin mutfak görevini ifa ediyoruz.  Başta tüm dergileri çıkmadan satır satır okuyup katkılarını dile getiren Genel Koordinatörümüz Erhan Erken, Müdürümüz Kemal Kıdıl, müdür yardımcılarımız ve tüm hocalarımız Hayal Treni’ne büyük önem veriyorlar.

Çocuklar tarafından çocuklar için çıkan ve küçük büyük herkesin ilgisine muhatap olan Hayal Treni, geçtiğimiz günlerde 40. sayısını yayımladı. Kırkıncı sayı ile birlikte bir de envanter sunan Hayal Treni, özellikle bilgi evleri için ilham kaynağı oluyor.h

İlk sayıdan 40. sayıya kadar dergide çok şey değişti. İlk sayımızı iki renk ve 16 sayfa olarak çıkarmıştık. Şimdi dört renk ve 36 sayfa olarak devam ediyoruz. Zamanla trene vagonlar ekledik, treni şehirlerarası yolculuğa gönderdik. Bundan sonra belki de yurtdışına gider, kim bilir…

Bilgi Merkezi’nin ilk kuruluş yıllarında Belediye Başkanı olan ve şu an İstanbul Milletvekili Sn. Hüseyin Bürge, Hayal Treni’nin en iyi şekilde çıkması için tüm desteğini veriyordu. Şimdiki Belediye Başkanı Sn. Atila Aydıner de aynı şevk ve heyecan ile Hayal Treni’ni ve çocuklarımızı destekliyor, onların tüm taleplerini karşılamaya çalışıyor. Başarı da ancak bu tip bir ekip ruhuyla olabiliyor.

aİlk sayıdan 40. sayıya ulaşıncaya kadar 893 yazar adayından 817 şiir, 452 deneme, 197 hikâye, 108 masal yayınlanmış. Nazmiye Kaya Bilgi Evi ve Altıntepsi Bilgi Evi’nin de iki ayrı vagon olarak yer aldığı dergi renkli baskı ve otuz altı sayfa olarak yayımlanıyor.

İsmini çocukların koyduğu, logosunu Güzel Sanatlar Kulübü’nün çizdiği derginin kırkıncı sayısında deprem bölgesi ile dayanışmaya örneklik eden Van-Erciş’ten üç köy okuluyla mektuplaşmalar yer alıyor. Bilgi Merkezi öğrencilerinin gönderdiği mektuplara yazılan cevaplar kırkınca sayıya denk gelmiş ve ayrı bir duygusallık oluşmuş. Sevgi dilinde ortaya çıkan kucaklaşma, büyüklere örneklik oluşturacak mahiyette.g

Her çocuk keşfedilmeyi bekleyen bir kıta

Edebiyat-Basın-Yayın Kulübü Hocası şair Ahmet Mercan, Hayal Treni ile ilgili şunları söyledi: “Yıllardır sessiz sedasız yayımlanan Hayal Treni, çıkış öyküsü ve yayın hayatı ile bütün kurumlara ilham veriyor. Çocukların doğru yönlendirildiğinde büyüklere ilham olacak duygu dünyalarını nasıl da güzel ortaya koyduklarının bir göstergesidir bu çalışma. Her çocuk keşfedilmeyi bekleyen bir kıtadır. Bu keşif yolculuğuna birlikte çıkıyoruz. Bilgi ve kurallara boğmak yerine edebiyat zevkini hissettirecek yaklaşımı önceliyoruz. Bugün için net sonuçlar anlaşılmıyorsa da gelecekte bu serüvenin yazarlarıyla toplum tanışmış olacak.”

Geleceğin yazarları, dergileri için ne dedi?

Hayal Treni 2005 Eylül ayından itibaren yayınlanmaya devam ediyor. Çoğunluğunu Edebiyat-Basın-Yayın Kulübü öğrencilerinin oluştuğu dergide bugüne kadar 893 arkadaşımızın çalışmaları yer alıyor. Bu sayı her geçen gün artmaya devam ediyor. Hayal Treni’ne edebi ürünleriyle katkı veren genç yazarlara da dergilerini sorduk:

Hayal Treni dergisij

Çağla Melike Karasu: Ben Hayal Treni’ni elime aldığımda “acaba yazım çıktı mı” diye meraktan ölüyorum, eğer yazım çıktı ise çok mutlu oluyorum. Çıkmadığında daha güzel yazmaya çalışıyorum. Annem de benimle gurur duyuyor.

Ecem Badur: Biz Hayal Treni yazarları, hayal gücümüze sınır koymadan düşünüyor ve yazıyoruz. Tüm Bilgi Merkezi her sayımızı merakla bekliyor.

aSümeyye Eda Sırmalı: Hayal Treni benim için çok önemli ve çok özel bir dergidir. Bu dergi sayesinde ilk kez yazılarımın bir dergide çıkması heyecanını yaşadım. Bana yazılarımın önemli olduğunu hissettiriyor. Ve bu his sayesinde yazı yazmak istiyorum. Hayal Treni bana güven veriyor. Yazı yazmada kendime güvenim artıyor. Ve yazılarımı daha iyi bir şekilde yazıyorum.z

Zehra Yürük: Her istasyonda sevgi, saygı vardı. Hayal Treni her seferinde mutluluk, heyecan, coşku verdi; hem yazanlara hem okuyanlara.

sDilruba Zeynep Yıldırım: Hayal Treni’ne katıldığımda 28. sayı çıkmıştı. Aklımdan geçenleri kağıda döküp başkaları ile paylaşabildiğim çok güzel bir dergiydi. Hayal Treni küçük kalplerin büyük dergisi bence. Ahmet Mercan’ın ışığında yazılar yazmak çok güzel. Teşekkür ederim Hayal Treni!

 

 

Sıdıka Dağlı yüreğini katarak yazdı

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2013, 09:50
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13