Her ay bir derginin yolunu gözlemek ne demek?

Bugün Ocak 2016 tarihli 200. sayısını görmüş bir Genç Birikim’le yola devam etmek, onu her ay tâ ilk aylarda olduğu gibi yeni ve yenilenen bir heyecanla beklemek demektir. Fatih Pala yazdı.

Her ay bir derginin yolunu gözlemek ne demek?

200. sayı… Bir dergi için gerçekten azımsanamayacak, önemi ve değeri yadsınamayacak bir aşamadır iki yüzüncü sayıya ulaşmak. Bir derde, bir amaca, bir gayeye mebni olarak çıkılan yolda, takipçilerine, okurlarına iki yüzüncü defa selam vermek, “merhaba” demek çok farklı bir duygu olsa gerek.

Genç Birikim dergisiyle Temmuz 1999 sayısı vesilesiyle tanıştığımı anımsıyorum. Bu, liseyi bitirip üniversite sınavının sonuçlarını beklediğim tarihti. Derginin yazarlarının, birkaç isim dışında, tamamı liseli gençlerden oluşuyordu. Bu durum, aynı yaş aralığında olan benim gibiler için teşvik ediciydi. “Ben neden yazmayayım, yazamayayım?” düşüncesini doğuruyordu zihnimizde. Birkaç ay sonra, kazanamadığım üniversite sınavına yeniden hazırlanmak için memleketim Gümüşhane/Köse’den kalkıp yaklaşık 8 ay sürecek olan dersane sürecim için komşu il olan Erzincan’a gidecektim ve dergiye ilk yazımı buradayken yazacaktım “Muvahhid’in Eylemi Âbd’den Geçer” başlığıyla…

Erzincan’lı günlerim başladığında dergiye ulaşamıyordum. Bu durum, kişinin sevdiğinden uzak kalması gibi bir şeydi benim için. Tanışmışsın, sevmişsin ama artık görüşüp buluşamıyorsun. Ne kadar acı veren bir haldir bu sevenler için değil mi? Böylesi bir halin sürmesine itiraz etmemdendir ki derginin, o, yıllardır değişmeyen ve hep ezberimde duran 0312 229 67 18 telefon numarasını tuşlayıp aramıştım o günlerin jetonlu telefon cihazlarının birinden. Selamlaşıp kendimi tanıttığım telefondaki sesin sahibine, “Erzincan’da neden Genç Birikim dergisi yok?” dediğim, bugün gibi hatırımdadır. Sonra, çok zaman geçmeden, yine o günlerin Erzincan’ının en güzel, en büyük ve en Müslümanca kitap-kültür merkezi olan Meşale (MKKM)’ye ilk sayısından itibaren bir dünya Genç Birikim dergisinin geldiğine şahit olmuştum. Ne kadar sevindiğimi, mutlu olduğumu bilemezdiniz. İçime doğan güzel hislerle gönderenlere bol bol dua etmiştim.

Süreç, her ay düzenli olarak derginin yeni sayılarının belli rakamda Meşale’ye gelmesiyle devam edecekti. Her ay büyük bir heyecanla dergimizi bekleyecek ve Meşale sahibi ağabeyleri hemen her gün “Dergi geldi mi?” sorularıyla rahatsız edecektik, Allah (c.c.) bizi affetsin. Kitabevinden aldığım dergi kolay kolay elimde durmazdı. Ya bir arkadaşa tanıtarak satardım ya da yine aynı maksatla hediye ederdim dergiyi. Kimi aylar en az 5 dergi aldığımı bilirim.

200. sayısını görmüş bir Genç Birikim’le yola devam etmek

Zaman geçti ve ömrümün Kayseri’li macerası baş gösterdi. Tabi ben nereye, dergimiz Genç Birikim de orayaydı artık. O günlerde, ismi, derginin sahibi olarak geçen sevgili İbrahim Hakkı Toprak ağabeyim, her daim yaptığı iltifatlardan birini bana karşı şöyle yapacaktı: “Her şehirde senin gibi 10 tane temsilcimiz/okuyucumuz olsun, bize yeter Fatih!” 2001’in Eylül ayından beri soluklandığım şehir olan Kayseri’de, Genç Birikim’siz bir ayım bile olmamıştır Allahu âlem. Sadece almak, okumak ve dağıtmakla kifayet etmiyor, aynı zamanda bir de yazarak görev ve sorumluluğumu yerine getirmeye çalışıyordum. Gençler için yazmak, yazdığı şeyin bir derginin sayfalarında yer ettiğini görmek, ancak yaşayanların anlayacağı bir duygudur takdir edersiniz ki!

Bugün Ocak 2016 tarihi olarak 200. sayısını görmüş bir Genç Birikim’le yola devam etmek, onu her ay tâ ilk aylarda olduğu gibi yeni ve yenilenen bir heyecanla beklemek; bir azmin, bir sebatın, bir sevdanın, bir muhabbetin, bir kararın, ezeli bir kardeşliğin mukim ve müstakim bir izdüşümü olarak görülmeli, bilinmeli ve kabul edilmelidir. Çünkü gaye, Allahu Teâlâ’nın rızası; rehber, kerim Kur’an; önder, Rasul Muhammed aleyhisselam; yol, İslam; hedef, uğrunda cihad edilen İslam’ın yolunda şehadete ulaşmaktır vesselam.

Yüce Rabbimiz, dergimizi son sayısına ve bizi de son nefesimize kadar; bu gayeden, bu rehberden, bu önderden, bu yoldan ve bu hedeften uzak kılmasın. Âmin.

 

Fatih Pala yazdı

Yayın Tarihi: 22 Ocak 2016 Cuma 13:44 Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2016, 14:01
banner25
YORUM EKLE

banner26