Hece 314. sayısıyla okurunu selamladı

Hece dergisinin Şubat 2023 sayısı, 2022 yılında yayımlanan şiir kitapları üzerine değerlendirmeler ve dergilerde yayımlanan şiirlerin ele alındığı 2022’DE ŞİİR dosyası ile çıktı.

Hece 314. sayısıyla okurunu selamladı

Hece bu sayıdan itibaren İbrahim Demirci’nin Eşik başlığı altında kaleme aldığı yazılarla okurlarını karşılayacak.

Derginin daha sonraki sayfaları şiirle devam ediyor. Cahit Koytak’a ait “Göğe Kazılan Kuyular” adlı şiirle açılan bölümün diğer şairleri şunlar: Osman Özbahçe, Yaşar Bedri, Ali Sali, Mehmet Aycı, Eyyüp Akyüz, Şenol Korkut, Şadi Oğuzhan, Bilal Can, Ahmet Tepe, Erhan İksamuk, Mahmut Hatunanaoğlu, Hande İkbal, Galip Puse, Ali Tacar, Beyza Bala, Mustafa Yıldız, Sinan Altındağ, İsmail Kurağ, Ali Yılmaz.

Çeviri Sayfaları’nın bu ayki konuğu günümüz Uygur şiirinin diasporadaki önemli isimlerinden biri sayılan Mutallip Saydulla. Şair üç şiiriyle sayfalarda yer alıyor.

Cahit Koytak, “Herkese İnen Kitap” başlığıyla Kur’an çevirilerine bu sayıda da devam ediyor. Bu ayki sûre: “‘A’lâ’ / Yüceler Yücesi / Aşkın / Sûresi”

Derginin Yazı bölümünde yer alan çalışmalar ise şunlar: Ali Galip Yener, “Küreselleşme Sonrasında Hakikat Karşısında Yazar ve Sorumluluğu Üzerine Notlar”, Birsen Karaca, “Edebiyatta ‘Ötekilik’ Durumları”, Mustafa Everdi, “Sanatçının İnsan Olarak Portresi”, Kudret Ayşe Yılmaz, “Şiirin Şiiri, Aşkın Hâlleri”

Hece’nin bu ayki DOSYA sayfalarında 2022 yılında yayımlanan şiir kitapları üzerine değerlendirmeler ve dergilerde yayımlanan şiirler ele alınıyor. 2022’DE ŞİİR başlığını taşıyan dosyanın editörü Mehmet Solak. Dosyada yer alan yazarlar ve yazı başlıkları ise şunlar: Arif Ay, “Ali Göçer’in Dağ Yüklü Şiirleri”, Faruk Uysal, “Şair Yaşadığı Zamanla Sınırlı Değildir”, Alaaddin Karaca, “Süreyya Berfe’nin Şiirinde ‘Bilememe’ Evresi Yavaş Yavaş Bilemiyorum”, Yılmaz Daşcıoğlu, “Mesafe ve Menzil: İhsan Deniz’in Son Kitabı Kuşların Adasına’daki Şiirleri”, Mehmet Özger, “Her Şey Geçtiğinde: Hüseyin Karacalar Şiiri”, Bayram Zıvalı, “Yalağuzlar İçin Kılavuz: Yüz Elli Nefes Kristali”, Emre Öztürk, “Şairin Emin Yürüyüşü: Keşif Bedeli”, Halil Ünal, “Yücel Kayıran’dan Bir Yolculuk Vaadi: Stasis”, Ertuğrul Rast, “Atakan Yavuz’un Düşerken Söylenecek Şarkılar Kitabı Üzerine Okuma Notları”, Mehmet Yılmaz, “Olağanhiçç’in Evreninde Anlam Arayışı”, Yunus Emre Altuntaş, “Dergilerde Şiir I (2022)”, Mustafa Uçurum, “Dergilerde Şiir II. (2022)”

İyi okumalar dileriz.

YORUM EKLE

banner36